Reklama

Umenie pomalého života: Čo je slow living a ako sa mu oddať?

Reklama

Pamätáte si ešte, aké to bolo len tak sa prechádzať bez mobilu v ruke? Ráno vstať a s prvou kávou pozorovať z okna ruch mesta alebo pokoj vidieka? Byť v práci od rána do večera, domov sa ísť len vyspať a sledovať, ako vám život uteká pomedzi prsty, nuž za to vás dnes ani nikto nepochváli.

Takzvaný slow living nie je nový trend. Ľudia žili pomaly už celé stáročia. Len sme zabudli, ako sa to robí. Slow living je fenomén, ktorý v posledných rokoch zaznamenal nárast popularity. No, fenomén... Istým spôsobom je tragikomické, že sme sa dopracovali tak ďaleko, aby sme sa museli učiť spomaliť. Zaneprázdnenosť sa v modernej spoločnosti stala odznakom cti alebo symbolom statusu. Keď sa považujeme za príliš “busy”, ukazuje to našu dôležitosť a sebaúctu. Zaneprázdnenosť vyplýva aj zo strachu z toho, že niečo zmeškáme, pretože máme potrebu všetko zažiť a deliť sa o vrcholné momenty života na svojich sociálnych sieťach. Je to vedľajší produkt digitálneho veku, pretože naše neustále pripojenie podporuje multitasking a nabáda nás, aby sme boli stále online. Napokon, čo si budeme nahovárať, zaneprázdnenosť je zároveň spôsob, ako uniknúť zložitosti života.

Zdroj: shutterstock

Slow living je recept na šťastie do tretieho tisícročia

Život je ako tanec

Nie je to však nastavenie, ktoré je dlhodobo udržateľné. Slow living sa v poslednom desaťročí teší veľkej obľube. Možno to nie je až také prekvapujúce vzhľadom na to, aký rýchly je moderný svet, v ktorom mnohí z nás (ne)dobrovoľne žijeme. Rýchly rozvoj technológií v dvadsiatom prvom storočí spôsobil, že ľudia majú problém oddeliť svoj pracovný alebo študentský život od toho osobného. To nám sťažuje získať čas pre seba a odpútať sa od stresu z pracovného života, čím sa naše bytie stáva oveľa hektickejším. Pandémia nám veľa vzala, ale dala nám niečo, čo sme nikdy nemali: čas. Zrazu sme mali v rukách toľko času a začali sme premýšľať o svojom živote, o tom, čo nás  robilo šťastnými, a hlavne o tom, čo nás robilo nešťastnými. Ukázalo sa, že „uponáhľaný život“, ktorý sme všetci viedli, plný stretnutí, drinkov po práci a nedeľných blues, nebol tým, o čom mnohí z nás v detstve snívali.

Hashtag #slowliving v súčasnosti na Instagrame počíta zhruba šesť miliónov príspevkov. Ich obsah je rôznorodý, od krásne „nastajlovaného“ jedla cez cestovanie provinčným vlakom, dovolenku na pláži a chatu v lese, ale aj aranžovanie kvetov, matcha latté a rodinné portréty. Slow living ako pojem má korene v proteste Carla Petriniho proti otvoreniu reštaurácie McDonald’s na Španielskom námestí v Ríme v roku 1986. Niekoľko rokov po tomto proteste vzniklo hnutie slow food. To sa vyvinulo do hnutia slow, ktoré v súčasnosti obhajuje kultúrne smerovanie k spomaleniu životného tempa prostredníctvom subkultúr, ako sú slow living, slow city, slow travel a slow design. V mnohom sa odvoláva na filozofiu Alana Wattsa, ktorý kritizoval bežnú domnienku, že život je cesta, na ktorej všetci cieľavedome kráčame k nejakému dôležitému cieľu. Namiesto toho prirovnáva život k tancu, k niečomu, čo si treba užiť a vychutnať.

Táto myšlienka sa vracia k základnej filozofii slow livingu - mať život, ktorý vás robí spokojnými a pokojnými, je viac než dosť na to, aby sme ho považovali za naplnený a zmysluplný. Podľa neho je zmyslom života jednoducho byť nažive. Je to také jasné, samozrejmé a jednoduché. A predsa sa všetci vo veľkej panike ženú, akoby bolo potrebné dosiahnuť niečo, čo presahuje ich samých.

Zdroj: Shutterstock

Slow living je recept na šťastie do tretieho tisícročia

Len jedz a rozmýšľaj o tom, čo ješ

Čo je teda základnou podstatou slow livingu? Ide o životný štýl, pri ktorom sa ľudia vedome snažia vážiť si jednoduché veci v živote. Slovo vedome je v tomto prípade kľúčové, pretože naozaj ide o rozhodnutie, a teda aj o vedomé úsilie o spomalenie svojho života. Ide o zmenu, ktorá so sebou prináša snahu oceniť a doceniť život na hlbšej, zmysluplnejšej úrovni, na rozdiel od toho, aby sme jednoducho robili čo najviac vecí maximálnou rýchlosťou. Nabáda jednotlivcov, aby spomalili a užívali si jednoduché veci v živote, ako je trávenie času s blízkymi, venovanie sa koníčkom a spojenie s prírodou. Zdôrazňuje vyváženejší a zámernejší prístup ku každodennému životu, kladie dôraz na starostlivosť o seba, uvedomelosť a vedomú spotrebu.Tento životný štýl si nevyžaduje osobitný spôsob života ani záľubu v konkrétnych činnostiach. Jeho cieľom je vytvoriť v živote pocit pokoja a spokojnosti a zároveň znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu. Toto prebieha na niekoľkých úrovniach zároveň a vo viacerých oblastiach nášho života vrátane tých najzákladnejších.

Ľudia, ktorí sa venujú slow livingu, napríklad praktizujú uvedomelé stravovanie, snažia sa byť počas jedla mentálne prítomní namiesto toho, aby jedlo do seba hádzali pri vykonávaní iných bezduchých činností, ako je „scrollovanie“ sociálnych sietí alebo sledovanie televízie, či vybavovanie pracovnej e-mailovej korešpondencie. Namiesto toho sa tak môžu naplno sústrediť na chute a textúry jedla, a pritom nechať myšlienky plynúť. Pre mnohých sa tak jedenie a pitie stáva príjemnejším zážitkom, ktoré v nich vyvoláva pocit vďačnosti. Napríklad jednoduchý akt konzumácie, povedzme šalátu, sa zmení, keď človek uvažuje o čase a starostlivosti, ktoré farmár venoval pestovaniu zeleniny.

Tento životný štýl pomáha ľuďom nájsť si čas na ocenenie maličkostí v živote, ako je jednoduchá radosť zo šálky čaju alebo dobrej knihy, a pripomína im, čo je v živote skutočne dôležité. Áno, znie to ako dobrý produkt z teleshopingu, pri ktorom cítite šteklenie v zátylku a zatúžite po ňom, ale krásne na tomto fenoméne je, že vás prakticky nič nestojí a do svojho života ho môžete zaradiť už zajtra. Aha, áno, tie najlepšie veci sú zadarmo, a v slow livingu je to možné. Stačí sa len rozhodnúť.

Zdroj: Shutterstock

Slow living je recept na šťastie do tretieho tisícročia

Dá sa to aj vo víre veľkomesta

Slow living a mestský životný štýl sú dve veci, pri ktorých sa zdá, že nemôžu ísť dokopy. Mestský životný štýl je rýchly, stresujúci a dezorientujúci. Na druhej strane, pomalý život je o všímavosti, spojení s okolím a uvedomovaní si svojho konania. Je ťažké si predstaviť, ako môže pomalý život fungovať vo veľkomeste, najmä pre predstavy, ktoré sa s pomalým životom spájajú: dlhé prechádzky v prírode, útulný priestor na čítanie knihy v dome alebo varenie fantastického jedla. Existuje v meste čas a priestor na takéto aktivity? Určite áno, pre každú činnosť, na ktorú si spomeniete, existuje pomalá verzia, spomenúť možno pomalé čítanie, pomalé vzdelávanie, pomalé cvičenie a pomalé milovanie. Ľudia, ktorí si neuvedomujú význam pojmu slow living, si však myslia, že ide o to, aby sa všetko robilo čo najpomalšie, alebo že je zameraný proti technológiám a kladie veľký dôraz na estetiku. Ani jedno z toho nie je pravda. Slow living nie sú dokonale naaranžované obrázky, ktoré vidíte na Instagrame. Existuje vo všetkých podobách a farbách. Nie je to ani odmietanie technologického pokroku. Ide o to, aby ste technológie inteligentne využívali ako nástroj, a nie aby ste sa nimi nechali využívať. A určite to nie je o tom, že žijete svoj život spomalene. Je to získavanie času tým, že robíte veci, ktoré sú pre vás dôležité, a v dôsledku toho robíte všetko správnym tempom. Definícia slow livingu je teda oveľa tvárnejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Ide o to, aby ste prispôsobili rýchlosť svojej činnosti cieľu, ktorý chcete dosiahnuť, a v prípade potreby si stanovili tempo. V skutočnosti nejde len o rýchlosť. Znamená to tiež nastaviť si svoj život podľa zmyslu a naplnenia, a to bez ohľadu na to, kde žijeme.

Môžete viesť uvedomelý život v New Yorku a byť vystresovaní v plážovom raji svojich snov a naopak. Všetko je to o spôsobe myslenia. Bez detoxikácie od technológií to však zrejme pôjde len ťažko. Ak žijete v meste, ste neustále obklopení hlukom a ľuďmi, či už ste sami vo svojom byte, alebo sa prechádzate po uliciach. Byť celý deň k dispozícii, na telefóne, to ešte viac rozptyľuje vašu myseľ namiesto toho, aby ste si oddýchli počas chvíľ nečinnosti. Skúste nechať telefón v práci a vziať si obed do blízkeho parku, odložte si telefón pred spaním a stanovte si pravidlá, keď sa máte odpojiť. Vyjdite von a staňte sa turistom vo vlastnom meste. Prečo? Keď ste turista, neponáhľate sa. Tešte sa aj zo všedných vecí, ako je napríklad návšteva supermarketu alebo prechádzka. Keď sa na všetko pozeráte „čerstvými“ očami, môže vám to poskytnúť nový pohľad na staré veci a tiež vám to pomôže oveľa viac si vážiť miesto, na ktorom žijete.

Kde začať?

Neexistuje žiadna príručka, ktorú by ste si mali kúpiť, ani filozofické knihy, ktoré by ste museli prečítať. Každý človek si musí vybudovať svoj vlastný príjemný spôsob života. Stačí, ak si nájdete čas a budete robiť veci, ktoré považujete za zmysluplné. Mnoho ľudí si myslí, že ak nerobia neustále veci, ktoré sa považujú za „produktívne“, tak mrhajú časom. To však nie je pravda. Všetko, čo robíte a čo vám prináša potešenie, je rozhodne dobrým využitím času, bez ohľadu na to, že vám to do peňaženky nenasype ani hrsť medenákov. Definujte si svoje priority a ostatnému povedzte „nie“. Slow living je o štruktúrovaní života okolo zmyslu a naplnenia. Potom nie je prekvapením, že zaneprázdnenosť vyplýva z nesprávneho určenia vašich priorít. Základ je zamyslieť sa nad zmyslom svojho života a definovať si svoje priority. Razom tak vznikne zoznam vecí, ktoré k vášmu životu nepatria a môžete im povedať jednoducho nie. Pomerne jednoduché je zaradiť do bežného života takzvané slow eating. Keď sme zaneprázdnení, máme tendenciu vynechávať poriadne jedlá a žiť z jedál vytvorených rýchlo a nie našimi rukami. Nielenže väčšina hotových jedál je menej zdravá ako domáce jedlá, ale zároveň vás oberá o možnosť vážiť si jedlo, ktoré jete.

Vyhraďte si čas na prípravu dobrého jedla pre vás a vašu rodinu alebo priateľov. Varenie vám môže pomôcť uvoľniť sa, tvoriť a nájsť naplnenie a zároveň vás spojí s jedlom, ktoré vás zasýti. Trošku vyšší level je pestovanie vlastných potravín. Záhradkárčenie je totiž skvelá činnosť pre ľudí, ktorí sa chcú ponoriť do slow livingu ešte hlbšie. Pomáha zakotviť v prírode a oceniť, aká jednoduchá je vlastne ľudská existencia - všetko, čo potrebujeme na prežitie, je vo svete okolo nás.

Zdroj: Shutterstock

Slow living je recept na šťastie do tretieho tisícročia

Sladká odmena

Slow living vás naučí oceniť čaro prítomného okamihu, namiesto toho, aby ste sa ponáhľali od jednej úlohy k druhej. Kladie veľký dôraz na všímavosť a pozornosť, rovnako podporuje vedomejší prístup k spotrebe, keď sa jednotlivci zameriavajú na kvalitu namiesto kvantity. Zdôrazňuje dôležitosť spojenia so sebou samým a s ostatnými, čo môže zahŕňať trávenie času s blízkymi, spojenie s prírodou a venovanie sa koníčkom a vášňam, eliminuje pocit izolácie a odlúčenia. Znižuje stres aj úzkosť a môže mať nemalé výhody a priaznivé účinky na fyzické zdravie, ako je zníženie rizika chronických ochorení, zlepšenie kvality spánku a podpora celkovej fyzickej kondície. V neposlednom rade posilňuje vzťahy a sociálnu interakciu a podporuje zmysel pre komunitu. Rozvíja kreativitu a inovácie, pretože slow living vám dodá viac času a duševného priestoru na skúmanie nových nápadov a realizáciu tvorivých vášní. Zapojením sa do činností, ako je písanie, maľovanie alebo hudba, môžete zažiť väčší pocit naplnenia a zmyslu, než ste doposiaľ poznali.