Pozrite si VIDEO
Foto: EVA
#Lifestyle

Pozrite sa do domu Ivici Juskovej: Zmiešala minimalizmus so zberateľskou vášňou

Pozrite si VIDEO
Foto: EVA
#Lifestyle

Pozrite sa do domu Ivici Juskovej: Zmiešala minimalizmus so zberateľskou vášňou

29.12. 2017 10:00 Vitajte na návšteve u bývalej Miss, modelky a majiteľky obchodu Slávica Ivice Juskovej, majsterky v tomto odbore.

Niečo nové, vyrobené iba pre vás na mieru, verzus predmety z druhej ruky. Čistý minimalistický priestor a zberateľská vášeň pre všetko, čo si ju nejakým spôsobom pritiahne. Kontrasty, ktoré sa do dokonalého spájajú v domove Ivice Juskovej a vytvárajú celok, ktorý má, ako sama vraví, dušu.

„Náš domov sme si s manželom vysnívali do najmenšieho detailu. Vlastníkmi sme sa stali ešte v čase, keď dom ešte ani nestál. Preto sme s naším kamarátom, architektom Lukášom Kordíkom z ateliéru GutGut, mali naozaj voľnú ruku pri realizácii. Prvou z našich požiadaviek bolo, aby bol byt otvorený a priestranný,“začína rozprávať Ivica.

Projekt realizácie, kým boli obe strany spokojné, sa nakoniec natiahol až takmer na rok a pol. „Párkrát sme zažili momenty, keď sme si kládli otázku, či si to celé nekomplikujeme až príliš. No ja som už raz taká, detailistka so špecifickým vkusom, a na druhej strane si človek nezariaďuje byt každý deň. Teraz máme domov s fantastickou energiou, ktorý zbožňujeme,“ pokračuje. Popri betónových stenách v štýle moderného industrializmu vyniknú vysoké stropy a celý byt pôsobí ešte priestrannejšie. Zjemňujúcim hrejivým prvkom je všadeprítomné drevo. Celý byt lemujú obrovské okná, vďaka ktorým je byt takmer počas celého dňa plný svetla.Všetko sa dá využiť


Dominantným prvkom v byte je na mieru vyhotovená komora s pásikavým dreveným reliéfom, ktorá sa tiahne celou jedálňou. „Môj manžel má rád, keď sú všetky veci na svojom mieste zatvorené, nie len tak voľne v byte. Lukáš nám preto na mieru navrhol veľa zaujímavých úložných riešení, ako je táto drevená komoda. Na prvý pohľad vyzerá ako dekorácia, no skrýva sa v nej veľa priestoru, poličiek a všetkého, čo potrebujete.

Podobne šikovne je riešený aj šatník, tentoraz v bielej farbe,“ dodáva Ivica. Biela a sivá sú dominantné odtiene bytu, popri ktorých vynikne drevená podlaha a masívny drevený nábytok. Celý byt sa akoby delí na dve časti. Otvorenú kuchyňu s jedálňou, obývačkou a knižnicou a tú druhú, o čosi útulnejšie zariadenú spálňu v bledých odtieňoch a čisto bielu kúpeľňu. Kým do detailu naplánované úložné riešenia boli snom jej manžela, Ivica má na svedomí úplne iné detaily.Niečo si ťa nájde


„Ja som tá, ktorá rada prináša do nášho domu drobnosti a dekorácie. Keď som si čítala rozhovor o bývaní s Ivkom Bednárikom v minulej Eve, povedal, že každá jedna kvetina, ktorú má v záhrade, si ho našla sama a priam až cítil, ako na neho volá – vezmi si ma domov. V tom som sa úplne našla a presne tak to mám s vecami. Niečo nájdem v dizajnových obchodoch, niečo na burze, ale pár kúskov som objavila už aj v záložniach. Jednoducho mám pocit, že v tých veciach je duša a ja im neviem odolať,“ pokračuje Ivica.

Šálky ako od babičky, sochy, ktoré leteli v minulom režime, alebo krištáľové vázy, to všetko sa dá nájsť u Ivice na poličkách. Človek s dobrým vkusom dokáže skombinovať aj nemožné, a toto je presne ten prípad. Kombinovanie moderného dizajnu s niečím starším dodáva priestoru život. „S mužom fungujeme v dobrej rovnováhe,  ja veci prinášam a on ma tak trošku usmerňuje, aby toho nebolo príliš veľa. Mám to však z domu.

V byte mojich rodičov to vyzerá ako v galérii, kde je jeden obraz vedľa druhého. U nás doma plánujem zatiaľ len stenu s fotkami našej rodiny, rodičov a mojich predkov. Páči sa mi myšlienka, že títo dôležití ľudia sú stále pri mne. Ale je to zatiaľ len v rovine plánov a neviem presne, kde pre ňu nájdeme umiestnenie,“ pokračuje ďalej.U nás to žije stále


Ivicu si pamätáme najmä ako Miss z roku 2005, no odvtedy sa vydala a stala sa mamou synov Alberta a Johana.

„Dnes je v tomto byte najväčší poriadok, odkedy sme sa nasťahovali. Koberec pred knižnicou je permanentne zasypaný hračkami, jedálenský stôl obložený vecami. Všade je všetko, ale ako inak môže vyzerať domov s dvoma malými deťmi? Dokonca dnes  manžel odchádzal do práce s poznámkou, že takto to tu ešte nevidel,“ hovorí so smiechom.

Okrem štvorčlennej rodinky žije v byte aj pes Lora. Tej sa ušiel farebne zladený peleštek pod betónovým barovým pultom v kuchyni a dve minimalistické obdĺžnikové misky. Detaily tvoria celok! Ivica sa okrem domácnosti a starostlivosti o deti venuje aj svojmu projektu Slávica, obchodu s dizajnovými kúskami od slovenských a českých autorov, preto nepochybne veľa interiérových doplnkov pochádza práve odtiaľ. Jej projekt sa dočkal minulý rok obrovského uznania, keď vyhral prestížnu architektonickú súťaž Ce.Za.Ar 2016 za interiér obchodu, ktorý navrhol Andrej Olah. Odvtedy sa do Slávice nechodia obdivovať len šperky, ale aj fascinujúci staromestský interiér s nádychom nadčasového dizajnu. A vôbec, ako sa vlastne stalo, že z bývalej modelky a kráľovnej krásy je niekto, kto na čo siahne, pretaví na dizajnovú chuťovku? Všetko je, ako má byť


Ivica priznáva, že stať sa modelkou nebolo v jej plánoch a k tejto kariére ju priviedol otec. Na súťaži krásy zase získala neoceniteľné skúsenosti a kontakty v umeleckom svete. Popri tom všetkom vyštudovala ekonómiu. Ideálna kombinácia, ktorú si obchodovanie s dizajnom vyžaduje.

„K umeniu som mala vždy veľmi blízko. Moja mama je bývalá baletka, otec violončelista a ja sama som mala veľa kamarátov z umeleckého priemyslu. Medzi umelcami sa cítim dobre. Keď som zakladala Slávicu – obchod s dizajnom, veľa ľudí si predstavovalo, že ja ako bývalá modelka budem predávať najmä luxusné dizajnérske kúsky od popredných svetových návrhárov. Mňa však viac bavia ručne robené doplnky do interiéru, obrazy, kabelky alebo šperky. Pre mňa tieto veci majú väčšiu pridanú hodnotu ako zvučné mená luxusných módnych značiek. Napríklad teraz som objavila brošne, ktoré sa vyrábajú z použitých obalov od čokolád. Nie je to super? Je za tým skvelý nápad, kopa hodín ručnej práce, a tak je to vlastne so všetkým v mojom obchode aj doma,“ pokračuje Ivica.

Či ide o projekt Slávica, alebo o domov, v ktorom žije, musíme jej uznať presne to, čo sme spomínali už v úvode. Skúšať nezvyčajné kombinácie sa rozhodne vypláca. Chce to dobrý vkus a najmä odvahu nebáť sa robiť veci inak.

Zdroj: redakcia EVA
Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra