Reklama

Festival Burning Man na VLASTNEJ koži: Lístok ma stál vyše 500 eur, hovorí Slovenka

Reklama

redakcia EVA

Redakcia EVA

O festivale Burning Man som premýšľala už naozaj dlho, bol to jeden z mojich cestovateľských snov, hovorí marketérka Barbora Dudová, ktorej rozprávanie vás doslova uchváti. „Chcela som zažiť atmosféru, o ktorej každý básni, a chcela som byť súčasťou komunity, ktorá sa tam každý rok stretáva.“

Shanina Shaik

Zdroj: Profimedia

Shanina Shaik

Symbol očisty

Jeden z najväčších hudobných festivalov na svete vám zrejme nemusíme nejako zvlášť predstavovať. Každý rok nás týždeň na prelome augusta a septembra celebrity a influenceri zásobujú priam surrealistickými obrázkami svojich outfitov, bizarných ubytovaní a púštneho prachu z areálu, ktorý bez bicykla neobídete a kde to funguje na princípoch slobody a tolerancie. Festival v púšti z alkalického prachu, bez infraštruktúry a bez inžinierskych sietí sa rozkladá na ploche veľkej zhruba 15 štvorcových kilometrov. „Takže sa tam počas dvoch mesiacov príprav dotiahnu kilometre káblov, generátorov, konštrukcií a všetkého, aby tam na osem dní vybudovali mesto Black Rock City, ktoré sa v tom čase stane šiestym najľudnatejším mestom Nevady,“ opisuje Barbora.

Mesto tvoria ulice očíslované v polkružnici podľa hodín od 2.00 po 12.00 a na ne priliehajúce uličky značené A až F. Orientujete sa podľa offline „apky“ a denne našliapete na bicykli desiatky kilometrov. „Bývate totiž v priľahlých kempoch, odkiaľ to je všade strašne ďaleko. Čo vám poviem, slušné ,fitko‘,“ smeje sa šikovná Slovenka, ktorá sama organizuje rôzne eventy, no skladá klobúk pred premakaným systémom tohto amerického „zázraku“.

Zdroj: Profimedia

Alessandra Ambrosio

„Na Burning Manovi neplatia peniaze, a tak si tam okrem ľadu nekúpite nič. Všetko je tu zadarmo a funguje na princípe dáš/dostaneš. Ľudia vám pomôžu, keď potrebujete, no nesmiete s tým počítať a musíte sa vedieť o seba postarať,“ upozorňuje. Samotný Burning Man symbolizuje horiaceho muža či človeka – sochu, ktorá sa spolu s takzvaným chrámom každoročne spáli. Pálenie sochy je oslavným rituálom, symbolom očisty od bolesti a krívd. Nie je to však smutný ceremoniál, ľudia sa radujú, bavia a užívajú si neopakovateľnú atmosféru, ktorá neexistuje nikde inde na svete. Festival funguje na 10 princípoch, akomsi etickom kódexe správania, kultúry a hodnôt. „Bolo fascinujúce vidieť, ako tam všetci dodržiavali princípy zdieľania, darovania, sebavyjadrenia, potreby komunity či občianskej zodpovednosti. Ako sme tam všetci vytvorili jeden ekosystém umelcov, tvorcov, návštevníkov a organizátorov a užívali si umenie a eventy,“ spomína Barbora Dudová.