Mrázik, Popoluška či Perinbaba: TOTO ste o kultových rozprávkach NEVEDELI!

S čerty nejsou žerty-1985

S čerty nejsou žerty
Zdroj: Filmové studio Barrandov

❉ V rozprávke boli čerti navlečení do kostýmov, ktoré však boli ušité z horľavej látky. Stačilo teda, aby herci omylom šliapli do ohňa, a nešťastie bolo na svete. Troch čertov odviezli z nakrúcania rovno do nemocnice. Medzi nimi aj Ondřeja Vetchého, na ktorom vzbĺkol kostým.
❉ Ako peklo použili jaskyňu, v ktorej mala okupačná sovietska armáda sklad zemiakov. Kvôli nakrúcaniu jaskyňu dočasne vypratali.
❉ Veta "Strhla nám váhu" pri vážení Doroty na pekelnej váhe nebola v scenári. Technici váhu zle zaistili, Lucifer (Karel Heřmánek) to okomentoval a veta už zostala vo filme.

❉ Ondřej Vetchý sa pri natáčaní šiel raz v kostýme čerta vymočiť do lesa a objavili ho tam dvaja ruskí samopalníci z blízkej základne. Začali kričať: "Čort!" Vetchý zareval: "Rusáci!" a aj Rusi aj Vetchý začali zdrhať.
❉ Keď v scéne s barokovým kočiarom Petr Nárožný ako kaprál otvoril dvere, vylomil ich. Kočiar bol originál a jeho majiteľ sa na pľaci okamžite rozplakal.
❉ Režisér si do jedného záberu s pekelníkmi prial čierne kone. Keď dorazili hnedé, nechal ich prefarbiť, ale začalo pršať a dážď farbu zmýval.