Reklama

5 tipov pre večnú mladosť: Zakážte vášmu mozgu starnúť

Reklama

Znie to neuveriteľne, ale je to naozaj tak. Pokiaľ ide o náš mozog, veda pripúšťa, že môže starnúť iným tempom ako naše telo či chronologické roky. V závislosti od vášho zdravotného stavu, životného štýlu a osobnosti môžete mať oveľa mladší mozog, než si uvedomujete. Ako na to?

Cielene sa omladzujte

Vek, na ktorý sa cítite, sa na rozdiel od vášho biologického veku nazýva “subjektívny vek". A ak je váš subjektívny vek nižší než počet rokov, ktoré ste skutočne prežili, ste na dobrej ceste. Štúdia Národnej univerzity v Soule a Univerzity Yonsei v Južnej Kórei zistila, že ľudia, ktorí sa cítia mladší, ako je ich vek, vykazujú s pribúdajúcimi rokmi menej známok fyzického starnutia mozgu.

Inými slovami, mladistvý subjektívny vek môže mať skutočne pozitívny vplyv na mechanizmus fungovania mozgu a na to, ako rýchlo štrukturálne starne. Stačí sa ráno nevstať z postele hore zadnicou, užiť si slnečný deň aktivitou, ktorá nám je príjemná a razom sa cítime o dobrých 10-15 rokov mladší. A presne toto náš mozog potrebuje na to, aby zostal forever young.

Zdroj: Shutterstock

Cielene omladzujte telo aj ducha

Používajte aktívne aspoň jeden cudzí jazyk

Kanadskí výskumníci nedávno uviedli, že dvojjazyční ľudia majú centralizovanejšie a špecializovanejšie nervové spojenia, pretože pri ovládaní dvoch jazykov si mozog efektívnejšie "vyberá" informácie, čo šetrí energiu mozgu a pomáha ho udržiavať mladý. Štatistiky zároveň ukazujú, že u bilingválnych ľudí je nižší výskyt demencie než u ľudí, ktorí celý život používali len jeden jazyk. Takže rýchlo oprášte slovníky, film si večer pustite bez dabingu, udržujte komunikáciu s inojazyčnými ľuďmi, alebo si doprajte jazykové lekcie počas dlhých ciest autom či prípravy večere.

Zdroj: Shutterstock

Nikdy nie je neskoro na jazkový kurz, pomôže to aj vášmu mozgu

Preč s negativizmom a cynizmom

Fínski vedci uverejnili fascinujúcu štúdiu, v ktorej zistili, že nadmieru cynickí ľudia trpia zhoršenými kognitívnymi schopnosťami, ale aj umierajú mladší. Prečo je to tak? Môže za to takzvaný negatívny stres. Kortizol, teda stresový hormón, má veľmi nezdravý vplyv na mozog a bráni jasnému mysleniu. Ak máte sklon k cynickému pohľadu na svet, definovanému ako presvedčenie, že všetko je už len z princípu zlé a lepšie ani nebude, mali by ste tento postoj veľmi rýchlo prehodnotiť. Zhlboka dýchajte a rozhodnite sa myslieť na niečo pozitívne. Váš mozog vám poďakuje.

Spite!

Znie to ako klišé, ale nič lepšie, než je kvalitný a postačujúci odpočinok vo forme spánku pre mozog ešte nebolo vynájdené. Ospalosť počas dňa nielenže znamená, že váš mozog nedostáva správny regeneračný, alebo ak chcete očistný odpočinok, ktorý potrebuje v noci, ale môže spôsobiť priame fyzické zmeny mozgu súvisiace so starnutím. Spánkové apnoe spôsobuje nedostatok kyslíka, čo môže mozog poškodiť, avšak výskum preukázal, že správnou liečbou spánkového apnoe sa mozog môže dostať späť do normálu. Spánok je ochrancom mozgu a mali by ste si ho dopriať sedem a pol až osem hodín za noc. Každú noc.

Zdroj: Shutterstock

Bez kvaliltného spánku to nepôjde

Pracujte s pamäťou a meditujte

To, že ste na stretnutie zabudli raz alebo dvakrát, môže signalizovať, že toho máte aktuálne veľa. Ak vás ale vaša rodina a priatelia začnú upozorňovať, že zabúdate, berte ich vážne. Prečo? Z jednoduchého dôvodu – ten, kto zabúda si to buď nepamätá alebo to nevníma ako problém. V tomto prípade potrebuje zábudlivec pomocnú ruku v podobe okolia a jeho pohľadu. Doprajte si hry na pozornosť a pamäť (pokojne hrajte s počítačom), všímajte si napríklad denne jednu budovu, a to detailne – koľko okien je ráno otvorených, koľko holubov sedí na streche a skúste sa rozpamätať, či je to viac alebo menej než včera. Alebo hrajte tajnú hru s kolegami – všímajte si, čo majú oblečené a koľkokrát do mesiaca majú povedzme obuté rovnaké topánky, či rovnaké nohavice. Priaznivé výsledky prináša aj sústredenosť a meditácia. Skúste meditovať hneď, ako vstanete z postele, aspoň desať minút, aby ste svojmu mozgu dopriali pokojný a produktívny každodenný štart.

Autor článku

Ak ma niečo naozaj baví, sú to ľudia. Ich farebné životy, vnímanie sveta okolo seba, postrehy, múdrosť, humor, vytŕčanie z pomyslených krabičiek a davu. Pýtať sa a objavovať neustále nové dimenzie ľudskosti a inšpirácie, to je vlastne práca za odmenu. Som presvedčená o tom, že sú to ľudia a vzťahy, čo tvoria naše životy, aj preto sa tejto oblasti redaktorsky venujem už takmer dvadsať rokov. Pochopenie a akceptácia iných názorov, psychológia vzťahov, charakterov, emócií a správania, vie byť pre nás všetkých vyčerpávajúce túlanie sa labyrintom a slepými uličkami. Ak v mojich textoch nájdete hoci len čiastočné odpovede na to, čo vás zaujíma, mala moja snaha zmysel.