Foto: Shutterstock
#Krása

Veľký POZOR na modré svetlo z obrazoviek!

Foto: Shutterstock
#Krása

Veľký POZOR na modré svetlo z obrazoviek!

20.2. 16:59 Koľko hodín ste pred displejom denne vy?

V posledných rokoch sa vedci snažia rozlúštiť hádanku, či nie je “modrého svetla” na nás priveľa. Žijeme v uzavretých priestoroch pod umelým LED osvetlením, pracujeme nad žiariacimi displejmi, oddychujeme pred veľkými obrazovkami televízorov a dokonca ani pred spaním si neodpustíme žiarenie smartfónu priamo do tváre. Nový fenomén vedci nazývajú Digital aging.

Ste ako na dovolenke

Poznáme ultrafialové svetlo a vieme ako môže poškodiť pleť do hĺbky. O tzv. modrom svetle veľa nevieme. Štúdia už v roku 2010 ukázala, že pôsobí na tvorbu melanínu a vyvoláva hyperpigmentácie. No nie u svetlých typov, ale skôr u stredných a tmavých ľudí. Pravdepodobne preto, lebo ich pokožka obsahuje viac kožného farbiva melanínu.

Vyplýva z toho jedna rada – ak máte sklon k tvorbe pigmentových škvŕn, neváhajte používať pred obrazovkou minerálny UV filter. Ako najvýkonnejší obstál štít s obsahom oxidu železitého (býva v tónovaných ochranných krémoch). Pomôcť môžu aj antioxidanty v kozmetickej starostlivosti, ktoré bránia redukcii kolagénu, či vzniku pigmentových škvŕn.

Modrá nie je vždy dobrá
Je známe, že studené umelé svetlo vyžaruje vlnové dĺžky, ktoré ničia sietnicu oka, Taktiež sa zdá, že znižuje vylučovanie hormónu melatonínu, ktorý nás dostáva do pohody. Ak trpíme jeho nedostatkom, dostavia sa poruchy spánku. Taktiež spôsobuje vznik voľných radikálov v pokožke, čo vedie k strate kolagénu a elasticity. Tomuto by sa malo venovať viac vedcov, pretože hyperpigmentácie sú jedným z najväčších problémov pacientov u dermatológa. 

autor:  Gabriela Šírová
Diskusia