Reklama

Veľký slovník Gen Z: Rozumiete výrazom slay, delulu, GOAT alebo rizz?

Reklama

redakcia EVA

Redakcia EVA

Darmo ste si prestali trhať obočie a upravujete si ho stylingovým mydlom, zahodili ste všetky skinny rifle a legíny nosíte zásadne zastrčené do bielych ponožiek vytiahnutých vysoko, váš vek sa ukáže hneď, ako otvoríte ústa.

Pred desaťročím mávali slovenským slangom slová ako týpek, haluz, mrte či rozbiť sa, ale aj rozličné poslovenčené anglické slovíčka ako lúzer, lajk, bajk, fejl či keš. Nad nimi sa však dnes už nikto nepozastaví, pretože sme namiesto do kancelárie začali chodiť do ofisu, namiesto pracovných schôdzok mávame mítingy a kóly, po ktorých si s kamkami dáme zopár drinčíkov a pokecáme o tom, ako sme celý deň multitaskovali medzi dedlajnmi a asápkami. Súčasný slang však nie je takýto jednoznačný. Už nestačí na anglické slovíčko prilepiť slovenskú gramatiku a tváriť sa, že hejtovať či lajkovať sú úplne bežné slovesá, ktoré by mal poznať každý. „Gen Z, teda ľudia narodení približne medzi rokmi 1995 a 2010, komunikujú spôsobom, ktorý odráža unikátny vplyv internetu a sociálnych médií na ich život. Nepamätajú si obdobie pred rozšíreným používaním smartfónov a sociálnych médií, inte­grácia fyzickej a digitálnej identity je preto pre nich úplne bežná.

Táto prepojenosť fyzického sveta a neustálej online prítomnosti tak viedla k vytvoreniu nového spôsobu komunikácie, ktorý kombinuje internetovú kultúru, trendy zo sociálnych médií a jazykové vplyvy rozličných skupín, ktoré prenikajú do každodenného jazyka,“ hovorí Anne Curzan, jazykovedkyňa a profesorka angličtiny z Michiganskej univerzity. Jazyk pre novú generáciu teda nie je niečím, čoho správnosť treba konzultovať v slovníkoch a príručkách, ale niečo, čo sa neustále mení a vyvíja a dosah na to môžeme mať aj my. „Pre mladšiu generáciu je to ako hra. Pravidlá viac neexistujú. Ich slang preto preberá rozličné slová a hravo ich používa úplne novým spôsobom,“ vysvetľuje.

Zdroj: Shutterstock

Slang sa svetom šíri rýchlosťou blesku.

Radšej byť basic ako plná red flags
„Slangové slová používam tak často, že si to ani neuvedomujem. Najčastejšie sú to výrazy ako random, basic či ick. Používam ich medzi kamarátmi aj rodinou, ale rodina mi nerozumie,“ smeje sa študentka Nela z Bratislavy. Random môže byť stretnutie s kamarátkou, obrázok na sociálnej sieti alebo sa v podstate dá použiť ako reakcia na čokoľvek, čo vám niekto povedal. Aj keď momentálne patrí medzi najhorúcejšie slovíčka, ktoré mávajú slovenskou aj zahraničnou mládežou, prvýkrát ho ako slangový výraz použili v 60. rokoch a v roku 1995 sa ocitlo dokonca aj vo filme Clueless (Bezmocná). Basic znamená bez originality. Často sa týka trendov, chutí alebo záujmov, ktoré sú veľmi rozšírené a populárne, no nepovažujú sa za zaujímavé alebo inovatívne. Aj vy sa na jeseň tešíte na pumpkin spice latte? Aké basic. Ick sa zas používa na vyjadrenie pocitu odporu, nepohodlia alebo sklamania, nie však na označenie vecí, pri ktorých sa očakáva, že budú nechutné ako špinavé riady po večeri. Nie, nie, ick napríklad dáte mužovi, ktorý vás pozval k sebe domov a na jeho záchode ste objavili vyvesený kalendár s nahotinkami.

„Taktiež dosť používam slovíčko random a mám pocit, že sa medzi kamarátmi rozšírili slová ako vibe, nefeelujem a red flag. Asi to bude reakcia na nejakú reality šou. V každom prípade to často využívajú aj v bežnej konverzácii,“ hovorí dvadsiatnička Ema. Red flag, teda červená vlajka, je termín, ktorý sa používa hlavne v kontexte vzťahov a sociálnych interakcií. Red flag môže byť priateľ, ktorý si úzkostlivo stráži telefón, ale aj šéf, ktorý vám volá aj cez víkend.

Jej opakom je green flag, teda pozitívny signál alebo vlastnosť, napríklad ak vám niekto podrží dvere alebo si nechá od šteniatka bez váhania oblízať tvár. No a ešte je tu aj beige flag, čo nie je ani pozitívna, ani negatívna vlastnosť, ale čosi, nad čím sa tak trochu pozastavíte. Žehlí si ponožky a spodky, jedáva banán príborom alebo vždy musí spať na pravej strane postele? Tieto béžové vlajky určite nezabudnite prebrať s kamarátkami. Populárne sú výrazy ako slay, no cap, bet, drip či rizz. O tom, čo znamenajú, sa dozviete v našom slovníku na ďalšej strane.

GEN Z SLOVNÍK
Af (As f***) – niečo také extrémne, že by to pochopila aj tvoja babka.
Ate – keď niekto niečo zvládol tak dobre, že všetci ostatní len civejú. Po slovensky „zabil“.

Bet – súhlas alebo potvrdenie, že je niečo dohodnuté.Based – keď hovoríš, čo si naozaj myslíš, aj keď to nie je populárne.

Basic – opisuje niečo bežné alebo predvídateľné, napríklad keď si niekto kupuje presne ten istý outfit, ktorý videl vo výklade H&M.

Brat summer – keď žiješ ako rozmaznané dieťa cez letné prázdniny.

Cringe – pocit trápnosti, ktorý máš, keď si pozrieš svoje staré statusy na Facebooku.

Drip – štýlový outfit. Kedysi sa hovorilo, že má niekto šmrnc. Dnes má drip.

Delulu – žiješ vo vlastnej fantázii a dokážeš ovplyvniť svoj osud silou vôle.

Extra – niekto alebo niečo prehnane dramatické, okázalé alebo intenzívne.

Fire – doslova opak slova cool, aj keď znamená to isté.

Facts – keď nemáš protiargument a musíš len uznať, že druhá strana má pravdu.

GOAT – skratka pre Greatest Of All Time, opisuje osobu alebo vec, ktorá sa považuje za najlepšiu vo svojej oblasti. Aj keď goat znamená v preklade koza, netreba si to mýliť s inými slangovými „kozami“.

Ick – pocit, keď niekto spraví niečo, čo ťa úplne odradí.Lit – niečo zábavné, vzrušujúce a nezabudnuteľné, napríklad párty alebo nový singel Charli XCX.

Left no crumbs – keď si to zaklincovala tak, že na kritiku nezostal priestor.

Menty B – nervový kolaps, ale s roztomilou prezývkou.

Mid – niečo, čo je úplne priemerné – ani dobré, ani zlé, len… také.

Mother – vplyvná a rešpektovaná žena, napríklad Lady Gaga.

No cap – „Hovorím pravdu, aj keď to znie neuveriteľne.“

Queen – žena, ktorá ovláda svoj svet a nebojí sa to ukázať.

Rizz – slovo minulého roka podľa oxfordského slovníka, skratka pre charizmu.

Slay – keď „zabiješ“, ale svojím výzorom.

Tea – horúce klebety.Understood the assignment – keď niekto spraví presne to, čo sa od neho očakávalo, a ešte viac.

Vibe alebo vibe check – energia človeka, vibe check je kontrola, či vám sedí alebo nie.

Yeet – dramaticky niečo hodiť.