Reklama

Šialene nebezpečné vitamíny: Ktorými sa môžete predávkovať a čo vám hrozí?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VITAMÍNY V POTRAVINÁCH: Kde ich nájsť a na čo sú dobré?
    Zdroj: Canva
    Reklama

    redakcia EVA

    Redakcia EVA

    Tiež patríte medzi tie, čo sa každý deň dopujú priehrštím vitamínových doplnkov? A myslíte si, že keď ich zjete priveľa, vaše telo ich jednoducho vylúči?

    To je žiaľ veľký omyl, pretože niektoré z vitamínov sa v tele ukladajú a ak sa nimi štopete pridlho, môžete si spôsobiť veľké problémy.

    Špeciálny pozor si dajte najmä na tieto:

    Vitamín D: Zabrať dostanú vaše obličky, aj srdce

    Vitamín D je v našich zemepisných šírkach počas dlhej zimy priam nevyhnutnosťou, ale dávať si ho ešte aj počas leta nie je len zbytočné, ale v niektorých prípadoch aj škodlivé. Je totiž rozpustný v tuku a naše telo si ho ukladá do zásoby, takže ak ideme v júli na dva týždne na dovolenku do Talianska, dostatok déčka máme možno ešte v novembri. Ideálne si treba jeho stav nechať odmerať (robia to v každej ambulancii všeobecného lekára), aby ste vedeli, na čom ste. Predávkovanie môže spôsobiť svalové bolesti, zmeny nálad, bolesti žalúdka, ale napríklad aj prispieť k tvorbe obličkových kameňov, či infarktu, alebo mozgovej príhody. S déčkom fakt radšej opatrne.

    Vitamín B6: V ohrození je nervová sústava

    Za normálnych okolností sú vitamíny rozpustné vo vode, kam patria aj všetky vitamíny skupiny B, omnoho bezpečnejšie, ako tie v tukoch, pretože sa ich prebytok jednoducho vylúči močom. Ani s nimi to však netreba preháňať a brať ich v extra vysokých dávkach. Veľmi nebezpečný je vitamín B6, ktorý sa často berie spolu s magnéziom a cieľom je upokojenie nervovej sústavy, lepší spánok, koncentrácia, aj pamäť. Predávkovanie však spôsobuje presný opak - poškodenie nervovej sústavy, ktoré sa prejavuje ťažkosťami pri chôdzi, precitlivenosťou na svetlo, únavou a nevoľnosťou. Je to však pomerne zriedkavý jav, ak sa však okamžite nezastaví príjem vitamínu, poškodenie môže byť nezvratné.

    Vitamín A: Najnebezpečnejší zo všetkých

    S áčkom by sme ozaj nežartovali. Kým jeho príjem výlučne z potravy žiadne predávkovanie zaručene nespôsobí, pri užívaní vitamínových doplnkov je to iné. Je to vitamín rozpustný v tuku, takže sa jeho množstvo v tele kumuluje a rozhodne by sme sa s ním nezahrávali, pretože jeho prebytok v organizme dokáže okrem nevoľnosti a zvracania spôsobiť až kómu, dokonca už boli aj zaznamenané aj prípady smrti. Ak ste zdravá, úplne vám postačí jeho príjem z vyváženej stravy.

    Vitamín E: Pozor na upchaté cievy

    Éčko je ďalším z vitamínov, ktoré sú rozpustné v tukoch a hoci sa často berie kvôli svojim antioxidačným vlastnostiam, rozhodne sa to s ním nemá preháňať. Predávkovanie totiž spôsobuje nielen únavu, slabosť, bolesť hlavy a hnačku, všetko ťažkosti, ktoré pominú, pokiaľ sa príjem éčka zastaví, ale aj zvýšenou krvácavosťou a tvorbou krvných zrazenín. Ak obohatíte svoj jedálniček o za studena lisované rastlinné oleje, mandle, slnečnicové semienka, výrobky zo sóji, či avokádo, mali by ste ho mať až - až.