Reklama

Instamoney: KOĽKO zarábajú známe influencerky? FÚHA!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Januárová EVA nabitá skvelým čítaním: Obálku zdobí dokonalí Irina
    Reklama

    Sociálne siete priniesli kopu nových povolaní, o ktorých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Zarobiť sa dá na Only Fans, nahrávaním videí na YouTube či propagovaním výrobkov na TikToku. Čo z toho sa najviac oplatí, koľko zarábajú najznámejšie influencerky a ako to vlastne celé funguje?

    Ak vám aj Instagram niekedy ukázal príspevky Margaret Skiff, 25-ročnej influencerky zo štátu Maine, asi vám príliš dlho neutkveli v pamäti. Na TikToku má 70-tisíc sledovateľov, na Insta­grame ju sleduje ledva 25-tisíc ľudí. Brunetka býva s rodičmi a pravidelne pridáva videá, koľko v ten deň minula, čo robila (šla do potravín, bola na prechádzke so psami a pozrela si film) alebo či má radšej biele alebo červené víno. Napriek tomu, že jej príspevky sú totálne tuctové a nezaujímavé, Margaret ako influencerka zarába mesačne takmer 10-tisíc dolárov. „Hoci som bola na sociálnych sieťach už od strednej, o tvorbu obsahu som sa začala zaujímať až počas pandémie. Na TikTok som pridávala videá, ako sa starám o domáce rastliny, a za šesť mesiacov som si našla 10-tisíc sledovateľov. Po čase som sa vyšplhala až na 70-tisíc sledovateľov, ale prestali ma baviť ich povýšenecké komentáre o tom, že sa o svoje rastliny nestarám tým správnym spôsobom.“ Margaret preto presedlala na Instagram. Uverejňuje príspevky o životnom štýle a celkom pekne na tom zarába. „Sponzorované príspevky a spolupráca s rozličnými značkami mi vynášajú najviac, okolo šesťtisíc dolárov mesačne. Z Creator Fundu od Instagramu dostávam niečo vyše dvetisíc dolárov mesačne a napokon z toho, že ľudia klikajú na moje linky, niečo okolo sto dolárov.“

    „Značky veľmi rady platia tvorcom a tvorkyniam obsahu pre ich jedinečnú schopnosť produkovať relevantný a autentický obsah, ktorý reflektuje čoraz rýchlejšie sa meniace návyky spotrebiteľov,“ vysvetľuje Claudia Page, riaditeľka stratégie v spoločnosti Metaverse Development. „Pre väčšinu značiek je ťažké prirodzene a nenápadne osloviť zákazníkov, pretože sú zvyknuté na bombastickú reklamu a snahu predať svoj produkt za každú cenu. Za dôveryhodnosť influenceriek sú preto ochotné zaplatiť, a vôbec nejde o zanedbateľné sumy. Videla som zmluvy okolo 150-tisíc dolárov za dva tweety týždenne počas jedného roka, ale trebárs aj honorár v sume ‚len‘ 1 500 dolárov za jednorazový príspevok na Instagrame,“ hovorí. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Na veľkosti záleží

    Podľa najnovšej správy o stave influencerov webstránky Influencer Marketing Hub má tento priemysel hodnotu 21,1 miliardy dolárov. A čoraz viac influenceriek si chce odkrojiť kúsok z tohto výnosného koláča. Američanka JaLisa Vaughn-Jefferson dala v práci výpoveď ešte v roku 2018, keď mala na Instagrame „len“ 70-tisíc sledovateľov. Dnes ich má vyše 500 tisíc a zarába niečo okolo milióna dolárov ročne. Že vám jej meno nič nehovorí? To nevadí, hlavne že hovorí spoločnostiam ako Macy’s, Amazon, Reebok či Pampers, ktoré jej platia tisíce.

    „Ľudia si myslia, že sedím doma na gauči, fotím selfíčka a na účet mi pribúdajú peniaze,“ hovorí JaLisa o stigme, ktorá sa týka influenceriek. „No v skutočnosti nerozumejú tomu, ako to vlastne funguje. Stále počúvam, že nechcú, aby som na Instagrame stále uverejňovala nejakú reklamu, ale to je predsa moja práca! Áno, uverejňujem síce príbehy a fotky zo svojho života, ale je to moja práca na plný úväzok, iná forma marketingu, než ste zvyknutí. Takto zarábam, takto platím účty. Ľudia si to stále poriadne neuvedomujú, ale myslím si, že čím viac sociálne médiá rastú, tým viac ľudí uvidí, že je to skutočne lukratívne.“ Ak teda počujete, že manžel niektorej z influenceriek dal výpoveď, a čudujete sa, ako to môžu finančne zvládnuť, vedzte, že je to absolútne normálne. Na sociálnych sieťach sa dá skutočne zarobiť. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Zdroj: Instagram.com/jalisaevaughn

    Američanka JaLisa Vaughn-Jefferson dala v práci výpoveď ešte v roku 2018, keď mala na Instagrame „len“ 70-tisíc sledovateľov. Dnes ich má vyše 500 tisíc a zarába niečo okolo milióna dolárov ročne.

    Podľa marketingovej platformy HypeAuditor si influencerky priemerne prilepšia o tritisíc dolárov mesačne, ak však máte viac ako milión sledovateľov, priemerný príjem sa môže vyšplhať aj na 15-tisíc dolárov mesačne. Všeobecne platí, že za každých 10-tisíc sledovateľov si môžete vypýtať o sto dolárov viac. V prípade celebrít však všetky odhady idú bokom. Taká Kendall Jenner má na Instagrame 295 miliónov sledovateľov a za sponzorované príspevky si účtuje aj okrúhly milión dolárov.

    Reklamy sú out, videnia sú in
    Hoci úspech na sociálnych sieťach je sčasti náhodný, na tom, aby sa vám podarilo presadiť, musíte trochu zapracovať. „Až keď som sa zamerala na stratégiu a zistila som, akú hodnotu v skutočnosti poskytujem svojmu publiku, bola som schopná začať monetizovať svoj obsah a presadiť sa ako značka,“ hovorí JaLisa Vaughn-Jefferson. „Už viac neplatí, že ak máte veľa sledovateľov, značky vám budú samy navrhovať spoluprácu. Obecenstvo sa dnes dá kúpiť, takže na to, aby som zaujala veľkú spoločnosť ako Walmart či Amazon, musím byť atraktívna aj inak.“ JaLisa si vďaka svojmu premyslenému prístupu dokázala zabezpečiť ešte v roku 2021 zmluvy v hodnote viac ako 800-tisíc dolárov. Väčšinu jej obsahu tvoria fotky a videá z jej života s manželom a tromi deťmi. Je teda jednoduché predstaviť si, že za posledné tri roky jej príjmy presiahli sedemcifernú sumu. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Ešte pred pár rokmi pochádzal online príjem takmer výlučne z reklám, ktorým blogerky poskytovali priestor na svojich webstránkach. Takzvaný affiliate marketing či display advertising je však dnes už hudbou minulosti. Kto má čas čítať blogy, keď sa aj tak všetko dozvie z ich „storíčok“ na Instagrame, pohodlne klikne na pripojené odkazy a nemusí sa predierať stránkami plnými toho, čo ich nezaujíma?

    Zdroj: Instagram lilyallen

    Speváčka Lily Allen zarába na Only Fans - jej nohy vraj idú na dračku.

    „Hlavným zdrojom príjmov influenceriek sú dnes sponzorované príspevky, keď im platia rozličné značky, aby v ich mene vytvorili obsah, o ktorý sa podelia so sledovateľmi. Sponzorstvo môže zahŕňať aj nosenie oblečenia, používanie určitých produktov – alebo predstieranie ich používania, recenzie, návštevu rozličných podujatí a podobne,“ vysvetľuje analytička sociálnych sietí Emily Hund. „Okrem toho influencerky platia aj samotné sociálne siete. YouTube má svoj Partner Program, kde vám sieť platí za každú tisícku pozretí, TikTok zas poskytuje Creator Fund a Creativity Program, ktorý funguje veľmi podobne. Čím viac ľudí si pozrie váš obsah, tým viac dostanete zaplatené. Aj Instagram párkrát za rok poskytuje bonus tvorcom obsahu, ktorí dosiahnu určitý počet pozretí ich videí či príbehov.“ Nečudo, že mnohé influencerky zverejňujú ako „reelska“ intímny obsah zo svojho života, či už ide o zásnuby, alebo boj s neplodnosťou. Vedia, že zvedavosť ľudí nepustí a ony si tak zabezpečia zvýšenie pravidelného príjmu. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Miliónové príjmy a výdavky
    S vysokými príjmami prichádzajú aj výdavky. JaLisa napríklad zamestnáva štyroch ľudí, ktorých musí platiť každý mesiac bez ohľadu na to, ako sa jej na sociálnych sieťach darí. „Moja práca nie je len to, že sa ráno zobudím, pozriem sa do zrkadla a poviem si, že dnes budem propagovať krém na tvár alebo sérum na rast vlasov. Všetko, čo dávam na internet, je výsledkom tímového úsilia, ktoré si vyžaduje čas, administratívnu koordináciu a plánovanie. Mám preto svoju manažérku, ktorá mi dohadzuje zákazky a dohoduje podmienky zmlúv, projektovú manažérku, ktorá pracuje aj ako moja osobná asistentka, dvorného fotografa, ktorý pozná všetky moje uhly, samozrejme, aj editora, aby sa mi do e-mailových newslettrov či textov k fotkám na Insta­grame náhodou nedostala nejaká chybička,“ vyrátava JaLisa. Ak si teda zoberiete, že zo zarobených peňazí musí platiť štyroch ľudí, hneď sa jej profit scvrkáva.

    Medzi výdavky influenceriek patria aj veci, ktoré sa nám bežným smrteľníčkam na prvý pohľad ani nezdajú ako legitímne výdavky na podnikanie. „Mesačne miniem asi tisíc dolárov na hru The Sims. Časť môjho príjmu pochádza z toho, že naživo streamujem, ako hrám The Sims, takže musím do hry neustále kupovať nové rozšírenia hry a vylepšenia. Dosť veľa miniem aj na technológiu, mám predplatené rozličné softvéry na úpravu fotiek a videí, plus každý mesiac investujem do nových svetiel, mikrofónov, objektívov a podobne, aby boli moje videá čo najkvalitnejšie,“ hovorí len dvadsaťročná Niccoya Thomas z americkej Atlanty, ktorá má len na TikToku viac ako 2,5 milióna sledovateľov. Najviac jej však z príjmov uberali poplatky agentúre, ktorá ju zastupovala – až 11-tisíc dolárov mesačne. Niccoya  mesačne zarobí viac ako 60-tisíc dolárov, no aj tak sa jej to zdalo veľa. Agentúru preto vyhodila a najala si za manažérku jednu zo svojich kamarátok, ktorej platí o tri štvrtiny menej. Poďme však pekne naspäť na zem, pretože šanca, že bežná smrteľníčka dosiahne na Instagrame stovky miliónov sledovateľov, je mizivá. Dve najsledovanejšie slovenské influencerky na Instagrame – modelky Veronika Rajek a Lucia Lachkovic Javorčeková, majú dokopy toľko sledovateľov ako herečka Zooey Deschanel, speváčka Dolly Parton alebo mladšia sestra Miley Cyrus Noah.

    Autor: Nina Frisby