OTESTUJTE SA: Ako uspieť na pracovnom pohovore? Zistite, či by ste získali svoj dream job!
Foto: Shutterstock
#Lifestyle

4 otázky, ktoré sa MUSÍTE opýtať na pracovnom pohovore

OTESTUJTE SA: Ako uspieť na pracovnom pohovore? Zistite, či by ste získali svoj dream job!
Foto: Shutterstock
#Lifestyle

4 otázky, ktoré sa MUSÍTE opýtať na pracovnom pohovore

31.7. 9:15 Dostali ste sa tak ďaleko, že už máte vysnívanú pozíciu takmer vo vačku? Pred tým, než poviete ÁNO, neváhajte sa opýtať tieto otázky!

 

1. Prečo je miesto voľné?
Napadlo vám niekedy opýtať sa takúto otázku? Ukrýva jednu z najdôležitejších informácií o vašom nádejnom pracovnom prostredí. Ak je pracovník, ktorý s vami pohovor vedie, neochotný vyrozprávať vám, prečo sa miesto uvoľnilo, smrdí to problémom.

Ľudia menia prácu kvôli lepšiemu miestu, zmene bývania, materskej dovolenke a tak ďalej. To všetko sú normálne dôvody. Zahmlievanie, podozrivé „koktanie“ a vymýšľanie však môže naznačovať, že na pracovisku sa dialo niečo nekalé. Sexuálne obťažovanie, šikanovanie, časté výmeny ľudí na vašej pozícii, to všetko vám veľa napovie o pracovnej morálke vo firme.

2. Aké benefity ako zamestnanec dostanem?
Opýtať sa na benefity alebo neopýtať? Názory personalistov sa líšia. Niektorí tvrdia, že je to citlivá téma a uchádzača vykresľuje ako „chamtivca, ktorému ide len o peniaze“. Iní hovoria, že na tom nie je nič zlé, no nechajte si to až na moment, keď vám prácu ponúknu.

Preplatené športoviská či wellness, to je už trochu trúfalé. No otázka, či máte ako zamestnanec nárok na ďalšie vzdelávanie, kurzy jazykov či iných zručností? Úplne normálna, dokonca vítaná vec. Pre firmu nie je nič lepšie než človek, ktorý sa chce neustále posúvať ďalej.

Pred tým, než poviete ÁNO, neváhajte sa opýtať tieto otázky!
Pred tým, než poviete ÁNO, neváhajte sa opýtať tieto otázky!
Zdroj: Shutterstock

3. Čo znamená „flexibilný pracovný čas“
Mnoho pozícií má pri inzeráte poznámku „flexibilný pracovný čas“, no každý si to predstavuje inak. Je to ako keď hľadáte byt v Bratislave a pri inzeráte je poznámka, že je „útulný a milý“, pritom viete, že je jednoducho len strašne malý a záchod budete mať v sprchovom kúte.

Nediskutujte o tom, koľko chcete pracovať, kedy vám to vyhovuje a kedy nie. No opýtajte sa, ako si predstavujú flexibilný pracovný čas. Znamená to, že môžete viac dní pracovať z domu? Alebo že budete niekedy (vždy) robiť aj cez víkend? Alebo musíte byť k dispozícii 24 hodín denne, bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste na dovolenke? Existuje toľko možností, nenechajte sa oklamať.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

autor:  Hana Vydrová
Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra