Foto: Pexels
#Lifestyle

Najvoňavejšie destinácie na dovolenku Neviete kam cestovať toto leto? Nechajte vybrať váš nos!

10.8. 2022 0:00 Prichádza obdobie letných dovoleniek a hľadanie miest, kde sa dá najlepšie vypnúť. Ako si vybrať to najlepšie miesto? Skúste to podľa vône! Čuch je zo všetkých piatich ľudských zmyslov ten najsilnejšie spätý s emóciami, náladou a spomienkami. Príjemné arómy majú pozitívny účinok na relaxáciu a celkovú psychickú pohodu. Prečítajte si o tých najvoňavejších miestach na svete, ktoré sa oplatí nielen vidieť, ale aj cítiť.

Provensálsko, Francúzsko

Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Keď si predstavíte Francúzsko, pravdepodobne sa vám v hlave vynorí obraz čerstvo upečených croissantov, či ich známe zrejúce syry. A presne tak môže voňať vaša dovolenka. Vždy je však dobrý nápad urobiť si výlet do Provensálska. Tento historický kút na juhovýchode krajiny je nasiaknutý vôňou ružového vína a aromatickými levanduľovými poľami. Po jednej návšteve tohto fialového mora sa budete zaručene cítiť ako po dlhom relaxačnom kúpeli.

Kjóto, Japonsko

Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Japonské Kjóto vás opantá sladkými vôňami santalového dreva a živice ťahajúcimi sa z budhistických chrámov a svätýň. Tých je v meste viac ako dvetisíc a pália sa v nich drevené tyčinky s prímesou anízu, klinčekov či škorice. Každý chrám má svoju vlastnú špecifickú vôňu, ktorej receptúra sa odovzdávala z generácie na generáciu celé storočia. Kjóto sa oplatí navštíviť najmä počas jari – vtedy jeho ulice rozkvitnú nespočetnými ružovými kvetmi sakúr, japonských čerešní, ktoré sú pastvou pre vaše oči aj nos.

Zanzibar, Tanzánia

Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Zanzibar je známy najmä pieskovými plážami so slaným morským vzduchom Indického oceánu. Váš nos vás však definitívne zavedie aj za opojnou vôňou vanilky, garam masala a kardamómu zo stánkov s koreninami. Zanzibar je popredným vývozcom korenín a môžete si zarezervovať prehliadku po malých organických farmách, kde sa pestujú. Aromatickou dominantou súostrovia sú aj dažďové lesy. Vôňa bujnej flóry, vlhkej pôdy a ovocia zrejúceho na slnku vás nabudia na ďalšie dobrodružstvá.

Ilustračné foto
Zdroj: Henkel
Silan Aromatherapy

Kúsok exotického ostrova si po novom môžete odniesť aj domov. Vyskúšajte aviváže z radu Aromatherapy od značky Silan a spoznajte vôňu džungle s Fascinating Jungle či tropickú Relaxing Maledives. Ponorte sa do neodolateľnej vône esenciálnych olejov, s ktorými bude vaša bielizeň svieža a jemná 24 hodín, 7 dní v týždni. Vďaka jedinečnej technológii udržateľného parfumu nielen úžasne prevonia váš domov, ale je aj šetrná k prírode.  Aviváž Silan obsahuje 97% biologicky odbúrateľných zložiek*, pričom obal je 100% recyklovateľný.

* Vzťahuje sa k organickým zložkám podľa OECD 301/302

Alpy, Švajčiarsko

Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Pre nadšencov čistých, nie príliš intenzívnych vôní je najlepšou voľbou nedotknutá príroda. Alpy vo Švajčiarku sú známe najmä čerstvým horským vzduchom, trávou s lúčnymi kvetmi a sviežou vôňou ihličia z borovicových lesov. Musíte však rátať s tým, že to sú hory – vždy je šanca, že narazíte na prekvapenie od miestnych kráv – prírodu však treba brať so všetkým, čo k nej patrí. Inak je to ideálna destinácia aj v zime. Po dni strávenom lyžovaním či na túre sa môžete vrátiť na chatu a posadiť sa vedľa pukotajúceho krbu so šálkou rozvoniavajúcej horúcej čokolády, akú vedia urobiť len vo Švajčiarsku.

Istanbul, Turecko

Nechajte sa zlákať vôňami Orientu. V Istanbule vás ráno na tradičných raňajkách obklopí para silného čierneho čaju. Pri prechádzkach po nábreží blízko Galatského mostu ucítite čerstvé ryby grilujúce sa na otvorenom ohni. Z návštevy Egyptského bazáru zo 16. storočia sa vám až zakrúti hlava – vzduch na ňom je presýtený sladkou baklavou a ostrou arómou sypaných čajov, byliniek a korení. A ak by ste po celom dni ešte nemali dosť, môžete večer úspešne zakončiť v kúdoloch dymu z vodných fajok s ochuteným tabakom v jednom z mnohých shisha barov.

autor:  PR článok