Foto: Shutterstock
#Krása

Takto sa zmení vaša pleť v tehotenstve! Ktoré látky používať a ktorým sa vyhnúť?

Takto sa zmení vaša pleť v tehotenstve! Ktoré látky používať a ktorým sa vyhnúť?

Sexi mama: Emily Ratajkowski sa fotila nahá v každom štádiu tehotenstva, inak to nie je ani počas dojčenia.
Zdroj: Instagram

Nebezpečné retinoidy

Väčšina z nás už objavila zázračný účinok retinolu na našu pleť. Práve s týmto „antiagingovým“ bojovníkom sa na 9 mesiacov budete musieť rozlúčiť. „Retinol a retinoidy sú tabu – majú dokázaný účinok, ktorý poškodzuje plod,“ vysvetľuje doktorka. Namiesto retinolu môžete použiť napríklad jeho prírodnú alternatívu bakuchiol. Nemá také účinky ako retinol a nemal by sa s ním porovnávať, no poslúži ako vhodná náhrada.

„Pokožka môže citlivejšie reagovať na vitamín C a kyseliny, no nie sú zakázané. Najmä nie v tých koncentráciách, ktoré si bežne kúpite v kozmetike. Chemické pílingy (najmä tie lekárske) však radšej odložte na obdobie po pôrode. Ďalšie látky, ktoré ako lekárka neodporúčam, sú hydrochinón, jeho príbuzný arbutín a vynechať by sa mala aj aplikácia benzoylperoxidu na celú tvár. Pozor i na rôzne rastlinné extrakty.“

Bez obáv však môžete používať céčko (v už spomínanej voľne dostupnej koncentrácii), niacínamid, kyselinu azelaovú, ktorá bojuje s akné a hyperpigmentáciou či ďalšie voľne predajné kyseliny, ako sú glykolová, mliečna, mandľová či salicylová. „Pomáhajú pigmentáciám, vráskam, akné, pleť je jemnejšia a zjednotená. Veľmi dôležitá je hydratácia na tisíc spôsobov vo forme toník, sér a krémov,“ dodáva doktorka.

Dostatočná hydratácia a spomínané kyseliny pomáhajú aj pri boji s akné. Vinou hormonálnych zmien sa môže objaviť aj na pleti, ktorá predtým týmto problémom netrpela. A naopak. Ak ste pred otehotnením riešili problém s aknóznou pleťou, počas čakania na bábätko sa vaša tvár môže zázračne vyčistiť. Nikdy neviete, do ktorej skupiny budete patriť.

autor:  Radoslava Morongová