Reklama

City break alebo slow break? Máme rady, ako si cestovanie užiť čo najlepšie!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si užiť letnú minidovolenku city break? Poradíme!
    Reklama

    bh

    Rýchly city break alebo radšej pomaly popíjať sangriu v bezmennom plážovom bare? Je to na vás, oba typy cestovania sú však také oslobodzujúce, že sa už nebudete môcť dočkať ďalšieho výletu.

    O piatej opúšťate prácu, beriete do ruky svoj príručný minikufrík, ktorý sa akurát zmestí do batožinového priestoru, a objednávate taxík na letisko. O pár hodín neskôr vymieňate tenisky za ihličky a vyrážate preskúmať najvychytenejšie kluby v meste. Stačia dva-tri dni, ale vy viete, že keď sa z európskej metropoly vrátite do šedivej kancelárie plnej vyhorených tvárí, bude vás hriať slnko z posledného výletu a spomienky na dobrodružstvo, z ktorého ste práve precitli do reality. Kto ešte nezažil takzvaný city break, nevie, o čo prichádza.

    V cudzom meste
    Dnes je cestovanie oveľa jednoduchšie ako pred dekádou. Letenky sa dajú kúpiť za babku, hotel spoľahlivo zarezervujete aj pár hodín pred odletom, všetko dôležité nájdete v aplikáciách mesta. Vlastne ani cudzí jazyk až tak nutne nepotrebujete, keď máte v smartfóne prekladač. Stačí si vybrať mesto, ktoré chcete spoznať a „bye bye“, uvidíme sa po predĺženom víkende. City break, teda rýchla mini­dovolenka v cudzom meste plná kultúry, skvelej gastronómie, zaujímavých ľudí a hlavne aktívne stráveného času, patrí aktuálne k top cestovateľským trendom. Vysvetlenie, prečo si vyberáme radšej niekoľko kvalitných výletov ročne často aj na úkor dvojtýždňového vylihovania na tureckej pláži, je jednoduché: nemáme čas strácať čas.

    Zdroj: shutterstock

    Dnes je cestovanie oveľa jednoduchšie ako pred dekádou. Letenky sa dajú kúpiť za babku, hotel spoľahlivo zarezervujete aj pár hodín pred odletom, všetko dôležité nájdete v aplikáciách mesta.

    City break ponúka rozmanitosť zážitkov, jednoduché plánovanie, je cenovo dostupný, vďaka čomu sa ľahko zmestí do nášho nabitého kalendára. Napokon, potvrdzujú to aj štúdie, ktoré sa zaujímajú o to, aký typ dovolenky uprednostňujeme. Jedna z nich, ktorú vypracovala britská organizácia cestovného ruchu Abta, upozorňuje, že až 40 percent dovoleniek, na ktoré sa vybrali obyvatelia Britských ostrovov, bolo v štýle city break. Popularita fenoménu rýchleho cestovania vzrástla medziročne o osem percent. Ktoré destinácie idú na dračku? Okrem klasiky ako Rím, Paríž a Berlín sa zvýšil záujem o Budapešť, Reykjavík a Krakov. To, že dovolenky v meste sa stávajú populárnejšími ako dovolenky na pláži, možno pripísať aj takým faktorom, ako je flexibilita cestovných mesiacov.

    Ten, kto sa vyzná, vie, že navštevovať Paríž v auguste, keď väčšina obyvateľov vyprázdni mesto, aby ho uvoľnila návalu turistov, je ten najhorší nápad, a radšej strávi víkend v meste svetiel na jar alebo v skorej jeseni. A kto sa nevyzná, nájde si zdroje, ktoré majú stovky cestovateľských skúseností. Jedným z našich obľúbených je aj Martin Hanzel, ktorý pred rokmi založil na Facebooku skupinu Tour de svet – lacné cestovanie, ktorá má aktuálne vyše 338-tisíc sledujúcich. Čo radí?

    „Myslím si, že obľúbenosť trendu city break sa rozšírila aj preto, lebo hoci máme peňazí na cestovanie dosť, o voľnom čase či dovolenkových dňoch sa to povedať nedá. Samotné cestovanie a obzvlášť letenky sú násobne lacnejšie, než to bolo pred tridsiatimi rokmi, keď ešte u nás neexistovali nízkonákladové aerolínie. Kým vtedy stála letenka do Londýna aj 15-tisíc slovenských korún, dnes ju ľahko kúpite v akcii za 25 eur. A v niektorých prípadoch sa oplatí kúpiť si letenku aj na otočku. Ráno odletíte, popozeráte si aspoň niečo z mesta a večer letíte zas späť. Samozrejme, netreba si myslieť, že za necelý deň uvidíte všetko, čo mesto ponúka, ale ako jednodňový výlet – prečo nie?“ vysvetľuje skúsený cestovateľ.

    Martin má v malíčku všetky európske a väčšinu svetových veľkomiest, takže dobre vie, o čom hovorí. „Ak máte náladu vycestovať ešte v neskorej jari, určite by som vám odporúčal Rím, kde bude fajn počasie, fantastická gastronómia a úžasné pamiatky. Naopak, v lete by som sa mu pre horúčavy a davy turistov stopercentne vyhol. V lete sa oplatí vycestovať do francúzskeho Nice, ktoré ponúka zaujímavé pamiatky, ale aj zlatisté pláže a navyše je odtiaľ len na skok do Monaka či Cannes.“

    Nuda na svadobnej ceste
    Tridsaťdvaročná Trnavčanka Lenka prišla na to, že neznáša tradičnú dovolenku, paradoxne na svojej svadobnej ceste. „S manželom sme sa mesiac po svadbe vybrali na Korfu. Dva týždne len pre nás v ,adult friendly‘ hoteli zneli na prvé počutie ako sen. Ultra all inclusive, súkromná pláž ďaleko od rušného mesta, vírivka rovno na teraske. Akurát že keď som už štvrtý deň ležala pod slnečníkom na pláži a pozerala na nekonečné vlnenie mora, myslela som si, že umriem od nudy. Rezort bol tak ďaleko od mesta, že sme sa len tak ľahko nemohli nikam dostať a každovečerné karaoke a animátorský program boli ako z hororu. Vtedy sme sa zaprisahali, že dlhé dovolenky plné ničnerobenia nebudú mať v našom manželstve miesto. Trochu mi tým muž aj vyšiel v ústrety, pretože on je skôr taký plážový typ, ktorému neprekáža prespať pol dňa pod palmou, ja som zas priveľmi akčná žena. A tak máme kompromis: jedna poriadna dovolenka na konci leta, aby si poležal pod parazólom, a aspoň raz za mesiac-dva spoločný citybreak,“ hovorí Lenka, ktorá sa považuje za šikovnú organizátorku a ktorú plánovanie výletov vyslovene baví.

    Zdroj: shutterstock

    Popularita dlhých dovoleniek klesá.

    „Vďaka smart aplikáciám a AI nám naplánujem cestovný itinerár, nájdem cez Booking hotel a prípadne aj auto, ak treba, vymyslím program a môj manžel už len chytí kufre do ruky. Dokonca jeden, ktorý voláme SOS kufor s nutnosťami, máme vždy nachystaný, keby mi cvrnkla nejaká megavýhodná letenka do nosa,“ usmieva sa personalistka. „Vyhýbame sa však cestovaniu v sezóne, keď je všade veľa turistov, prípadne v letných mesiacoch navštevujeme menšie mestá.“

    Slow nemusí byť nuda
    Kým city break sa vyznačuje rýchlosťou, s akou stihnete obehnúť všetky bary, pamätihodnosti, hot spoty a nákupné ulice, pomalé cestovanie si zamilujete, ak nepatríte k typom, ktoré potrebujú odškrtávať zoznam povinných cestovateľských cieľov. Fanúšikovia pohodového cestovania nevyhľadávajú turisticky najatraktívnejšie námestia, ale miesta, ktoré sa vyznačujú špecifickou atmosférou. Napríklad tie najpríjemnejšie výhľady, lokálne reštaurácie, ktoré milujú a navštevujú domáci, pláže, ktoré nedominujú cestovkám. A áno, aj city break môže byť napriek všetkému, čo o ňom vieme a počúvame, slow break.

    „Ide o naše osobné nastavenie. Niekto chce za celý deň stihnúť všetko, čo mesto ponúka, no druhý si želá stráviť ten istý deň v rovnakom meste v parku s pohárom vína a len tak sa motať uličkami a objavovať zákutia. Všetky destinácie môžu byť vhodné na slow a zároveň ‚nie slow‘ cestovanie, lebo to my si určujeme rýchlosť, tempo a program výletu,“ hovorí Martin Hanzel. K jeho top destináciám na takýto typ výletu patrí Paríž. Za tri dni môžete vyjsť na Eiffelovku, pozrieť si Víťazný oblúk, pokochať sa Monou Lisou aj nakúpiť šaty v Sézane či v Galeries Lafayette a dať si kávu na Montmartri, ale vlastne ani nemusíte. Môžete vdychovať vôňu kvetov v Tuilerijskej záhrade a prechádzať sa popri Seine.

    Filozofia pomalého cestovania spočíva v tom, že život budete brať pomalším tempom a sústredíte sa na magickosť okamihu, na prítomnosť, na to, ako sa cítite, ako mesto vonia, páchne, pulzuje, spí... Ak uprednostníte potulky uličkami namiesto doslovného dodržiavania programu, zistíte, ako sa mesto pred vami otvára, a narazíte na miesta, ktoré ste si nikdy predtým nevšimli. Čas v meste možno nevyužijete tak, ako by vám odporúčal sprievodca natrieskaný tipmi, ale užijete si ho zmysluplnejšie, autentickejšie a s ohľadom na svoje potreby.