Októbrová EVA prichádza s veľkým módnym špeciálom!

16.9. 8:24 Aké miesto patrí móde? Editoriál pre vás píše redaktorka módy Mirka Danielová.

Moja práca je o oblečení. Venujem sa strihom, farbám a materiálom v aktuálnych kolekciách návrhárov, rozoberám, či je kocka práve in alebo out (mimochodom, je totálne IN), alebo ktorá kabelka sa stane IT kúskom sezóny (bude to tá od značky Balenciaga).  No túto sezónu sa všetko zmenilo.

V teplákovej súprave na home office, s neumytými vlasmi v drdole sa zamýšľam nad trendmi a nad tým, aké miesto má vlastne v našich životoch móda. Je za nami náročný polrok. Chtiac-nechtiac sme sa museli všetci prispôsobiť novým podmienkam a to platí aj o návrhároch. Nastúpili na vlnu špeciálnych kampaní, ktoré sa fotili v karanténe, vytvárali sa 3D virtuálne prehliadky, hologramy. V najhoršom prípade sa modelky oblečené v najvychytenejších kúskoch odfotili samy na mobil a nič sa nedeje, život ide ďalej, navyše vznikli zábavné a kreatívne nápady.

Dizajnéri sa prispôsobili situácii hádam aj lepšie ako ja/my. Priznávam, aj ja sa veziem na tejto vlne. Iste, sú dôležitejšie veci ako trendy topánky na sezónu jeseň/zima. A preto sa táto téma môže zdať nepodstatná, priam až malicherná.

Móda však nie je len o funkčnosti, móda je umenie. A tak ako každé iné umenie má moc nás vyviesť z pomyselnej temnoty. Pobaviť nás, rozptýliť, učiť, vyvolávať emócie. Ja som sa pobavila na kolekciách inšpirovaných osemdesiatymi rokmi. Gigantické vypchaté ramená na sakách, tričkách a bundách vytvárajú nostalgický závan, ktorý ma privádza späť do čias bezstarostného detstva. Zamyslela som sa pri pohľade na latexové šaty z dielne módneho domu Balmain, ktoré oslobodili fetiš od nádychu vulgárnosti, a čo-to som sa naučila o feminizme spojenom s nosením kravát v ženskom podaní.

Aj v ťažkých časoch si môžeme dovoliť myslieť na módu, práveže je to nevyhnutné a veľmi ozdravné. Nechať sa fascinovať krásou, bláznivosťou, talentom, odvahou. Pretože čokoľvek, čo nám prináša do života radosť a vášeň, sa oplatí sledovať.

Októbrová EVA prichádza s veľkým módnym špeciálom!
Októbrová EVA prichádza s veľkým módnym špeciálom!
Zdroj: EVA 10
autor:  Miroslava Danielová
Diskusia  ()

Video

Diskusia