Éterické oleje osviežia i zachránia spálenú pokožku: Tieto poskytnú okamžitú a účinnú úľavu!
26. 6. 2024, 14:00

Máte už pobalené kufre? Aby bola letná dovolenka dokonalá, nezabudnite si pribaliť aj pár fľaštičiek účinných éterických olejov, ktorých silu na cestách zaručene oceníte.
Éterické oleje sú prírodné, koncentrované extrakty z rastlín, ktoré ponúkajú široké spektrum výhod. Sú silným nástrojom prírody, ktorý dokáže zlepšiť zdravie a pohodu v každodennom živote. „Éterické oleje môžu byť nástrojom prvej pomoci. Sú to voňaví a účinní po pomocníci, na ktorých sa môžete spoľahnúť v rôznych situáciách, ktoré so sebou cestovanie prináša. Aj vďaka nim budete cítiť viac bezpečia a istoty, nech sa stane čokoľvek. Navyše sú vďaka svojej vôni nesmierne príjemné,“ hovorí konzultantka a poradkyňa v oblasti používania esenciálnych olejov, Dr. Marianna Tauferová, ktorá účinky olejov vníma aj ako užitočnú, príjemnú a vždy dostupnú intervenciu.
Zdroj: Ondrej Bobek
Konzultantka a poradkyňa v oblasti používania esenciálnych olejov Dr. Marianna Tauferová
Vhodné osvieženie
Horúce dni sú pre telo záťažou, ktorú sa snaží všemožne zvládať. Vyhnite sa vyčerpaniu a pomôžte si v priebehu dňa pár kvapkami vhodného éterického oleja. „Napríklad mäta - svieža vôňa tohto oleja vám prinesie vzpruhu pri poobedňajšom útlme, chladivé účinky mentolu, ktorý obsahuje, môžete využiť na ochladenie počas horúceho dňa alebo pre masáž unavených nôh po náročnej túre či športovej aktivite. Doprajte si pár kvapiek masáže a budete prekvapení, ako rýchlo sa vám uľaví,“ podporuje k pričuchnutiu do sveta vôní a zdravia Marianna Tauferová.
Zdroj: iStockphoto
Letné osvieženie môžete doplniť kvapkou éterického oleja
V lete sa potíme o čosi viac, telo preto potrebuje dostatok hydratácie. Ak vám obyčajná voda nechutí, máme pre vás skvelé riešenie. Siahnite po citrusových éterických olejoch, ktoré osviežia. Kvapka oleja pomaranču, limetky, grepu či tangarinky k letu bez pochýb patria. Konzultantka a poradkyňa v oblasti používania esenciálnych olejov na ich chuť a účinky rovnako nedá dopustiť. „Ak si nie ste istí tým, ktoré oleje sú vhodné na vnútorné použitie, riaďte sa jednoduchým pravidlom. Surovín, ktoré poznáte z kuchyne a už ste ich jedli, sa netreba obávať. Okrem citrusov môžete na ochutenie vašich nápojov použiť kvapku mäty, ďalšie oleje môžete použiť na dochutenie šalátov či marinád. Pozor, keďže sú veľmi silné, stačí kvapka alebo len namočený konček špáradla. Vyskúšajte napríklad bazalku, tymián, majoránku, levanduľu či voňavú škoricu.“
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Spálenú kožu môžete upokojiť aj vhodnými éterickými olejmi.
Slnkom pobozkaná
Slnku sa vyhnúť nedá, chrániť sa však pred ním rozhodne nezabúdajte. Prehnali ste to a pokožka je podráždená a začervenaná? Skúste chladivé a upokojujúce účinky éterických olejov. „Možností, ako sa postarať o spálenú pokožku, je hneď niekoľko. Chladivá mäta v kombinácii s levanduľou poskytnú potrebnú úľavu. Pokojne pár kvapiek zmiešajte s kokosovým olejom či telovým mliekom bez parfumácie a naneste na pokožku po sprche. Ja osobne nedám dopustiť ani na cédrové drevo, ktoré pokožku nielen upokojí, ale aj regeneruje a spolu s levanduľou sa postará tiež o to, aby sa „nešúpala“ a opálenie dlhšie vydržalo,“ vymenúva Marianna Tauferová, ktorá záverom pripomína ešte jednu dôležitú vec. Popáleniny, rezné rany či odreniny nie sú v lete len doménou roztopašných detí. „V prírodnej lekárničke nezabudnite na čajovník, ktorý je skvelou formou ošetrenia rán. Oleje z kadidlovníka, myrhy ale aj levanduľa zase podporia hojenie, pomôžu pri uštipnutí hmyzom a siahnuť po nich môžete aj po návšteve lesa, kedy ste si ako neželaný suvenír priniesli kliešťa,“ odporúča Marianna Tauferová, ako si napriek rôznym nástrahám užiť letnú dovolenku plnú pohody s voňavými pomocníkmi.