Foto: Shutterstock
#Krása

Takto sa zmení vaša pleť v tehotenstve! Ktoré látky používať a ktorým sa vyhnúť?

Foto: Shutterstock
#Krása

Takto sa zmení vaša pleť v tehotenstve! Ktoré látky používať a ktorým sa vyhnúť?

9.6. 7:02 Kým jedna časť žien tehotenstvom „prepláva“ so žiarivou pleťou, iné potrápi akné, pigmentácia a iné kožné zmeny. Ak vás táto radosť ešte len čaká, je dobré mať prehľad, čo očakávať. Rozprávali sme sa s MUDr. Simonou Felšöovou, ktorú môžete poznať aj z Instagramu @simona_derm.

Čo sa to so mnou deje?!

Tehotenstvo vplýva na celé naše telo, mení sa metabolizmus, imunita aj hladiny hormónov. Mení sa kvalita vlasov, pleti aj nechtov. „Mnohé tehotné pozorujú, že im stmavnú znamienka, prsné dvorce, podpazušie, vnútorné stehná a linka tiahnuca sa od pupka dole. Často sa na tvári objaví melazma – takzvaná tehotenská maska. V tehotenstve rýchlejšie rastú nechty a vlasy, ktoré môžu byť spolu s chĺpkami hustejšie.

Pokožka sa najmä na brušku, prsiach a bokoch napína, často popraská a vzniknú jazvičky – strie. Mnohé moje pacientky pozorujú vznik kŕčových žíl (metličiek) na nohách či nové kožné útvary – drobné hemangiómy, seboroické keratózy a stopkaté fibrómy,“ rozpráva MUDr. Simona Felšöová.

Ak ste si pred otehotnením vyšperkovali svoju beauty rutinu, je možné, že ju budete musieť zmeniť. Nebojte sa, radikálne obracanie kúpeľňovej poličky odhora po spodok sa nemusí diať, sú však látky, ktoré sa v tehotenstve používať nesmú. Doktorka Felšöová radí načúvať, pozorovať, na čo vaša pleť reaguje citlivejšie, a tomu prispôsobovať svoju rutinu.

autor:  Radoslava Morongová