Máte krehkú imunitu? Tých päť potravín by ste určite mali zaradiť do jedálnička
2. 12. 2024, 10:26
Zimné obdobie vie preveriť silu našej imunity. Ak sa chcete vyhnúť nachladnutiu, najvyšší čas sa posilniť.
Citrusy
Zdroj: Getty/Sarsmis
Citrusy radšej skonzumujte ako ich dávať do chladu, sú plné vitamínu C
Od mala je nám prízvukované, že vitamíny sú pre naše telo veľmi potrebné a veľké množstvo ich obsahuje ovocia, najmä citrusové. Vitamín C alebo kyselina askorbová sa v ľudskom tele nedá vytvoriť, preto sme závislí od ich vonkajšieho príjmu. Buď prostredníctvom ovocia alebo zeleniny, alebo prostredníctvom nálevov a potravinových doplnkov. Vitamín C prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému a podieľa sa aj na tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitý pre funkciu ciev, chrupaviek, kože a zubov. Pozitívne prispieva k fungovaniu nervového systému, zvyšuje psychickú odolnosť, chráni bunky pred oxidačným stresom, znižuje mieru únavy a vyčerpania.Pri zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaži, strese, zápalových alebo nádorových ochoreniach dochádza k výraznému zvýšeniu spotreby vitamínu C. Pri nedostatku vitamínu C sa v organizme zvyšuje koncentrácia škodlivého LDL-cholesterolu, ktorý je rizikový pre srdce a cievy, a vzniká oxidačný stres, ktorý je spoluzodpovedný za vznik chronického zápalu, ktorý je príčinou alergií, depresívnych porúch, osteoporózy, opakovaných infekcií, rakoviny, ako aj syndrómu vyhorenia a chronického únavového syndrómu.
Cesnak a cibuľa
Zdroj: Shutterstock
Cesnak a cibuľa sú zdravá bomba
Niektorí ľudia ho milujú, iní ho veľmi nemusia, ale pravdou je, že cesnak obsahuje dôležitý minerál selén, ktorý má skvelý vplyv na váš imunitný systém. Okrem toho obsahuje aj látku alicín, ktorá zvyšuje účinnosť selénu na posilnenie imunity. Zabraňuje tiež hnačkám, kvasinkovým infekciám a mykózam nôh. Pozitívne účinky cibule a cesnaku určite nie sú ničím novým. Obe tieto plodiny majú pozitívny vplyv na naozaj široké spektrum oblastí nášho zdravia.Mnohí z nás nevyhľadávajú cibuľu alebo cesnak kvôli ich špecifickému zápachu, všetko zlé je ale na niečo dobré. Nepríjemnú arómu týchto potravín spôsobujú zlúčeniny síry, ktoré sa uvoľňujú, keď ich lúpeme, krájame alebo drvíme. Jednou z týchto zlúčenín je alicín, ktorý je okrem štipľavej vône zodpovedný aj za to, že cesnak a cibuľa sú označované za prírodné antibiotikum. Má antivírusové vlastnosti a pôsobí proti širokému spektru baktérií. Okrem toho znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak. Varením sa však obsah tejto cennej látky znižuje, preto je najlepšie jesť cesnak a cibuľu surové.
Mandle
Zdroj: Getty/Daisy-Daisy
Mandle prospievajú vášmu srdcu, no len keď ich neolúpete
Tajomstvo mandlí sa skrýva v ich šupke. Práve v nej sa nachádzajú látky, ktoré chránia telo pred vírusmi. Nech už mandle používate akokoľvek, nikdy ich nelúpte, pretože sa pripravíte o ich zdravotné výhody. Pravidelná konzumácia mandlí posilňuje prirodzenú imunitu a zlepšuje aj činnosť srdca. Mandle uvoľňujú cievy, podporujú krvný obeh a obsahujú vela vlákniny. Ak máte citlivý žalúdok, namočte ich na noc do vody, budú chutnejšie. Zlepšia imunitu, podporia pevnosť vlasov a nechtov. Fungujú aj ako rýchly životabudič pri celkovom vyčerpaní a únave.
Vývar
Zdroj: istock
Vývar je niečo ako chutný všeliek. Upokojí podráždený žalúdok, zahreje a aj posilní imunitu.
Ale naozaj poctivý vývar. Hovorí sa, že keď sa človek cíti slabý, vždy zaberie poctivý mäsový vývar. Látky uvoľnené z mäsa a kostí, chondroitín, glukozamín sulfáty a zdravé tuky (vitamíny A, D, E a K) podporujú obranyschopnosť organizmu. Bojujú proti zápalom a majú upokojujúci účinok na trávenie. Napríklad slepačí vývar sa osvedčil ako prvá pomoc pri prechladnutí, nádche alebo ako životabudič po veľkej fyzickej záťaži (pôrod, operácia, úraz). Hovädzí vývar je zasa vhodný pri žalúdočných neurózach. Zeleninový vývar má komplexný účinok a dodáva telu veľké množstvo potrebných živín, vitamínov a minerálov. Je dôležité, aby sa polievka varila pomaly približne 2 až 3 hodiny. V opačnom prípade hrozí, že varením zničíte dôležité živiny.