NORDIC WALKING sa vyrovná behu: A vaše kolená sa vám poďakujú!
27. 11. 2022, 16:44 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:47)

Zdroj: Balázs Repkó na Pexels
Nordic walking, alebo severská chôdza, je šport vhodný pre akúkoľvek vekovú kategóriu.
Na severskú chôdzu nepotrebujete extra vybavenie, je to exteriérový šport, tak hádam iba základné funkčné oblečenie a trekové tenisky, ale palice musia byť špeciálne určené na nordic walking. Čiže nie turistické, ani trekingové, ani kadejaké iné, pravdepodobne oveľa lacnejšie. Ak to pravdaže chcete robiť správne. V istom bode pohybu totiž zovretie dlaní uvoľňujete a palice by vám čo? No zamotali sa pod nohy, prípadne rovno treskli na zem, odhliadnuc od ďalších detailov, ktoré musia spĺňať, aby správne slúžili. Rukavice, úchop, alebo pútko, do ktorého zasuniete ruku, je teda „must have“. Rovnako musia byť palice správne nastavené na výšku.
Kým však spravíme prvé severské kroky, musíme si ponaprávať celé telo. Rovný chrbát, stiahnuté brucho a pohľad rovno pred seba je základ, od ktorého sa odpichneme a to doslova - tie palice nemajú dole hroty pre nič za nič. Kráčate vystretá, pozeráte pred seba, kolená máte jemne prehnuté, našľapujete mäkko najprv na pätu a ide sa.
Nordic walking k nám prišiel zo severu Európy relatívne nedávno, ale podobný koncept pohybu využívali fínski bežci na lyžiach ako súčasť letného tréningu už pred takmer sto rokmi. Prvé špeciálne palice boli vyrobené koncom osemdesiatych rokov minulého storočia a odvtedy sa k tomuto športu pomaličky potichučky presúvala aj laická verejnosť. Čiže aj pohodlní, usedení ľudia s boľavou a stuhnutou chrbticou a opotrebovanými kĺbmi. Pri hlbšom skúmaní sa prišlo na to, že správne prevedená severská chôdza zapája až deväťdesiat percent svalov a spaľuje sa pri nej o štyridsať percent viac energie, než pri chôdzi klasickej. Pretože používate okrem nôh rovnakým dielom aj ruky. Pohyb rúk pri nordic walkingu je jedným z najdôležitejších a najzložitejších parametrov na tomto športe.
Zásadou je, že musí vychádzať z ramena, nie lakťa. Čo nie je vôbec ľahké a dosť často to býva kameňom úrazu - aj preto je najideálnejším riešením absolvovať kurz severskej chôdze, kde vám inštruktor presne vysvetlí, čo a ako.
Naozaj sa to oplatí, nordic walking pomáha predchádzať osteoporóze, nezaťažujú sa pri ňom kĺby, posilňuje sa srdce, aj pľúca, zlepšuje cirkulácia krvi a prúdenie lymfy a tým, že zapájame pravú aj ľavú hemisféru, do istej miery funguje aj ako prevencia neurologických ochorení a pri už existujúcich pomáha zlepšovať stav dotyčného, či dotyčnej. A to nehovoríme o tom, že sa severská chôdza je perfektná, ak chcete schudnúť!
Je to šport ako stvorený pre ľudí so sedavým zamestnaním, ktorí by radi trávili viac času v prírode. Pokojne začnite aj teraz v zime - neexistuje lepší pocit, ako návrat domov do teplúčka s vyštípanými lícami a s vedomím, že ste čosi spravili pre svoje zdravie.