Reklama

Na stratené pohodlie "tam dolu" domáce recepty neskúšajte! Radšej robte toto!

Reklama

redakcia EVA

Redakcia EVA

Trápite sa opakovanými problémami, ktoré vám znepríjemňujú život? Vaginóza nie je len zdravotný problém – dokáže ženám výrazne znížiť komfort.

Typické začínajúce príznaky vaginálnej infekcie sa nedajú prehliadnuť. Stačí viac stresu, hormonálne zmeny, úprava stravy alebo návšteva bazéna, a riziko infekcie sa zvyšuje. Zvlášť, ak vaše telo má sklon zápasiť s týmto typom infekcie stále dokola. Dôvod, prečo sa jej mnoho žien nedokáže zbaviť, spočíva často v nesprávnom prístupe k liečbe – automaticky siahnete po antibiotikách alebo antimykotikách, alebo sa spoliehate na domáce rady.

Zdroj: Pexels

Intímne zdravie ovplyvňuje celkové pohodlie

Intímne nepohodlie

Vaginóza označuje nerovnováhu mikroorganizmov v pošve. V skutočnosti nejde o nákazu zvonku, ale o stav, keď škodlivé baktérie dočasne získajú prevahu. "Zdravé vaginálne prostredie je tvorené hlavne laktobacilmi, ktoré udržujú kyslé pH v rozmedzí 3,8 až 4,5. Ak sa zmenia podmienky v pošve, laktobacily sa začnú pomalšie množiť, čo využívajú kvasinky alebo iné patogény, čo vedie k vzniku infekcií," vysvetľuje MUDr. Petra Straková, gynekologička a odborná garantka GYNTIMA. Najčastejšími typmi vaginózy sú bakteriálna a kvasinková infekcia. Prejavujú sa podobne, no ich pôvod a liečba bývajú odlišné.

Zdroj: Shutterstock

Infekcie v intímnej oblasti vplývajú aj na kvalitu sexuálneho života

Bakteriálna infekcia

K bakteriálnej infekcii môže dôjsť v dôsledku premnoženia patogénov, ako sú Gardnerella, Prevotella, Mobilincus, ale aj ďalšie a zmiešané druhy vaginálnych anaeróbov. „V laboratórnych výsledkoch u niektorých žien s vaginózou môžeme nájsť aj E. coli pochádzajúce z črevného traktu. K prenosu môže dôjsť pri nesprávnej hygiene, pretože pohlavné, močové a črevné systémy sú úzko prepojené,“ dodáva gynekologička. Bakteriálna vaginóza sa častejšie vyskytuje po sexuálnej aktivite, nadmernom umývaní alebo výplachoch, alebo pri používaní dráždivých látok, ako sú parfémy či aviváže v kontakte so sliznicou pošvy.

Kvasinková infekcia

„Kvasinková infekcia nastáva, keď laktobacily nedokážu zabrániť premnoženiu ľudovo povedané „kandidy“. Candida albicans je huba, ktorá sa v našom tele vyskytuje prirodzene v malom množstve v ústach, na pokožke a v črevách. Množstvo kvasiniek kontrolujú aj zdravé baktérie, ale ak sa premnožia, môžu uniknúť ich pozornosti,“ objasňuje gynekologička.

Ako ich rozpoznať?

Rozlíšiť znaky medzi bakteriálnou a kvasinkovou infekciou môže byť niekedy zložité, mnohé príznaky sú spoločné. Hlavný rozdiel však predsa len spozorujete – dokonca len okom a nosom. Kým bakteriálna vaginóza sa prejavuje riedkym výtokom s výrazným zápachom, kvasinková infekcia sa ozve hustým a bielym výtokom bez zápachu.

Zdroj: Shutterstock.com

Jogurt ako ľahká diétna potravina a jeho prospešné baktérie, napomáha očistiť telo od toxických látok vznikajúcich pri trávení.

Toto pomáha

Skúsenosti ukazujú, že v takmer všetkých prípadoch vaginálnej mykózy aj bakteriálnej infekcie pošvy či iných podráždení nešpecifického pôvodu môžu pomôcť prírodné látky na podporu kolónií laktobacilov. Obnova ich prirodzeného prostredia zabezpečí dlhodobý efekt bez nežiaducich účinkov. Zvyčajne teda nie je nutné okamžite siahnuť po lokálnych antimykotikách alebo antibiotikách, aj keď v odôvodnených prípadoch sa tomu samozrejme nedá vyhnúť. Keďže sú laktobacily na podobné zásahy veľmi citlivé, gynekologička Straková neodporúča tieto lieky používať automaticky a príliš často. "Aby sa aj napriek
liečbe infekcia nevrátila, liečba by mala byť hlavne o obnove zdravej vaginálnej mikroflóry. Opätovné množenie laktobacilov a ich prežitie môžeme znovu nastoliť vhodnou úpravou pH prostredia pošvy a doplnením prirodzených živín, ktoré tieto baktérie potrebujú," radí gynekologička ako voľbu číslo jedna prírodné produkty. Cieľom je navodiť stav, v ktorom si organizmus s akútnou infekciou aj prípadnými ďalšími poradí sám.

Zdroj: iStock

PODPORTE IMUNITU: Probiotiká obsahuje strava aj výživové doplnky. Dokážu hotové zázraky.

Vítané probiotiká

Ideálnym riešením sú prírodné zdravotnícke prípravky, ktoré obsahujú probiotický komplex – kombináciu kyseliny mliečnej, ktorá udržiava zdravé pH a zároveň laktózy a fermentovaných mliečnych bielkovín, ktoré vyživujú laktobacily. Škodlivé baktérie a kvasinky sa takto vo väčšine prípadov potlačia aj bez nutnosti užívania antibiotík alebo antimykotík.

Zdroj: frantisekadamcik.com

Vlhké prostredie je ideálne na tvorbu kvasiniek, preto majte spodnú bielizeň vždy suchú.

Pozor na vlhkú bielizeň

Myslite však na to, že aj keď infekciu liečíte, môže sa vrátiť, ak sa vaginálna mikroflóra opäť vymkne kontrole. Vyhnite sa preto rizikovým faktorom, ktoré k tomu môžu prispieť. "Noste voľnú bavlnenú spodnú bielizeň, aby v intímnej oblasti nebolo vlhko, čo by vyhovovalo kvasinkám. Nenakupujte parfumované mydlá, vložky ani toaletný papier, pretože môžu dráždiť sliznicu pošvy. Umývajte sa len čistou vodou alebo prípravkami určenými na intimnú hygienu, ktoré rešpektujú kyslé pH pošvy. Po cvičení sa prezlečte zo spotenej bielizne, dostatočne pite a obmedzte príjem cukru, ktorý prospieva kvasinkám," odporúča MUDr. Petra Straková. Do stravy tiež zaradíte viac probiotík spolu s vlákninou, ktoré pomôžu mikrobiómu v črevách.