×
Foto: unsplash/aboodi vesakaran
#Lifestyle

FÍNI sú najšťastnejší národ sveta: Konečne VIEME, vďaka čomu!

27.5. 19:30 Kto je najšťastnejší národ sveta? Fíni, a majú to oficiálne potvrdené. A keďže nie sú lakomí, rozhodli sa zverejniť svoj recept na elixír šťastia spolu so zoznamom všetkých potrebných ingrediencií.

Krajina tisícich jazier, hokeja či biela perla Baltu. Fínsko nesie mnoho označení, no jedno je pre obyvateľov to najpodstatnejšie: Najšťastnejšia krajina sveta! Už šiestykrát po sebe je na čele rebríčka podľa správy World Happiness Report, ktorá preveruje spokojnosť ľudí so svojím životom. O poradí pritom nerozhodujú ekonomické ukazovatele, ale samotní obyvatelia, ktorí hodnotia, ako šťastní sa doma cítia a ako vnímajú faktory, ktoré ovplyvňujú ich život. Len tak mimochodom, Slovensko v rebríčku skončilo na 29. mieste a síce sme si o pár miest oproti minulému roku polepšili, stále sa od fínskych obyvateľov máme čo učiť.

Polárna žiara.
Zdroj: Mark Thiessen

Čo je pre Fínov v rámci wellbeingu dôležité? V prvom rade fungujúca spoločnosť a kultúra žitia, ktorá je dostupná pre každého. Verejné služby, nízka úroveň kriminality a korupcie a dôvera medzi vládou a verejnosťou – to sú parametre, ktoré sú pre obyvateľov Fínska prioritou. Výskum ukazuje, že čím vyššia je úroveň dôvery v rámci krajiny, tým sú jej občania šťastnejší. Toto tvrdenie dokonale potvrdzuje aj test so stratenou peňaženkou. V roku 2022 prebehol celosvetový experiment, ktorý mal preveriť poctivosť občanov tým, že zhodil 192 peňaženiek v 16 mestách po celom svete. V Helsinkách sa 11 z 12 peňaženiek vrátilo svojmu majiteľovi. Fíni majú tendenciu dôverovať si a vážiť si úprimnosť. Ak si zabudnete notebook v knižnici alebo stratíte telefón vo vlaku, môžete si byť celkom istí, že ho dostanete späť. Určite by sme si aj v tomto vedeli od Fínov zobrať príklad. Nepadla by aj nám dobre nezištná pomoc? Možno sa vám to po prvom dobrom skutku nevráti, no po druhom či treťom určite. Šírenie dobra je predsa reťazová reakcia.

Mystika sisu
O koncepte „sisu“ ste určite už počuli. Slovo, ktoré sa síce nedá preložiť doslovne, lebo je príliš komplexné, je však pre Severanov symbolom autentickej fínskej duše. Ukrýva v sebe kultúrne normy, hodnoty, myslenie a fínsku životnú filozofiu. Čo to v praxi znamená? Kto má sisu, ten sa dokáže vyrovnať aj s ťažkými situáciami, je vytrvalý a odolný, dokáže rozhodovať a konať aj v takých momentoch, pri ktorých nie je isté, či budú mať šancu na úspech. Ako hovorí autor Jesse Karjalainen vo svojej knihe o sisu, „sisu znamená dokončiť prácu bez ohľadu na čokoľvek. Radšej ako zostať bezradne stáť, sisu znamená nevzdávať sa a učiť sa z neúspechov“.
Fíni sa navzájom neporovnávajú a svoje osobné šťastie nemerajú šťastím druhých ľudí. V jednej starej fínskej básni sa píše: „Kell' onni is, se onnen kätkekeke,“ čo v preklade znamená: Neporovnávajte sa a nechváľte sa svojím šťastím. Ľudia sa tu sústredia skôr na to, čo ich naozaj robí šťastnými, než na to, vďaka čomu budú pred ostatnými vyzerať šťastne.

Všetko negatívne vypotiť!
Vo Fínsku sú tri milióny sáun na populáciu niečo vyše 5 miliónov. Táto záplava malých drevených domčekov je výsledkom fínskej saunovej kultúry – fenoménu, ktorý sa dokonca dostal na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak chcete pochopiť fínsku kultúru alebo šťastie, začnite so saunovaním. Vlastnú relaxačnú búdku so suchým vzduchom s vlhkosťou približne 10-20 % a s vysokou teplotou okolo 80 stupňov Celzia má takmer každá rodina a pre mnohých Fínov sa spája aj s časom stráveným pri jazerách. So 188 000 jazerami v celej krajine má každý priestor na to, aby vypotil všetko negatívne. Moderná medicína potvrdzuje celý rad účinkov saunovania na zdravie tela i ducha a množstvo štúdií ukazuje, že pravidelné saunovanie znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb, mŕtvice, pľúcnych ochorení, ale aj nákaz bežnou chrípkou. Pobyt v saune aktivuje rast nových mozgových buniek a zachováva vo výbornej kondícii tie, ktoré vám už slúžia. Fínska sauna telo zbavuje toxínov, mozog je prekrvený a ovládnu vás návaly endorfínov. Zo sauny tak vychádzate pozitívne naladení, a teda aj preukázateľne šťastnejší.

Fíni si život bez sauny nevedia predstaviť.
Zdroj: shutterstock

Láska k prírode
Ak radi trávite voľný čas v lese, ste podľa Fínov na dobrej ceste k hľadaniu šťastia. Podľa prieskumu až 87 % Fínov uvádza, že príroda im poskytuje pokoj, relax a dobíja ich energiou. Zamestnanci tu majú nárok na štyri týždne letnej dovolenky a mnohí tento čas využívajú na to, aby utiekli na vidiek a naplno sa ponorili do krás prírody. O tom, že majú kam ísť, svedčí aj fakt, že Fínsko tvorí z dvoch tretín les. Miestni však nesmerujú do luxusných chát či all inclusive hotelov. Čím menej vybavenia, tým lepšie a pokojne až do extrému bez elektriny a tečúcej vody. Čas strávený v prírode zvyšuje našu vitalitu, pohodu a dáva nám pocit osobného rastu. „Ak nájdete spôsob, ako pridať trochu zelene do vášho života, budete šťastnejší,“ dušujú sa Fíni. Pobyt v prírode si severskí obyvatelia spájajú aj so zberom lesných plodov, húb alebo lovom rýb. Krajina je dokonca súčasťou The Everyman's Rights, ktoré stanovujú, že každý si môže užívať prírodu zodpovedne. Problém obyvateľom nerobia ani zimy bez slnka, pretože naopak, v lete slnko takmer nezapadá a tento čas Fíni využívajú na nabitie energie vonkajšími aktivitami.

Masterclass of Happiness
Aby však Fíni neostali len pri teórii a prázdnych slovách, rozhodli sa pre špeciálny projekt. Vyhlásili súťaž s názvom „Masterclass of Happiness“ s podtitulom „Nájdi v sebe Fína“, do ktorého sa mohli cez sociálne siete TikTok a Instagram prihlásiť nadšenci z celého sveta. Porota z nich následne vybrala finálnu desiatku, ktorá v júni vycestuje na štyri dni do malebného jazerného rezortu Kuru vo Fínsku. Každý účastník bude bývať v súkromnej vile obklopenej borovicovými lesmi s úchvatným výhľadom, súkromnou saunou a kúpeľmi a s pomocou špičkových koučov sa bude učiť, ako byť šťastný po fínsky. „Veríme, že naše šťastie pramení z blízkeho vzťahu s prírodou a jednoduchým životným štýlom. Chceme pomôcť ľuďom na ceste za šťastím a správne ich naladiť,“ povedala o projekte Heli Jimenez, riaditeľka medzinárodného marketingu Fínska. 

Video