Ivica Jušková bývanie
Foto: Redakcia EVA
#Lifestyle

Bývalá misska Jušková: Doplnky do bytu hľadám aj v záložniach!

Ivica Jušková bývanie
Foto: Redakcia EVA
#Lifestyle

Bývalá misska Jušková: Doplnky do bytu hľadám aj v záložniach!

6.10. 2018 19:00 Niečo nové, vyrobené iba vám na mieru, verzus predmety z druhej ruky. Čistý minimalistický priestor a zberateľská vášeň pre všetko, čo si ma nejaký spôsobom pritiahne. Kontrasty, ktoré sa do dokonalého spájajú v domove Ivice Juškovej a vytvárajú celok, ktorý má, ako sama vraví, dušu.

„Náš domov sme si s manželom vysnívali do najmenšieho detailu. Vlastníkmi sme sa stali ešte v čase, keď bol len holou stavbou. Preto sme s naším kamarátom, architektom Lukášom Kordíkom z ateliéru GutGut, mali naozaj voľnú ruku pri realizácii. Prvou z našich požiadaviek bolo, aby bol byt otvorený a priestorný,“ začína rozprávať Ivica. Projekt realizácie, kým boli obe strany spokojné, sa nakoniec natiahol až takmer na rok a pol. „Párkrát sme zažili momenty, keď si kládli otázku, či si to celé nekomplikujeme až príliš. No ja som už raz taká, komplikovaná so špecifickým vkusom, a na druhej strane si človek nezariaďuje byt každý deň. Teraz máme domov s fantastickou energiou, ktorý zbožňujeme,“ pokračuje. Popri betónových stenách v štýle moderného industrializmu vyniknú vysoké stropy a celý byt pôsobí ešte priestrannejšie. Zjemňujúcim hrejivým prvkom je všadeprítomné drevo. Celý byt lemujú obrovské okná, vďaka ktorým je byt takmer počas celého dňa plný svetla.

Všetko má využitie

Dominantným prvkom v byte je na mieru vyhotovená komora s pásikavým dreveným reliéfom, ktorá sa tiahne celou jedálňou. „Môj manžel má rád, keď sú všetky veci na svojom mieste zatvorené, a nie len tak voľne v byte. Lukáš nám preto na mieru navrhol veľa zaujímavých úložných riešení, ako je táto drevená komoda. Na prvý pohľad vyzerá ako dekorácia, no skrýva sa v nej veľa priestoru, poličiek a všetkého, čo potrebujete. Podobne šikovne je riešený aj šatník, tentoraz v bielej farbe,“ dodáva Ivica. Biela a sivá sú dominantné odtiene bytu, popri ktorých vynikne drevená podlaha a masívny drevený nábytok. Celý byt sa akoby delí na dve časti. Otvorenú kuchyňu s jedálňou, obývačkou a knižnicou a tú druhú, o čosi útulnejšie zariadenú spálňu v bledých odtieňoch a čisto bielu kúpeľňu. Kým do detailu preplánované úložné riešenia boli snom jej manžela, Ivica má na svedomí úplne iné detaily.

Niečo si ťa nájde

„Ja som tá, ktorá rada prináša do nášho domu drobnosti a dekorácie. Keď som si čítala rozhovor o bývaní s Ivkom Bednárikom v minulej Eve, povedal v ňom, že každá jedna kvetina, ktorú má v záhrade, si ho našla sama a priam až cítil, ako na neho volá – vezmi ma domov. V tom som sa úplne našla a presne tak to mám s vecami. Niečo nájdem v dizajnových obchodoch, niečo na burze, ale pár kúskov som objavila už aj v záložniach. Jednoducho mám pocit, že v tých veciach je duša a ja im neviem odolať,“ pokračuje Ivica. Šálky ako od babičky, sochy, ktoré leteli v minulom režime, alebo krištáľové vázy, to všetko sa dá nájsť u Ivice na poličkách. Človek s dobrým vkusom dokáže skombinovať aj nemožné, a toto je presne ten prípad. Kombinovanie moderného dizajnu s niečím starším dodáva priestoru život. „S mužom fungujeme v dobrej rovnováhe, keď ja veci prinášam a on ma tak trošku usmerňuje, aby toho nebolo príliš veľa. Mám to však z domu. V byte mojich rodičov to vyzerá ako v galérii, kde je jeden obraz vedľa druhého. U nás doma plánujem zatiaľ len stenu s fotkami našej rodiny, rodičov a mojich predkov. Páči sa mi myšlienka, že títo dôležití ľudia sú stále pri mne. Ale je to zatiaľ len v rovine plánov a neviem presne, kde pre ňu nájdeme umiestnenie,“ pokračuje ďalej.

Ivica Jušková bývanie
Ivica Jušková bývanie
Zdroj: Redakcia EVA

U nás to žije stále

Ivicu si pamätáme najmä ako Miss z roku 2005, no odvtedy sa vydala a stala sa mamou synov Alberta a Johana. „Dnes je v tomto byte najväčší poriadok, odkedy sme sa nasťahovali. Koberec pred knižnicou je permanentne zasypaný hračkami, jedálenský stôl obložený vecami. Všade je všetko, ale ako inak môže vyzerať domov s dvoma malými deťmi? Dokonca dnes aj manžel odchádzal do práce s poznámkou, že takto to tu ešte nevidel,“ hovorí so smiechom. Okrem štvorčlennej rodinky žije v byte aj sučka Lora. Tej sa ušiel farebne zladený peleštek pod betónovým barovým pultom v kuchyni a dve minimalistické obdĺžnikové misky. Detaily tvoria celok! Ivica sa okrem domácnosti a starostlivosti o deti venuje aj svojmu projektu Slávica, obchodu s dizajnovými kúskami od slovenských autorov, preto nepochybne pochádza veľa interiérových doplnkov práve odtiaľ. Jej projekt sa dočkal minulý rok obrovského uznania, keď vyhral prestížnu architektonickú súťaž Ce.Za.Ar2016 za interiér obchodu, ktorý navrhol Andrej Olah. Odvtedy sa do Slávice nechodia obdivovať len šperky, ale aj fascinujúci staromestský interiér s nádychom nadčasového dizajnu. A vôbec, ako sa vlastne stalo, že z bývalej modelky a kráľovnej krásy jwe niekto, kto na čo siahne, pretaví na dizajnovú chuťovku? 

Ivica Jušková bývanie
Ivica Jušková bývanie
Zdroj: Redakcia EVA

Všetko je ako má

Ivica priznáva, že stať sa modelkou nebolo v jej plánoch a k tejto kariére ju priviedol jej otec. Na súťaži krásy zase získala neoceniteľné skúsenosti a kontakty v umeleckom svete. Popri tom všetkom vyštudovala ekonómiu. Ideálna kombinácia, ktorú si obchodovanie s dizajnom vyžaduje. „K umeniu som mala vždy veľmi blízko. Moja mama je bývalá baletka, otec huslista a ja sama som mala veľa kamarátov z umeleckého priemyslu. Medzi umelcami je mi skrátka dobre. Keď som zakladala Slávicu – obchod s dizajnom, veľa ľudí si predstavovalo najmä to, že ja ako bývalá modelka budem predávať najmä luxusné dizajnérske kúsky od popredných svetových návrhárov. Mňa však viac bavia ručne robené doplnky do interiéru, obrazy, kabelky alebo šperky. Pre mňa tieto veci majú väčšiu pridanú hodnotu ako zvučné mená luxusných módnych značiek. Napríklad teraz som objavila brošne, ktoré sa vyrábajú z použitých obalov od čokolád. Nie je to super? Je za tým skvelý nápad, kopa hodín ručnej práce, a tak je to vlastne so všetkým v mojom obchode aj doma,“ pokračuje Ivica. Či ide o projekt Slávica, alebo o domov, v ktorom žije, musíme jej uznať presne to, čo sme spomínali už v úvode. Skúšanie nepredpokladaných kombinácií sa rozhodne vypláca. Chce to dobrý vkus a najmä odvahu nebáť sa robiť veci inak.

Ivica Jušková bývanie
Ivica Jušková bývanie
Zdroj: Redakcia EVAZdroj: Martina Havranová

Video

Diskusia
#evahriesnedobra