Reklama

Nosíte LACNÉ slnečné okuliare? Po TOMTO ich hneď dáte dole! Aha, čo urobia s vaším zrakom!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lela Ceterová oslávila 35. narodeniny vo veľkom štýle
    Reklama

    Poznáte ten pocit… V optike ste objavili vysnívané slnečné okuliare, no pri pohľade na cenu sa vám zatočí hlava a s kyslým výrazom ich vrátite. Krátko nato na vás z lacnejšieho obchodu máva takmer identický model a vy si poviete paráda, ušetrené! Áno, ale zároveň ste si zavarili na vážny problém!

    Okrúhle, úzke, pilotky či mačacie. V našej zásuvke už dávno nie je len jeden pár slnečných okuliarov. Rokmi sa z nich stal módny doplnok, ktorý podčiarkne každý náš outfit. Pre mnohých – a tým nemyslíme len celebrity – sú slnečné okuliare dokonca aj charakteristickým poznávacím znamením. Bez Johna Lennona by nikdy nevznikol trend lennoniek a taký Elton John ich zas zbiera priam megalomansky, keďže ich vlastní, podržte sa, 250-tisíc párov! Ako raz priznal, investuje do nich oveľa radšej ako do elektroniky a ak si má vybrať svoje srdcové značky, sú nimi Chanel, Marc Jacobs a Gucci.

    Tak vidíte, slnečné okuliare môžu byť hotovou posadnutosťou. Zdá sa však, že dizajnéri nikdy nespia a každý rok prichádzajú s novými a novými modelmi, tvarmi či farbami. Aby sme s nimi vedeli ako-tak držať krok, no nezruinovali svoj účet, často siahame po kúskoch, ktoré sú inšpirované dizaj­nérmi, ale o ochrane pre náš zrak nemôže byť reči. Síce sme za pár eur šik, no šetrenie na očiach nás v skutočnosti môže vyjsť poriadne draho.

    Zdroj: Shutterstock

    Výber slnečných okuliarov nepodceňujte.

    Falošný pocit ochrany
    O škodlivosti UVA a UVB žiarenia počúvame z každej strany. Hodiny vypekania sa na slnku sú konečne na ústupe a vracať sa z dovolenky s pokožkou tmavšou o päť stupňov, než akú sme mali v januári, je out. Vďaka osvete dnes vieme, že priame slnko škodí našej pokožke, vysušuje ju a urýchľuje jej starnutie. O dôležitosti nosenia slnečných okuliarov už tiež čo-to vieme a stali sa základom našej letnej výbavy. Ak vám však ide aj o oči a nielen o vyšperkovaný styling, držte sa mantry, že niekedy je lepšie nedať si žiadne ako tie nesprávne. Reč je o lacných slnečných okuliaroch, o ktoré zakopávame na prímorskej promenáde, v mnohých butikoch s rýchlou módou a často aj na rôznych e-shopoch.

    Problém je, že takéto modely nielenže nemusia poskytovať dostatočnú ochranu pred slnečnými lúčmi, ale ich používanie je často spájané s vážnymi zdravotnými rizikami. „Ak už na prvý pohľad vidíme, že okuliare na sebe nemajú nápis, že ponúkajú ochranu proti UV, je jasné, že tieto kúsky sú skôr imidžové než funkčné. Rovnako tak tie, ktoré majú jemne zafarbené sklíčka do modrej, oranžovej, zelenej farby. Tieto okuliare iste spĺňajú estetický aspekt, nie však ochranný. V reťazcoch rýchlej módy často nájdeme cenovo atraktívne modely, no z vlastných skúseností môžem povedať, že tieto kúsky v drvivej väčšine nespĺňajú štandard a neponúkajú potrebnú ochranu očí,“ vysvetľuje Martin Slaný, odborný garant a očný optik Focus.

    Zdroj: vivilulu.com

    Tmavé sklá na nekvalitných okuliaroch sú najväčší postrach.

    Čím tmavšie, tým horšie
    Možno by ste to nepovedali, ale ešte väčším problémom sú tmavé sklá na nekvalitných okuliaroch, ktoré môžu byť pre oči priamou cestou do pekla. Tmavé šošovky skiel totiž spôsobia rozšírenie zreníc, čím umožnia vniknutie ešte väčšieho množstva škodlivého UV žiarenia do očí. Tým si zavaríte na poriadny problém, ktorý sa síce nemusí prejaviť hneď, no časom sa prihlási o slovo. Nevhodnými sklíčkami si môžeme privodiť poškodenie rohovky a spojovky, čo sa prejaví ako bolesť v oku, začervenanie či pocit pálenia. Nekvalitné sklá navyše urýchľujú aj tvorbu sivého zákalu, ktorý je charakterizovaný zakalením šošovky oka a môže viesť k zhoršeniu videnia až k úplnej strate zraku. Chronické vystavenie UV žiareniu však dokáže poškodiť aj sietnicu a dokonca spôsobiť nenávratnú slepotu. Preto ak už na prvý pohľad vidíte, že okuliare na sebe nemajú nápis, že ponúkajú 100-percentný ochranný filter, radšej ich pekne položte späť na stojan. V prípade, že ste si práve uvedomili, koľko imidžoviek vlastníte, radšej ich rovno zahoďte, poprípade si ich nechajte na fotky na Instagram, no určite s nimi nevychádzajte z bytu, nie to ešte na dovolenku.

    Nielen postrach pre oči
    Poškodenie zraku však nie je jedinou nepríjemnosťou, ktorú so sebou nekvalitné okuliare nesú. Koža okolo očí je veľmi jemná a extrémne citlivá na UV žiarenie. Bez dostatočnej ochrany môže dôjsť nielen k jej spáleniu, ale aj predčasnému starnutiu a zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože v tejto oblasti. Ak teda roky investujete do drahých krémov na vrásky v okolí očí a nechápete, prečo ich máte čoraz viac, je načase posvietiť si na svoje okuliare, dokonca aj na tie od Diora či Chanel.

    Zrejme si poviete, ešteže mám tie moje staré dobré z optiky, ktoré verne nosím už desať rokov. Sklameme vás. Aj tu totiž hrozí riziko, keďže ani filter na kvalitných okuliaroch nie je nesmrteľný. Vysoké teploty, slaná voda a chemikálie ako chlór v bazéne dokážu poškodiť UV ochranné vrstvy na okuliaroch, ktoré sú nanesené na povrchu skiel. Podobne hrozí zníženie ochrany aj vtedy, ak si okuliare často čistíte alebo na nich už máte škrabance. Oveľa menšiu trvanlivosť majú lacnejšie kúsky, napríklad tie z reťazcov rýchlej módy, ktoré síce sľubovali 100-percentnú ochranu, no tá sa zo skiel vytráca oveľa rýchlejšie ako pri drahších kúskoch.

    Odporúčam so staršími okuliarmi zájsť do optiky, kde vám pracovník alebo optometrista na špeciálnom prístroji zmeria, akú úroveň ochrany poskytujú. Ak už nespĺňajú limity, radšej ich nahraďte novými. Nosenie kvalitných okuliarov minimalizuje skreslenie a znižuje namáhanie očí počas slnečných dní. Polarizačné sklá, ktoré sú častou súčasťou drahších modelov, eliminujú odlesky a zvyšujú kontrast, čo zlepšuje zrakový komfort, najmä pri jasnom slnečnom svetle. To je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí trávia veľa času vonku alebo riadia auto,“ radí špecialista Martin Slaný. Ak chcete mať oči v bezpečí, milujete módne trendy, no nechcete každú sezónu investovať desiatky či stovky eur do nových, zvoľte taktiku kúpiť si nové síce len raz za čas, no zato poriadne. Siahnite po takých, ktoré sú v neutrálnej, ideálne čiernej farbe, nie sú príliš extravagantné, hodia sa k športovému aj elegantnému outfitu a najmä lichotia črtám vašej tváre.