×
#Lifestyle

BOLI sme na ajurvédskom POBYTE: Toto je naša RECENZIA!

13.1. 7:23 Ajurvéda nie je jednorazovka, je to LÁSKA na celý život. Za dva týždne zresetujete životné batérie na rok dopredu. Vieme to, pretože sme ju vyskúšali na vlastnej koži.

O ajurvéde som nevedela nič. V mojich predstavách to bola ezonávnada pre spirituálnych ľudí. Všetky zdravotné problémy som vždy riešila „západniarskym“ spôsobom: šup tabletka na každú bolesť. Surfovala som teda internetom a otvoril sa mi úplne nový svet.

Ajurvéda na Srí Lanke
Zdroj: archiv

Ajúrvedske know-how

Ajurvéda je tradičná liečebná zdravoveda s päťtisícročnou históriou. Môžme ju pokojne považovať za matku všetkých liečebných systémov. Existujú v nej tri základné typy energie: váta, pitta a kapha. Sú to energetické dráhy, ktoré sú nositeľkami prirodzených vlastností človeka. Váta vplýva na pľúca, hrtan, črevá a nervy. Pitta má na starosti oči, žlčník, srdce a pankreas a kapha zase tráviace šťavy, kĺby, mozog. Ich rovnováhou vzniká harmónia a telo funguje na plné obrátky. Ak však jedna z dóš prevýši, dochádza k nerovnováhe, a teda chorobám. Účelom ajurvédy je znovunastolenie balansu všetkých troch energií a správnej funkcie tela.

Pozor, nezameriava sa na potláčanie symptómov, ale rieši príčiny stavu. Povedzme, že vás bolia kĺby alebo trpíte nadváhou. Ajurvédski lekári nebudú riešiť váš problém izolovane, ako býva pravidlom v našej západnej medicíne. Na zdravotný stav sa pozerajú komplexne. Liečba teda zahŕňa stravu, masáže, terapie, bylinky, očistné kúry, jogu, meditácie aj správne dýchanie. Ajurvéda rieši veľa diagnóz vrátane chronických ťažkostí. Vynikajúce výsledky dosahuje pri migrénach, kožných a gynekologických problémoch, obezite, problémoch s trávením, dýchaním, pri nespavosti, neurózach, depresii, neplodnosti.

Pre majetných: Rezort sa nachádza na juhu Indie.
Zdroj: Archív

Vysypať smetiak  – o to tu ide

Moje prvé stretnutie s ajurvédou bolo opatrné, po troch pobytoch v liečebných centrách na Srí Lanke sa však smelo môžem označovať za ajur­védsku profesionálku. Prešla som už niekoľko rezortov, vyskúšala som rôzne terapie aj prístupy. Vždy som sa však vrátila domov s pocitom blaženosti na tele aj na duchu. Vysypala som smetiak a naprogramovala som sa nanovo. Za posledné štyri roky som nebola chorá, zlepšila sa mi mobilita, zbavila som sa depresií a liekov. Áno, vďaka ajurvéde – to hovorí dušou skeptik, ktorého presvedčili reálne výsledky. Svoj posledný pobyt som chcela trocha „upgradovať“. Spomedzi liečebných centier som si vybrala ajurvédsku nemocnicu. Nejde teda o klasický ajurvédsky rezort ponúkajúci procedúry, ale má štatút nemocnice na ministerstve zdravotníctva na Srí Lanke, oddelenie ajurvédy. Má vyše 25-ročnú históriu a patrí medzi tie najvyhľadávanejšie. Aj tentoraz mi s výberom poradila Karin Grofová, ktorá sa špecializuje na liečebné pobyty na Srí Lanke. Do tejto nemocnice posiela svojich klientov už niekoľko rokov a má s ňou tie najlepšie skúsenosti. Jej najväčšou devízou je, že za vás všetko zariadi. Od letov cez transfer do ubytovania až po výber rezortu. Človeku bodne, že sa nemusí pred kúrou o nič starať a sústredí sa len a len na seba. Aby mal tento pobyt zmysel, treba si vyhradiť minimálne dva týždne. Samozrejme, závisí to od toho, aký problém si idete riešiť.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE!

Video