Malta - ostrov večného slnka
Foto: Eva
#Lifestyle

Malta: Ostrov večného slnka vás uchváti

Malta - ostrov večného slnka
Foto: Eva
#Lifestyle

Malta: Ostrov večného slnka vás uchváti

28.11. 2009 12:00 Malta - ostrov v Stredozemnom mori uchváti tisíce turistov. Moja Malta boli aj neuveriteľné priateľstvá, ktorých životnosť bola daná dĺžkou jazykového kurzu.

Ako to bolo naozaj „Did you have a nice flight?“ (Mali ste príjemný let?) spýtal sa ma delegát, keď som vystúpila z lietadla. Ja som len stroho pokývala hlavou a tvárila sa, že akože naozaj rozumiem všetkému, čo mi vysvetľuje. Potom som spolu s ďalšími novými študentmi nastúpila do mikrobusu a v duchu si želala letieť späť domov. Tak takéto boli moje prvé chvíle na Malte. V najmenšom štáte EU som strávila mesiac života dva roky za sebou. Dôvod bol prostý. Tak ako mnoho iných mladých, ale aj starších ľudí som sa na tento večne slnečný ostrov prišla zdokonaliť v angličtine. Prvýkrát som žila v hosťovskej rodine, no po negatívnych skúsenostiach som nasledujúci rok zvolila rezidenciu. Pobyt v študentskej rezidencii je neopísateľný, žije sa v nej 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ak je totiž na svete miesto, ktoré nikdy nespí, je to práve tu a výučba angličtiny sa tak pre niektorých stáva vedľajšou záležitosťou vo víre nekonečných diskoték a žúrov.

Informačné minimum

Maltská republika je ostrovný štát v Stredozemnom mori, ktorý až do 60. rokov minulého storočia spravovala Veľká Británia. Pozostatky z týchto čias sú viditeľné na každom kroku. Motorové vozidlá jazdia vľavo, verejné telefónne búdky majú neodmysliteľne červenú farbu, celý deň v reštauráciách servírujú „full english breakfast“ a v neposlednom rade všade naokolo vidieť nápisy v angličtine, ktorá je popri maltčine druhým úradným jazykom. Ak sa niekedy ocitnete na Malte, rýchlo pochopíte, že Briti ju v podstate zachránili. Ostrov totiž nemá takmer žiadnu vegetáciu, čo zapríčinilo, že väčšina produktov dennej potreby sa musí dovážať z blízkej Sicílie. Viac ako štvrtinu hrubého domáceho produktu tak tvorí turizmus, ktorý je úzko spojený s anglickými jazykovými školami. Mimochodom, tých je na tomto miniostrove viac ako 30.

Štúdium a pridružené zábavky

„Speak English all the time!“ (Hovorte neustále po anglicky) – prízvukuje nám riaditeľ školy počas zoznamovacieho stretnutia. Neskôr sa k nemu pridávajú koordinátorky pre štúdium a bývanie. Okrem spomínanej hosťovskej rodiny či rezidencie je možné zaplatiť si aj najluxusnejšiu verziu, hotel. Škola sa začína každý deň o deviatej ráno a dĺžka vyučovania závisí od kurzu, ktorý ste si zvolili. V mojom prípade to bol intenzívny, čiže okrem dvoch klasických 80-minútových lekcií to znamená ešte šesť lekcií týždenne navyše. V období letných mesiacov, keď je ostrov preplnený študentmi, niektoré školy volia spôsob dvojfázového vyučovania, teda jeden deň začínate s lekciami ráno a druhý popoludní.

Okrem učiteľov v školách je tu aj hojný počet animátorov voľného času, pričom slová animátor a voľný čas môžete vlastne chápať aj doslova. Zväčša opálení machovia, z ktorých niektorí sa skutočne podobajú na Patricka Swayzeho z Hriešneho tanca a ďalšie prototypy modelov, neúnavne striehnu na várky nových študentiek a okrem okukovania im vďačne a so značným nasadením spríjemňujú pobyt na ostrove. To je neoficiálna verzia. Oficiálne však všetkých lákajú na najrozličnejšie párty (od penovej až po diskotéku na lodi), poznávacie zájazdy po Malte či výlet na Gozo a Comino. Vždy je však nepomerne výhodnejšie odolať hlbočizným hnedým očiam a zvoliť cestu na vlastnú päsť. Školské akcie sú totiž mimoriadne predražené.

Know how, know where

Všetky historické pamiatky na Malte sú dostupné typickými žltými autobusmi, ktoré tvoria miestny folklór. Väčšina má konečnú, ale aj východiskovú zastávku v hlavnom meste Valletta. No keď sa už odhodláte cestovať týmto spôsobom, buďte pripravené na všetko. Tunajší vodiči sú totiž nesmierne temperamentní a v kombinácii s ich ďalšou vrodenou vlastnosťou, nepredvídateľnosťou, vás môže aj šľak trafi ť. Nepodliehajte panike, ak autobus, na ktorý práve čakáte, nezastaví na vašom stanovišti a jeho pasažieri vám s úsmevom zamávajú. Stáva sa to bežne, o malú chvíľu pôjde ďalší a o život predsa nejde. Nespoliehajte sa ani na cestovné poriadky alebo fakt, že na najbližšom stanovišti autobus zastaví. Keď potrebujete vystúpiť, jednoducho zazvoňte, no ani vtedy nie je zaručené, že autobus skutočne zastaví. Vyskakovanie za jazdy je však po niekoľkých tréningových pokusoch vcelku zvládnuteľná disciplína – a aj taká je Malta! Bláznivá! Akurát po takýchto skúsenostiach vám britský vplyv pripadá ako rokmi zabudnutý prežitok.

My sme sa rozhodli cestovať na vlastnú päsť niekoľkokrát. Najskôr sme sa vybrali na čarovné Comino, teda ostrov medzi Maltou a ďalším maltským ostrovom Gozom. Je neobývaný a najviac turistov tam cestuje počas víkendu. Comino je vyhľadávané pre nádhernú modrú lagúnu, v ktorej sa dá stráviť celý deň. Fastfoody už vďaka pojazdným karavanom dorazili aj do tohto raja na zemi, ktorý, mimochodom, fi lmoví tvorcovia využili na nakrútenie niekoľkých scén do Tróje alebo dobrodružného Grófa Monte Christa. Ostrov Gozo stojí za to preskúmať už aj kvôli jeho bájnej povesti, že práve na tomto mieste vraj stroskotal Odyseus počas cesty domov z Trójskej vojny. Gozo je obývané a v minulosti sa využívalo na poľnohospodárske účely. Svedčia o tom polorozpadnuté akvadukty, ktoré tam stoja už od rímskych čias. Najpozoruhodnejším miestom na ostrove je však Azure Window, teda prírodný vápencový útes nad morom. Tento nezvyčajný úkaz bol spolu s naším Štrbským Plesom a mnohými inými raritami zaradený do súťaže o sedem prírodných divov sveta. Bohužiaľ, podobne ako tatranské jazero, ani „okno do sveta“ sa neprebojovalo do fi nále. Na Malte je podobných pozoruhodností neúrekom, všetky sú pozostatkami dlhej a slávnej minulosti ostrova. Tá siaha až do doby kamenej, keď prví usadlíci začali budovať veľké kamenné chrámy. Časti z nich tam nájdeme aj dnes a sú zapísané v zozname UNESCO. Vplyv na ostrove pred Britmi zanechali Féničania, dobyvatelia z Kartága či Rimania a Turci.

Valletta a viera v Boha

Impozantné, to je to správne slovo pre hlavné mesto Malty. Valletta dostala názov po veľmajstrovi La Valette, ktorý bol kapitánom normanských rytierov. Práve oni riadili a chránili ostrov v stredoveku. A veľmajster La Valette bol ozajstným hrdinom svojej doby, obránil totiž Maltu a tým aj celú kresťanskú Európu pred Turkami. Za odmenu mu pápež Pius IV. poslal architekta, ktorý celé hlavné mesto navrhol. Pozostatkom z týchto čias je aj mohutná pevnosť Fort St Elmo, v ktorej sídli Národné vojenské múzeum. Valletta je dnes typickým moderným mestom, ukrytým v tieni mohutných historických budov. Hlavná promenáda je povinne vybavená obchodíkmi so suvenírmi a klenotníctvami. Po výdatných nákupoch sa môžete najesť buď vo všadeprítomných fastfoodoch, alebo v reštauráciách s rozsiahlymi terasami. Po olovrante sa oplatí prejsť po neďalekých Barracca Gardens a pokochať sa prekrásnym výhľadom na horizont i mohutné pevnosti postavené ešte v časoch pirátov. A ešte jednu vec by ste mali o živote na ostrove vedieť. Na Malte sa hlási ku katolíckej viere okolo 90 % obyvateľstva, o čom svedčí nespočetné množstvo kostolov. Veľkolepé chrámy môžete vidieť v každom kúte ostrova. Jedným z najznámejších a najrozsiahlejších je Dóm sv. Márie v Moste, ktorý je po Ríme a Londýne tretím najväčším v Európe. Viera v krajine je natoľko zakorenená, že skoro všetky obchody a potraviny sú v nedeľu a cez štátne sviatky zatvorené. Malta je zmesou všetkého, čo si viete predstaviť. A s najväčšou pravdepodobnosťou aj toho, čo si predstaviť neviete. Stretnete tam ľudí z celého sveta. Raňajkujete so Švajčiarkou Melinou, v škole sa bavíte s Rusmi a márne sa snažíte porozumieť hatlavej angličtine Číňanky. Poobede strávite chvíle na pláži s hrdými Francúzmi, večer sa všetci spolu ponáhľate do Pacevillu, kde je také množstvo nočných klubov (a vlastne je to jediné miesto na celom ostrove, kde sa môžete poriadne zabaviť), že ich neporátate ani na prstoch všetkých rúk svojich priateľov. Spávať chodíte nadránom a vôbec nezáleží na tom, či je pondelok alebo nedeľa.

Aj taká je Malta. Nespútaná, divoká, plná dobrodružstiev a najlepších prekvapení.

Video

Diskusia
#evahriesnedobra