Máte zálusk na apartmán pri mori? Na toto si dajte pozor!
30. 10. 2023, 12:05 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:52)
Momentálne sa prebúdzame do rána, kedy naše peniaze majú menšiu hodnotu než včera. Zúri inflácia, máme krízu, a kým opäť vyjde slnko a zaleje finančné trhy, ešte stále môžeme investovať do oblastí, v ktorých sa nám peniaze nestratia. Stačí len vedieť, ako na to.
Zdroj: archív NMH
Zdroj: Amantius
Zdroj: Amantius
Galéria k článku
Vysoká inflácia a premýšľanie o investovaní do nehnuteľností, to ide vždy počas krízy ruka v ruke. Ceny nehnuteľností aktuálne klesajú a, iste, hypotéky nie sú práve najnižšie, ale keď sa rozhodnete pre investičnú nehnuteľnosť, jej prenájom by vám aj tú vyššiu hypotéku mohol hravo splatiť a o pár rokov, ako by ste našli. Lebo dobrá nehnuteľnosť je taká, ktorá si na seba zarobí a časom zdražie. A treba si uvedomiť, že hoci sme na to už pozabúdali, aktuálne úrokové sadzby boli približne pred desiatimi rokmi absolútne bežné, ba až priaznivé! Samozrejme, jednoduchšie to bude, ak máte k dispozícii voľné financie, ktoré budete náplasťou z banky dopĺňať len sčasti. „Aktuálne nehnuteľnosti kupujú iba tí, čo majú hotovosť alebo potrebujú bývanie. V niektorých lokalitách išli ceny nehnuteľností rapídne dolu, čo veru niektorí už aj stihli využiť na investíciu,“ hovorí expert na trh s nehnuteľnosťami z HALO reality Milan Kiripolský.
Zdroj: Google.Maps
Exhokejista Marián Gáborík s manželkou Ivanou si vlani kúpili obrovský dom pri „slovenskom mori“, (v strede).
„Najčastejšie sa aktuálne investuje do tých nehnuteľností, ktoré boli zlacnené a je ich možné prenajať dovolenkárom cez známe komerčné aplikácie. Zaujímavosťou však je, že pokles predajov sa ako prvý objavil práve v Bratislave, a to už pred rokom, a v týchto mesiacoch počet predajov opäť výrazne stúpol. Predávajúci pochopili, že ceny musia rapídne znížiť, a to nielen o pár tisíc eur, ako vravia dostupné štatistiky. Toto sa však netýka novostavieb, ale starých bytov. Novostavby si cenu držia, lebo developeri veľké zľavy dávať nechcú. Zatiaľ. Čas ukáže, kto vydrží, či kupujúci nekupovať, alebo developeri nepredávať za často prehnané ceny,“ vysvetľuje.
Nie čo, ale kde
Nie je to objavenie Ameriky, ak povieme, že alfou a omegou je v rámci investície do nehnuteľností práve jej lokalita. Nepísaná realitná pravda hovorí, že nehnuteľnosť by sa mala už kupovať s myšlienkou na to, či bude zaujímavá pri predaji. V kontexte realitnej investície sa čoraz viac skloňuje zahraničie, najmä to turisticky a cestovateľsky atraktívne. Investičné nehnuteľnosti v zahraničí prinášajú okrem rekreácie aj zhodnotenie samotnej nehnuteľnosti. Rast cien nehnuteľností v zahraničí môže byť veľmi zaujímavý, a to najmä v turistických lokalitách. A ak sa k tomu pridá príjem z prenájmu, môže sa kúpa letnej/zimnej chaty či prímorského apartmánu stať veľmi zaujímavou investíciou, a navyše s dlhodobou návratnosťou. Medzi najžiadanejšie lokality na investovanie patria obľúbené turistické destinácie, ako sú Chorvátsko, Španielsko, Taliansko a Grécko.
Na zozname potenciálnych destinácií sa čoraz častejšie objavujú aj Rakúsko, Bulharsko a Albánsko. Mimo Európy je čoraz populárnejší Dubaj. „Podľa našich informácií sa rast cien na pobreží Jadranského mora zastavil, ale závisí od lokality a typu nehnuteľnosti. Je to dobrá alternatíva, najžiadanejšie sú, samozrejme, tie, ktoré sa nachádzajú v priamom kontakte s pobrežím a ktoré sa dajú výhodne a okamžite prenajať. Pri takomto investovaním však treba rátať s miestnou legislatívou, nutnosťou občasnej návštevy či nájdením si spoľahlivej firmy, ktorá vám poskytne stopercentný servis,” upozorňuje Milan Kiripolský.
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Jedným z najvyhľadávanejších miest turistami je Francúzska riviéra.
Kúp, prerob, predaj a toč peniaze
Dobrou a zaujímavou správou by mohlo pre niektorých byť, že investovať do nehnuteľností dnes už môžete aj vtedy, ak nedisponujete veľkými úsporami, a to napríklad ako čiastkový investor cez jednu z európskych platforiem, ktoré poskytujú príležitosť podieľať sa na financovaní zahraničných realitných projektov. Cieľom týchto spoločností je financovať nehnuteľnosti s podrobnou projektovou dokumentáciou prostredníctvom viacerých súkromných investorov. To umožňuje vstup do sveta investícií do nehnuteľností už s minimálnym vkladom, ktorý štartuje zhruba na päťdesiatich eurách. Populárnou možnosťou investovania do nehnuteľností sa stal aj takzvaný house flipping. Netušíte, o čom je reč? Ide o stratégiu, ktorá k nám prišla zo zahraničia, kde naplno prekvitá už nejaký ten rok. Princíp je pomerne jednoduchý. Kúpite lacnú nehnuteľnosť, ale na dobrom mieste a s nesporným potenciálom (samozrejmosťou je sledovanie dražieb nehnuteľností), trochu alebo trochu viac ju vylepšíte, pohráte sa s dispozíciou, so zariadením, vnesiete do nej kus individuality či neodolateľnosti a následne ju predáte, ako inak, s prirážkou. Pre mnohých je tento spôsob investovania výhodnejší než prenájom, pretože sa s ním nespájajú žiadne starosti navyše. Nehnuteľnosť jednoducho posuniete ďalej a už sa o ňu nestaráte. Ak ste zruční a šikovní, je to biznis šitý vám na mieru. Treba však pamätať aj na limity a lehoty, pre ktoré platí daň z predaja z nehnuteľnosti. Ide však skôr o stratégiu pre väčších investorov, teda pre ľudí s väčším kapitálom. Bežný človek spravidla nemá ihneď prostriedky na to, aby si len tak kúpil nehnuteľnosť a investoval do nej ďalšie financie na opravu a renováciu. Ďalšia komplikácia môže prísť pri predaji, ak nehnuteľnosť nie je dosť atraktívna, kupujúcich nemusí zaujať a vy budete musieť znížiť jej cenu alebo ju vôbec nepredáte. Nuž a keby ste už úplne nevedeli, čo s úsporami, občas sa tu a tam vyskytne príležitosť kúpiť kultúrnu pamiatku, kúriu, zámoček... Vyplatí sa takáto kúpa alebo treba radšej utekať? „Ak chce niekto investovať do kultúrnej pamiatky, tak len v prípade, ak vie čerpať eurofondy alebo má zbytočných ,pár‘ miliónov a nevie, čo s nimi, keďže rekonštrukcia je väčšinou niekoľkokrát drahšia ako samotná cena nehnuteľnosti. Takže viac-menej musí to byť milovník histórie, umenia alebo človek, ktorý si chce splniť svoj detský sen, a to za každú cenu,“ dodáva Milan Kiripolský.
Zdroj: Amantius
Dubajské nehnuteľnosti