Začína sa to cyklom
Aby sme boli presné, vlasovým cyklom. Na našej vlasovej pokožke sa nachádza 100-tisíc až 350-tisíc vlasových folikulov a z každého folikulu rastie vlas celé tri roky. Potom si dávajú naše folikuly pauzu a približne tri mesiace oddychujú. Starý vlas vypadne a nový začne rásť. Samozrejme, režim aktívneho rastu vlasu je u každého jedinečný a mnoho závisí od nášho veku, stravovania, genetiky, hormónov a celkového zdravia. A práve stravovanie dokáže spraviť s kvalitou vlasov divy a zdá sa, že otázka vhodnej nutričnej výživy je big deal aj v prípade sociálnych sietí. Napríklad výraz hairgrowth má na TikToku vyše 2,7 miliardy zobrazení a používatelia si vymieňajú tipy či skúšajú a nasledujú postupy diét, ktoré premenia aj strapatú metlu na závideniahodnú korunu krásy. Fičia ryžové vody, žĺtkové zábaly, tekvicové semienka, kolagén aj ricínový olej. Dokonca môžete absolvovať aj dvojtýždňové, mesačné či trojmesačné výzvy, ktoré vám pomôžu v snahe získať vlasy snov. Ale v prípade, že sa chcete pustiť do ozajstnej premeny, nebude to také jednoduché a už vôbec vám nepomôže žiaden zázračný jednorazový elixír. Vlasy, tak ako každá časť nášho tela, totiž potrebujú v prvom rade dôkladnú výživu.
Vitamíny a spol.
Podľa expertov ide váš celkový zdravotný stav ruka v ruke so zdravými vlasmi. „Pre oboje platí, že príjem dostatočného množstva bielkovín, zdravých rastlinných potravín a tukov zaručí optimálne množstvo živín, antioxidantov a protizápalových zlúčenín, ktoré sú pre krásne vlasy nevyhnutné,“ tvrdí odborníčka na výživu Samantha Cassetty, spoluautorka knižného hitu Sugar Shock. Podľa nej strava bohatá na vitamíny a minerály z prijatých potravín pomáha vyhnúť sa nadmernému vypadávaniu vlasov. Ktoré to sú? „Zdravé vlasy potrebujú určite proteíny, biotín, vitamín A a vitamín C, železo a omega-3 mastné kyseliny.“
Proteíny – keďže vlasy sú proteínmi tvorené, bielkoviny sú pre oslnivú hrivu nevyhnutnou zložkou vyváženého jedálneho lístka. Vďaka nim zostávajú vlasy pevné a zdravé, no ak máte nedostatok bielkovín, môžete mať problémy s vypadávaním vlasov, ich zníženou kvalitou a rozštiepenými končekmi. Doplňte do stravy kuracie a morčacie mäso, ryby, morské plody, mliečne výrobky, vajíčka, strukoviny a orechy (napríklad mandle, kešu, slnečnicové semená, pistácie, vlašské orechy, píniové oriešky, para orechy).
Biotín – jeho nedostatok sa prejavuje stenčením a oslabením vlasu. V prirodzenej forme ho nájdete v pečeni, vaječných žĺtkoch, sójovej múke, celozrnných výrobkoch a droždí. Môžete však siahnuť aj po doplnkoch výživy, ktoré obsahujú optimálnu dennú dávku biotínu pre krásu vlasov, pokožky a nechtov.
Vitamín A – áčko ovplyvňuje nielen kvalitu vlasov, ale aj stav pokožky, zraku či vašu imunitu. V prípade vlasov vitamín A udržuje zdravé bunky, ktoré obklopujú vlasové folikuly. K potravinám, ktoré sú na vitamín A bohaté, patria aj sladké zemiaky, kel, maslová tekvica, mrkva, červená paprika, melón, marhule, špenát, brokolica, hovädzie a jahňacie mäso, makrela či šípky.
Vitamín C – ako jeden z antioxidantov sa nachádza napríklad v brokolici, čučoriedkach, černiciach, kivi, pomarančoch, papáji, jahodách a sladkých zemiakoch. Dôležitý je aj pre svoju schopnosť produkovať kolagén, ktorý posilňuje kapiláry.
Železo – nízky príjem železa má za následok zvýšené vypadávanie vlasov a narušenie vlasového cyklu. Preto je železo také dôležité pre vlasové folikuly a korienky. Ideálne je kombinovať ho práve s „céčkom“, keďže vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa. Medzi zdroje železa patrí červené mäso, ryby, hydina, dary mora, šošovica, špenát, listová zelenina, sušené marhule a hrozienka, cereálie, hrášok, quinoa, tekvicové semená.
Omega 3-mastné kyseliny – sú nevyhnutné pre správne fungovanie mozgu, zraku a srdca, no rovnako tak vyživujú vlasové folikuly, podporujú rast vlasov, posilňujú ich a prispievajú k ich kvalite a zdraviu. Esenciálne mastné kyseliny hľadajte v orechoch, semenách, rybom tuku a mastnejších rybách všeobecne (sardinky, makrela, losos, tuniak), ale aj v konopných a chia semienkach.
Podľa americkej trichologičky a influencerky Taylor Rose je však dôležité nielen to, čo jete, ale aj kedy to jete. A keďže energia, ktorá formuje vlasové bunky, je ráno najnižšia, rozhodne odporúča nevynechávať raňajky (ideálne kombináciu proteínov a sacharidov). Okrem toho radí pravidelne, a to priam na dennej báze, konzumovať špenát, hydinu, vajíčka, semienka a drobné ovocie (jahody, čučoriedky, maliny, ríbezle…). Rose Taylor, ktorú na Instagrame sleduje takmer pol milióna milovníčok dlhých vlasov, sa delí o tipy pre ešte krajšie, zdravšie, pevnejšie a dlhšie pramene. K jej osvedčeným trikom patrí aj zvýšený príjem proteínov, a to približne 0,7 gramu na 1 kilogram vašej hmotnosti. Ak si dáte na prijímaní bielkovín záležať, podľa Rose uvidíte po pár mesiacoch v kvalite a dĺžke vlasov výrazný rozdiel.
A čo doplnky?
Čo si budeme hovoriť, nie každý z nás sa môže pochváliť dokonalým jedálnym lístkom, ktorý berie ohľad na naše potreby a zahŕňa adekvátny príjem minerálov a vitamínov potrebných pre správne fungovanie organizmu, pevné nechty, žiarivú pleť a bohaté vlasy. Môžete siahnuť po seléne, zinku, biotíne alebo si zvoliť kokteil výživových doplnkov, ktoré obsahujú potrebné množstvo látok pre dokonalú hrivu. Trichologička Taylor Rose odporúča ešte jeden zázrak, ktorý jej údajne dopomohol k oslnivej korune krásy – esenciálny rozmarínový olej. Či už ho budete používať v rámci šampónovania (stačí dve-tri kvapky zmiešať so šampónom, premasírovať pokožku hlavy a po dvoch minútach zmyť), alebo ho zmiešate s jojobovým olejom a aplikujete ako polhodinový zábal na vlasy, výsledky sa dostavia za tri až šesť mesiacov. Toľko totiž trvá, kým vaše úsilie zregenerovať a posilniť pramienky začne prinášať prvé ovocie. TOP PRODUKTY NA VLASY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!