Holíte si intímne partie a športujete? Gynekologička dvíha varovný prst!
30. 9. 2024, 18:36

Pokiaľ ide o zdravie intímnych partií, veľa žien sa spolieha na informácie z internetu, čo je podľa odborníkov veľká chyba. V niektorých prípadoch si môžu skôr uškodiť ako pomôcť.
Tabuizácia intímneho zdravia žien môže byť jednou z príčin, prečo si v tejto oblasti škodíme. Často robíme veci, o ktorých síce vieme, že pošve ubližujú, no aj tak nedokážeme byť dosť dôsledné a uvedomelé. Napríklad o tom, že posedávať v mokrých plavkách na kúpalisku je nevhodné, ste zrejme počuli. Napadlo vám však, že to isté riziko hrozí, aj ak si nevymeníte spodnú bielizeň po tom, ako sa spotíte pri cvičení v posilňovni či inej činnosti? Indikátorom, kedy treba spodnú bielizeň vymeniť, hoci aj niekoľkokrát za deň, je vlhkosť v pubickej oblasti. Takéto prostredie nahráva šíreniu baktérií, ktoré sa môžu zaniesť dnu. Tým viac, ak vám na tomto mieste chýba ochlpenie.
„Mnoho žien k nám do ambulancie prichádza s úplným vyholením, čomu ja rozumiem, avšak chĺpky majú svoj význam. Slúžia na ochranu oblasti voči baktériám. A najmä ženy, ktoré sú náchylné na vznik vaginóz, by mali tento estetický krok zvážiť alebo aspoň naň používať neparfumované prostriedky na holenie a určite jednorazovú žiletku. Rizikom je aj návšteva plavárne či cvičenie tesne po holení, zárezy a drobné ranky sa môžu stať ložiskom baktérií,“ prízvukuje gynekologička MUDr. Petra Straková, odborná konzultantka GYNTIMA.
Zdroj: trumpeter
Gynekologička MUDr. Petra Straková
Zdroj: Shutterstock
Pre zdravie intímnych partií je dôležité dodržiavať aj správny pitný režim
Málo vody a dlhé sedenie
Na zdravie pošvy vplývajú aj ďalšie návyky. Ak sa po styku idete preventívne vymočiť, robíte dobre. Najnovšie sa však odporúča aj dôkladná kompletná sprcha po sexe. Problémy v intímnej oblasti mávajú pre slabý prísun vzduchu aj ženy, ktoré často a dlho sedia. Riziko predstavuje aj nevyhovujúci pitný režim, kedy sa pravidelne nevyplavujú baktérie močovým traktom, a tiež nadbytok cukru v strave, ktorý môže viesť k premnoženiu kvasiniek v pošve. Málo známou hrozbou je aj spánok v prehriatej miestnosti v spodnej bielizni.
Genitálie sa tak môžu nadmerne potiť dlhšiu dobu, čo opäť praje choroboplodným zárodkom.
„Väčšina žien vie, že po použití toalety sa treba utierať smerom spredu dozadu, tak aby sa do vagíny nezaniesli zvyšky stolice. Napriek tomu nachádzame v ich výteroch baktérie z črevného traktu. Môžu v tom byť však čiastočne aj nevinne, ak sa napríklad po epiziotómii – ľudovo nástrihu – počas pôrodu priveľmi zmenší bariéra medzi konečníkom a pošvou a členitá jazva vytvorí vhodné podmienky pre prechod baktérií z jedného anatomického otvoru do druhého,“ dodáva MUDr. Straková.
Zdroj: Canva
Probiotiká majú pozitívny vplyv na ženské zdravie
Probiotiká v akcii
Spomenuté škodlivé vplyvy vrátane používania aromatických mydiel, aviváží na spodnú bielizeň, či rôznych ďalších vedecky neoverených experimentov, ktoré nájdete na internete, môžu viesť k vaginóze - nerovnováhe v mikrobiálnom osídlení pošvy. Najčastejšími typmi sú bakteriálna a kvasinková infekcia, podľa toho ktorý patogén sa premnoží. Prejavia sa svrbením, štípaním, podráždením, výtokom, zápachom a prípadne i pálením pri močení.
K opakovaným problémom prispejú nielen nevhodné návyky, ale aj nesprávna a príliš invazívna liečba. Siahnuť hneď po antibiotikách alebo antimykotikách tak nemusí byť najlepšou voľbou. „Príčinou vzniku týchto infekčných ochorení totiž býva disbalancia vo vaginálnej mikroflóre. Riešením sú čapíky – ideálne prírodné prípravky, ktoré obsahujú probiotický komplex – kombináciu kyseliny mliečnej, ktorá udržiava zdravé pH v pošve a zároveň laktózy a fermentovaných mliečnych bielkovín, ktoré vyživujú prospešné laktobacily,“ hovorí gynekologička.