Foto: ROBO HUBAČ
#Lifestyle

Bývanie návrhára Milana Švingála: Keď prídem domov, cítim sa ako na dovolenke

Bývanie návrhára Milana Švingála: Keď prídem domov, cítim sa ako na dovolenke

EVA: DOM ŠVINGÁL
Zdroj: ROBO HUBAČ

Nech je svetlo
Milanov dom má hneď na prvý pohľad dve vlastnosti. Výborné svetlo a štedrú priestorovú dispozíciu. ,,Nemám rád tmavé priestory. Mám rád svetlo, a tak dominantnou farbou u mňa doma je pochopiteľne biela. Vyhýbal som sa aj nejakým masívnym dreveným nábytkom a vlastne jediné drevo u mňa je to na podlahe. Navyše sa mi nepáči, ak sa v interiéri kombinuje niekoľko druhov dreva,“ pokračuje.

Ako ďalej dodáva, jednotlivé komponenty vyberal intuitívne. Ako to však už u ľudí s vyberaným vkusom chodí, nech vyberú ktorékoľvek dve veci náhodne, vo výsledku budú vždy ladiť. Tak je to aj u Milana.

EVA: DOM ŠVINGÁL
Zdroj: ROBO HUBAČ

„Nábytku v dome je naozaj málo, keďže neobľubujem preplnené priestory. Veľa vecí sa u mňa opakuje z môjho predchádzajúceho bývania. Priehľadné plastové stoličky, priehľadné kartelové lampy, biela matná kuchyňa a biele vstavané skrine. To sú prvky v bývaní, ktoré sa mi páčia, a tak boli jasnou voľbou,“ vysvetľuje. Denná časť sa skladá z obývačky, ktorej dominuje bledomodrý gauč, kuchynskej linky a jedálenského stola, za ktorým sa nachádza menší bar. „Kuchyňa mala byť nenápadná, preto na nej nie sú ani žiadne úchytky.

Keď z nej všetko upracem, pôsobí ako obyčajná konzola pod oknom. Keď robím párty, ukladám na ňu catering. Navrhol som aj prechod kuchynskej linky do pracovného kútika. Je to miesto, kde upracem všetky káble a papiere, a keď treba, môžem tu pracovať na počítači bez toho aby som sa pri ňom musel niekde krčiť,“ rozpráva.

EVA: DOM ŠVINGÁL
Zdroj: ROBO HUBAČ

Základ interiéru je možno minimalistický, no práve množstvo originálnych doplnkov a umeleckých diel mu dodáva nádych jedinečnosti. „Mám doma veľa obrazov. Niektoré majú aj umeleckú hodnotu, niektoré majú len sentimentálnu hodnotu pre mňa. Napríklad ako obraz mojej sučky Molly, ktorý som si dal namaľovať na mieru. Pri jedálenskom stole mám mužský akt od Oldricha Kulhánka, ktorý je aj autorom českých bankoviek. Okrem obrazov mám rád aj neóny.

Niekto si povie, že je to gýčové, ale ja si myslím, že v kombinácii s jednoduchým bielym interiérom dokáže toto spojenie vytvoriť skvelý efekt. Navyše neóny boli aj súčasťou jednej z mojich kolekcií oblečenia. Proste ich milujem,“ dodáva so smiechom. Keď sa hovorí, že dobrý interiér robia najmä detaily, tak Milan ich zvláda na výbornú. Aj kávu servíruje v šálkach so zlatým vnútrom.