Psychošmejdi: Kto sú ľudia, ktorí vám predávajú nádej?
9. 11. 2023, 20:12 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:52)

Naše duševné zdravie dostalo počas posledných mesiacov zabrať. Stres a neistota sa stali bežnou súčasťou našich dní a ak už konečne priznáme, že to sami nezvládame a odhodláme sa vyhľadať odbornú pomoc, zistíme, si musíme asi pol roka počkať.
A tu vzniká dokonalé pole pôsobnosti pre ezošmejdov a psychošarlatánov, ktorí si na naše duše radi urobia čas.
Nespracovaná trauma z detstva. To je slovné spojenie, ktoré by mnohým samozvaným pseudoterapuetom, facilitátorom, sprievodcom, supervízorom, liečiteľom duší či bezpapierovým life mentorom (áno, majú pre seba rôzne pomenovania) mohlo nahradiť cinknutie prijatej platby na účet. Keď chcú, nájdu túto zlatú baňu v každej z vás. A verte, oni chcú. Stačí im chvíľka na to, aby do vás zasiali pochybnosť, lebo aj vy ste len ľudská bytosť a ako vieme, tie bývajú nedokonalé.
Zdroj: gettyimages
Možno máte práve obdobie, kedy nie úplne zvládate obdobie vzdoru svojho dieťaťa a pochybujete o sebe ako o matke.Ale ani to neznamená, že psychošmejdi pre vás májdu riešenie.
Utópia, ale ide na dračku
Možno máte práve obdobie, kedy nie úplne zvládate obdobie vzdoru svojho dieťaťa a pochybujete o sebe ako o matke. Možno sa vaše politické preferencie a videnie sveta líši od toho, aké majú vaši rodičia, súrodenci a pochybujete o zdravých rodinných vzťahoch. Alebo máte s partnerom rozdielne názory, povedzme, na nejakú zo sexuálnej fantázie či praktík a napadne vám, či to nie je začiatok konca… Spomeňte to pred nimi jednou rozvitou vetou a celkom určite budete počuť, že za tým treba hľadať nespracovanú traumu, zranenie z minulosti a dostanete ihneď zaručený recept, ako na to. Samozrejme, za prácu aj plácu, a to nemalú. A tak zrazu sedíte pred obrazovkou na webninári s ďalšími dvomi stovkami nešťasntíkov, alebo v kruhu na lúke s inými “nespracovane traumatizovanými”, s ktorými sa na dobré odporúčanie budete objímať, hladkať, spoluplakať. Možno dostanete odporúčania na čajík, na také či onaké predražené kvapky, kryštály, možno vám zabubnujú pri uchu, zahrkajú hrkalkou sebapoznania, zašermujú rukami pred očami, v tom horšom prípade sa vás budú snažiť uviesť do hypnózy... Čo vám ale nepovedia je, že primeraný vnútorný konflikt so samým sebou, zdravé pochybovanie o svojich myšlienkach, činoch a aj skutkoch, je absolútne v poriadku, ba dokonca žiaduce a nie je jednoducho možné, aby bol každý jeden váš medziľudský kontakt a každý jeden prežitý deň zaliaty nezapadajúcim slnkom. To je utópia, no predáva sa dobre.
“Dnes to už viem, ale pochopila som to až v spolupráci so skutočnou psychoterapeutkou a na moje prekvapenie nám to ani netrvalo dlho. Len som to zo začiatku vzala zo zlého konca, keď som pdstatne viac času trávila pred obrazovkou na webinári Mentor vedomého života a Posvätnej ženy. A prečo? V skratke - prepadla som falošnému pocitu, že všetci moji známi a kamaráti žijú dokonalé životy, a ja nemám nič. Ich sociálne siete boli doslova nabité pozitivizmom, všetko sa zdalo byť tak dokonalé. Frustrovalo ma, že moja realita je nudná a šedivá, že sa mi v živote naozaj nič pekné ani závideniahodné nedeje. Cítila som prázdnotu, netušila som, že to je len klam,že tak ako ja, aj ostatní dusia problémy bez verejného pretriasania, no v koniec-koncov ma tento klam a precitnutie stálo niekoľko tisíc eur, ktoré som investovala “do seba” s cieľom vyhrabať sa zo svojho sivého života pomocou kurzov a webinárov “vedomých bohýň”,” priznáva s odstupom času Svetlana, ktorá rozdiel v prístupe psychošmejdov a v prístupe kvalifikovaného psychoterapeuta zistila až vtedy, keď začala s klasickou terapiou sediac tvárou v tvár klinickej psychologičke s niekoľkoročnou praxou. Základný ezokurz pritom štartoval na sume 299 eur, trval dva týždne a mentorka ho viedla dvakrát do týždňa po hodine a pol. Dovedna teda šesť hodín čistého času s niekoľkými online pripojenými a, samozrejme, platiacimi klientmi, teda 50 eur na hodinu krát X prihlásených pre mentora v čistom. “Na tento kurz potom nadväzoval ďalší, ktorý mal naše vedomie opäť posunúť ďalej, ten už bol o stovku drahší,” dodáva Svetlana, ktorá ich dovedna absolvovala štyri, až kým sa zmätená a unavená z novonadobudnutých “vhľadov” nepriznala manželovi, ktorý ju vzápätí nasmeroval na certifikovanú klinickú psychologičku.
Dobre pohnojená pôda
Najskôr nás zvierala pandémia a s ňou spojené zákazy, príkazy ale aj strach o zdravie a život. Vzápätí prišla vojna na Ukrajine, s raketami svištiacimi akosi príliš blízko našich uší. Neistotu vystriedala ešte väčšia neistota. Ruka v ruke s tým vyleteli do astronomických výšin ceny energií, potravín a vlastne všetkého. Koho v tomto kontexte prekvapuje, že psychické zdravie celej spoločnosti dostalo zabrať, nech zdvihne ruku. Naozaj, naša psychická kondícia sa rapídne zhoršila, čo veľmi dobre pohnojilo pôdu všetkým kupliarom s nádejou v lepšie zajtrajšky a osobné rajské oázy. Nemalé počty ľudí hľadali a stále aj hľadajú útechu a rýchle riešenie u samozvaných liečiteľov ľudskej duše. Odborníkom s “papierom” a skúsenosťami sa však ešte stále vyhýbajú. Prečo? Pretože u nás je stále akási zvláštna hanba povedať, že človek vyhľadal pomoc psychiatra alebo psychológa. Hrejivé objatie a priateľský úsmev ezošmejda často víťazí nad sterilným prostredím ordinácie špecialistu. Zdá sa, že spoločensky prijateľnejšie zlyhanie znamená vyhľadať “odborníka” podkutého vysokou školou života, ktorý sa o psychológiu zaujíma v rámci voľného času. Okolo seba víri opar (mylného) zdania, že má svoj život vo všetkých oblastiach absolútne uprataný a je ten pravý na to, aby rozpitval problémy iných a ukázal im nový životný smer. Tých pár stovák či dokonca tisícok eur za to predsa stojí, nie? Kiežby to tak bolo… Ezošmeji sú na vzostupe a posledné mesiace sú aj na Slovensku pomerne silným fenoménom. Čo podľa skutočnej odborníčky motivuje ľudí k tomu, aby zverili svoju dušu ezošmejdovi?
Zdroj: shutterstock
Niekedy je lepšie zveriť sa do rúk profesionálov, nie predajcom nádeje
“V prvom rade je to zlá dostupnosť ku kvalifikovanému odborníkovi. Nie je tajomstvom, že čakacie lehoty k psychológovi sú aktuálne aj pol roka. Psychológov aj psychiatrov je jednoducho málo a nestíhajú uspokojiť dopyt všetkých pacientov, ktorý počas posledných pár rokov znateľne narástol,” vysvetľuje na úvod psychologička Dana Poláková a dodáva: “A tak sa môže stať, že sa pacient, ktorý podľa všetkého spĺňa diagnostické kritériá aj na psychiatrickú liečbu, ocitá v rukách samozvaného terapeuta, ktorého jedinou kvalifikáciou je niekoľkoročná prax, povedzme, v službách, hotelierstve a gastre, v ktorom mal neustály kontakt so zákazníkmi, teda s ľuďmi a tu porozumel ľudskej duši,” vysvetľuje trpkú realitu psychologička. Žiaľ, to nie je výmysel, internet je plný aj oveľa bizarnejších príkladov. Psychológia vyššieho vedomia, terapia archetypov božstiev, posvätná žena, vedomá žena, žena vedomej sily, astroamazonka, kvantové vedomie… To je len zlomok z oblastí, ktoré sa tvária relevantne, no pritom neexistujú vedecké poznatky, o ktoré by sa mohli oprieť, nie sú uznávané a ani vyučované žiadnymi odbornými psychoterapeutickými školami.
Len si neumažte auru!
Poviete si - dobre, ale naozaj treba všetkých hádzať do jedného vreca? Nuž, iste sú aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, ale kde ich nájsť? Zorientovať sa v ponuke všemožných koučov a ezomentorov je momentálne mimoriadne ťažké, hoci rovnako vám na prvú dobrú nemusí sadnúť ani kvalifikovaný psychoterapeut. “Nájsť kvalitného terapeuta so správnym vzdelaním a skúsenosťami, ktorému dôverujeme a s ktorým pacient nájde súlad, sa niekedy môže zdať rovnako ťažké ako hľadať ihlu v kope sena a nie je to práve jednoduchý proces. Na Slovensku máme niekoľko desiatok samozvaných terapeutov, ktorí svoje služby poskytujú len v rámci súkromnej živnosti bez psychologického či medicínskeho vzdelania.
Za odborníkov sa tak často vydávajú ľudia, ktorí sa psychológii venujú len ako koníčku, prečítali si niekoľko odborných publikácií, majú sami skúsenosti s terepiou, v lepšom prípade absolvovali aspoň víkendový alebo semestrálny kurz,” dodáva psychologička. A to je však žalostne málo. Aj keď sa spočiatku ezošmejdi tvária ako vaši spasitelia a priatelia, v mnohých prípadoch im ide v prvom rade o biznis a v neposlednom rade aj o vlastné ego. Áno, zaujíma ich vaša duša, ale ešte viac než vyliečiť, by ju túžili ovládnuť. Predstava moci nad zblúdilými dušami je v prípade niektorých ezošarlatánov rovnako príťažlivá, ako samotné poplatky za ich služby. Manipulujú, zneužívajú strach klientov vo svoj prospech a práve týmto prístupom im môžu vážne uškodiť. Takto nejako vyzerá malé hranie sa na boha. Ich liečebné praktiky sú rôzne, odblokovávajú zranenia duše z detstva, ďalší menia farbu aury, ktorú vidia, iní “len” sťahujú o konkrétne percentá jej nežiadúce odtiene, pracujú s energiami, ktoré cítia aj cez telefón, a to aj na vzdialenosť stoviek kilometrov a sú aj takí, čo tvrdia, že dokážu čítať vaše myšlienky. Len nechcite dôkazy, lebo si umažete auru pochybnosťou a bude vás to stáť ešte viac!
K tomu všetkému existujú ešte iné podporné prostriedky - vo svojej ponuke majú najrôznejšie amulety, intímne predmety, magické oleje, lunou ožiarené vody, organizujú liečivé seánsy s takzvanými hojivými rituálmi. Majú okamžité riešenie aj radu na všetko a keď to nezaberie, majú v talóne ďalšiu a ďalšiu… Majú ich toľko koľko im vy, alebo vaše konto dovolí. Zámerne vyvolávajú u svojich klientov spochybňovanie vlastných istôt, znova a znova prebúdzajú pocit menejcennosti, vytrhávajú ich zo systému životných hodnôt, čím postupne upevňujú efekt závislosti. Svoje o tom vie aj mladá Prešovčanka Jana, ktorá sa rozhodla popasovať sa s úzkosťou alternatívnou cestou.
Zdroj: gettyimages
Spôsobov, ako sa môže stať to, že vás niekto prekľaje či uriekne je mnoho.
Moment, kedy som sa stratila vo frázach
"Po pôrode som začala trpieť úzkosťou, nedokázala som poriadne spať, v noci vstávať k synovi, ani ráno z postele. Nedokázala som sa v ničom realizovať, nič mi neprinášalo uspokojenie, ani pocit naplnenia. Nemala som energiu na večne plačúceho syna, strácala som nervy a vzápätí som sa obviňovala, že som zlá matka, ktorá sa nedokáže postarať o vymodlené dieťa. S manželom sme sa zhodli, že potrebujem odbornú pomoc. Čakacia lehota na psychológa, ktorého hradí poisťovňa, bola vtedy sedem mesiacov," hovorí mladá mamička. "Chcela som len jednu vec - byť zdravou a pohodovou matkou pre naše dieťa.” Následne začala vyhľadávať alternatívne spôsoby liečby. Obišla niekoľko webseminárov, ktoré sľubovali, že sa z nej stane vedomá žena, zaplatila si kurz, ktorý sľuboval, že dostaneme odpovede na všetky naše vnútorné otázky, vylieči sa naše ublížené vnútorné dieťa.
Zdroj: Shutterstock
Nenaleťte aj vy psychošmejdom
“Úľava ale neprichádzala, cítila som akurát väčší zmätok, slovník sa mi obohatil o pár nových fráz, moja pozornosť sa ešte viac rozbíjala a pochopila som, že k novému poznaniu som nedospela. Úprimne povedané, cítila som sa ako totálny blázon a pochopila som, že to celé bola len blamáž, počas ktorej som neustále počúvala, ako mám byť sama svojím liekom,” priznáva Jana, ktorá nakoniec “vystála” rad na kvalifikovaného psychoterapeuta a pod jeho dohľadom skladá mozaiku svojho života odznova a ešte aj počas týchto dní. Tieto príbehy nie sú vymyslené, ich aktéri sú reálni ľudia, ktorí v zúfalstve siahli po sľube úľavy od trápenia či záchrany života. Samozrejme, môžeme dokoola omielať, na čo a koho by si ľudia mali dávať pozor, kedy treba spozornieť a koho “pomoci” sa veľkým oblúkom vyhnúť. Skúsenosť je neprenosná a precitnutie prichádza často neskoro. Ak príde. Riešením by mohlo byť zdárnejšie legislatívne uchopenie problému psychošmejdov, pretože v konečnom dôsledku si dovolia len toľko, koľko im dovolí právo, spoločnosť a v prvom rade vy.