Reklama

Ako NEPRIBRAŤ cez sviatky? Vďaka TOMUTO, sa nebudete báť postaviť na váhu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Neuveríte čo nosí DUA LIPA v kabelke: je veľmi poverčivá!
    Zdroj: IG @voguemagazine
    Reklama

    Monika Valentová

    Nemusíte nič spaľovať vo fitku ani riešiť novoročnú diétu ak sa budete držať našich bodov. A neprestaňte ani po Novom roku!

    Ak si niektoré rady vezmete k srdcu, môžete dokonca schudnúť a to bez toho, aby ste si to najchutnejšie z vianočného stola odopriali. Ako na to?

    1. Jedzte pomaly a vedome

    Snažte sa vytvoriť si pokojné prostredie pri stole, bez rušivých vplyvov, ako sú mobilné telefóny alebo televízia, aby ste sa mohli plne sústrediť na svoje jedlo a proces jedenia.

    Venujte čas každému sústu a snažte sa jesť pomaly a vedome. Vychutnávanie jedla vám umožní lepšie si uvedomovať, kedy sa cítite sýti a kontrolovať kalorický príjem. Štedrá večera, kedy trpezlivo čakáme, kým dojedia všetci, je super nácvik ako to robiť po celý rok.

    2. Dodržujte zásady prerušovaného pôstu

    Aj naši predkovia to tak robili a v mnohých rodinách sa ešte aj dnes dodržiava celodenný pôst počas Štedrého dňa. Skúste to a za sviatočný stôl si sadnite vyhladovaní. Podľa niektorých štúdií nárazové prejedenie môže dokonca zvýšiť obrátky metabolizmu, no odporúčame to nerobiť - najedzte sa len do sýta a koláčiky odložte až na nasledujúce ráno. Dlhší - šesť- až osemhodinový pôst môžete zaradiť zakaždým, keď to s jedlom - najmä ťažkým a mastným - preženiete.

    3. Plánujte

    Dôkladný plán jedálnička na celý predsviatočný i sviatočný čas môže výrazne znížiť riziko improvizácie, ktorú má väčšina z nás v strese tendenciu vyriešiť sladkým, mastným a potom zasa sladkým. Vytvorením harmonogramu, ktorý zahŕňa ľahšie jedlá na dni bez prejedania, môžete znížiť riziko nadmerného prijímania kalórií. Napríklad, ak viete, že na Štedrý večer budete mať bohatú večeru, pár dní vopred voľte ľahké raňajky a obed s vysokým obsahom vlákniny a bielkovín, ktoré vás udržia sýtych bez prejedania.

    4. Zamerajte sa na hydratáciu

    Zima všeobecne je obdobím, kedy sa smäd hlási menej, no aj v chladné dni platí, že vypiť treba aspoň päť dvojdecových pohárov čistej vody alebo šálok neochuteného bylinkového čaju denne. Dostatočná hydratácia bráni pocitu hladu, mnohokrát sa totiž vysmädnuté telo hlási paradoxne chúťkami maškrtiť. Pohárom vody skúste každý deň začať aj ukončiť a zapite aj každé jedlo, ktoré zjete.

    5. Dbajte na výber jedál

    Toto odporúčanie je klasika - vyhnite sa ťažkým, tučným jedlám a skúste sa zamerať na zdravšie alternatívy, ako sú ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, grilovaná zelenina a celozrnné prílohy. Zdravé voľby vám pomôžu cítiť sa sýtymi a plnými energie, a to i po sviatočných hodoch. O výrazné chute ani vône neprídete, ak sa zameriate na čerstvé suroviny a sezónne produkty. Nezabudnite, že aj malé zmeny v nutričnej kvalite vášho jedálnička môžu mať veľký vplyv.

    6. Zahrňte fyzickú aktivitu

    Ťažko si to predstaviť s plným bruchom? To síce možno áno, ale „trpieť" budete len prvých pár minút, pohyb je v skutočnosti najlepší možný spôsob ako sa nepríjemného pocitu z prejedenia zbaviť. Po rozbalení darčekov môžete pre seba spraviť ešte niečo - poprechádzajte sa. Snažte sa byť aktívni cez celé sviatky, aby ste nielen udržali svoju hmotnosť, ale aj si zlepšili fyzickú kondíciu a pohodu.