Reklama

Tyrkysové more a biely piesok: Vitajte v egyptskom Karibiku!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Egypt ako ho nepoznáte: Pláže ako v Karibiku a to prostredie!
    Reklama

    Miroslava Dvorožňáková

    Redaktorka magazínu MADAM EVA

    Čo sa týka dovolenky, máme v tom dávno jasno. Po vlastnej osi, žiadny rezort, ideálne nejaké zastrčené miestečko s minimom turistov, kde splynieme s domácimi. To nám na Egypt veľmi nesedelo. Lenže potom sme objavili Marsa Matrouh.

    Marsa Matrouh je nové egyptské letovisko pri Stredozemnom mori. Akože naozaj nové, doteraz sem veľa turistov s výnimkou zámožnejších Egypťanov nechodilo a väčšina hotelov v oblasti má pred sebou ešte mnoho dlhých rokov nablýskanosti a vône novoty. Nás však zo všetkých dovolenkových elementov najviac fascinuje pláž a more – a to je tu také, že porovnávať ho hneď v nadpise s Karibikom nie je ani trocha zveličovaním.

    Zdroj: Photographer: Hesham Labib, Satur

    Marsa Matrouh je nádherná oblasť pri Stredozemnom mori v Egypte.

    Sme vlastne ešte v Egypte?

    Zdroj: SHERIF TAMIM, Satur

    Hotely v Marsa Matrouh sú nové a krásne – Jaz Almaza Beach si svojich 5 hviezd naozaj zaslúži.

    Možno máte za sebou Hurghadu, aj Marsu Alam a myslíte si, že ste náramne egyptsky podkutá a nič vás v tejto krajine nemôže zaskočiť, ale garantujeme vám, že Marsa Matrouh vás predsa prekvapí. Výlučne v dobrom. Sme pri Stredozemnom mori a nie pri Červenom, spomínate? More je tu čistučké a hrá nádhernými odtieňmi tyrkysovej, pláže sú pokryté hebkým bielym pieskom, do ktorého je radosť zabárať bosé nohy. Topánky do mora nechajte doma, ani ich nevybalíte. Nadšenci šnorchlovania budú možno mierne sklamaní, ale všetci ostatní, čo nezvyknú stráviť polovicu dovolenky naháňaním húfov rybičiek a obdivovaním koralov, sa budú cítiť ako v raji. Alebo ako na najkrajších plážach Sardínie, Malorky a áno, aj toho Karibiku. More v Marsa Matrouh je ako stvorené pre pravoverných kúpačov, ktorí sa zo všetkého najviac túžia do neho švacnúť, poriadne si zaplávať a nechať sa unášať vlnami, ktoré sú tak akurát, ani veľké ako pri Atlantiku, ani malé, respektíve neexistujúce ako v Chorvátsku. Nuž a kým v letoviskách pri Červenom mori v júli a auguste zhyniete od horúčavy, tu sa podnebie podobá tomu gréckemu, či cyperskému. A pritom ste stále v Egypte a môžete si užívať miestnu pohostinnosť, pohodlie kvalitných overených hotelov (pretože nie je hotel ako hotel a v Egypte to platí dvojnásobne) a zažívať veci, ktoré sa dajú zažiť len tu. Z Bratislavy a Košíc ste tu letecky ani nie za tri hodiny. Win – win!

    Výlety nie sú panské huncútstvo

    Zdroj: Simona Weber, Shutterstock

    Kúpanie v soľných jazierkach, ktoré sú súčasťou oázy Siva, je zážitok.

    Keď už sme pri veciach, ktoré inde nezažijete, Marsa Matrouh má ďalšiu konkurenčnú výhodu – na rozdiel od Hurghady a spol. je to odtiaľto oveľa bližšie trebárs do Alexandrie, nádherného pobrežného mesta, kde sa našinec len tak nedostane. Alebo, a to je náš osobný tip, do saharskej oázy Siva. Siva je ako fatamorgána v púšti, ktorá sa vám zjaví po niekoľkých hodinách cesty autobusom vyprahnutou krajinou. Tá cesta absolútne stojí za to a je oveľa kratšia, než z iných končín Egyptu. Len 50 kilometrov od líbyjských hraníc žije približne tridsaťtisíc obyvateľov, prevažne Berberov a že ste sa ocitli na izolovanom mieste ďaleko od všetkého, spoznáte aj podľa toho, že v miestnych obchodíkoch nájdete obchodníkov, ktorí budú trpezlivo čakať, kým si niečo vyberiete a nebudú sa vám snažiť nasilu nič ponúkať. Miestni celkovo pôsobia hanblivo a skromne a turistov, okrem tých, čo s vami vystúpili z autobusu, tu veľmi nenájdete. Za to tu nájdete pozostatky mesta Shali datovaného do dvanásteho storočia, chrám s veštiarňou, ktorú navštevoval sám Alexander Veľký a niečím, čo naozaj zažijete len raz v živote, sa možno stane kúpanie v soľných jazierkach, v ktorých je údajne najslanšia voda na svete, takže aj Mŕtve more bledne závisťou. Plávanie v jazierkach by sme skôr nazvali rochnením, pretože všetky pokusy o akékoľvek štýly sú márne, jedine štýl „na psíka“ sa ako tak ujal, ale je to vskutku veselá a nezabudnuteľná záležitosť.

    Zdroj: Ester Zacharová, Satur

    Jazda džípmi po Sahare je wau!

    Rovnako by sme popísali ďalšiu časť výletu do Sivy – jazdu džípmi po Sahare. Ak čo len trocha milujete adrenalín, budete výskať nadšením, inak to pri prekonávaní dún v zbesilom tempe ani nejde. Báť sa nemusíte, šoféri sú super skúsení a zákruty režú v schumacherovskom štýle. Tomu nášmu určite doteraz neodľahlo v ušiach z nadšeného vrieskania účastníčok zájazdu. Bola to pecka, ktorú si za žiadnu cenu netreba nechať ujsť! Povinným zárezom na pažbe je aj návšteva hektickej Káhiry a slávnych pyramíd v Gíze, tu už však nerátajte so žiadnou hanblivosťou miestnych obchodníkov, ktorí trocha kazia génia loci, aj tak je to však rozhodne zážitok.

    Dobrá sprievodkyňa je soľ zájazdu

    Za normálnych okolností nie sme úplne nadšené, keď nás niekto na dovolenke organizuje, musíme dávať pozor, dokedy je rozchod a nemôžeme sa naplno odovzdať danému momentu, ale Egypt si organizáciu a akési zastrešenie, ktoré vás oslobodí od mnohých nervóznych chvíľ, vyslovene pýta. Sprievodkyňa CK Satur Lucka Kulfasová je presne takou zázračnou vílou, ktorá sa neuveriteľne vyzná, poradí, vybaví, k tomu stíha byť milá, vtipná, ochotná a zároveň je nabitá neskutočným množstvom zaujímavých informácií. To si len tak driemete v autobuse v hladine alfa a zrazu po návrate viete pozoruhodne veľa o mumifikácii, egyptskom prezidentovi, aj prepojení náboženstva a politiky v tejto moslimskej krajine, a chcete vedieť viac, hoci doteraz vás Egypt ako taký zas až tak nezaujímal. Toto je presne nadstavba, ktorú by mala ponúkať dobrá cestovka - a to je presne dôvod, prečo už teraz kujeme pikle na veľký egyptský návrat. Pokojne aj do Marsa Matrouh. Vlastne hlavne do Marsa Matrouh, tie krásne pláže stále nevieme dostať z hlavy.

    Autor článku

    Miroslava Dvorožňáková

    Redaktorka magazínu MADAM EVA
    Milovníčka voňavých diaľok, podnetných debát, dobrých filmov a kníh, dobrej hudby i dobrého jedla. Rada píše o tom, čo ju zaujíma, ale aj o tom, o čom si myslí, že by sa mal svet dozvedieť.