Archív
Foto: Eva
#Krása

Štvrtá lekcia: Cvičme v rytme

Archív
Foto: Eva
#Krása

Štvrtá lekcia: Cvičme v rytme

2.6. 2009 12:00 Tuky sa najlepšie spaľujú pri záťaži s intenzitou 50 až 70 % maximálnej tepovej frekvencie.

Športovanie má toľko pozitívnych stránok, že by sa o nich dala napísať celá kniha, preto teraz nebudeme riešiť všetky. Chceme zdôrazniť len tieto: povzbudzuje vyplavovanie hormónov a rozkladanie tuku, zabraňuje úbytku svalov, pomáha pri tvarovaní problematických partií a spevňuje telo. Taká joga či pilates sú síce fajn, ale pri chudnutí vás nespasia. „Na spaľovanie tukov sú lepšie aeróbne cvičenia, teda také, pri ktorých sa zadýchate, zapotíte a po ich skončení cítite príjemnú únavu. Môžete behať, plávať, bicyklovať, chodiť na aerobik, hrať squash, tenis, loptové hry, tancovať... V každom prípade si vyberte pohyb, ktorý vyhovuje vášmu naturelu i fyzickým možnostiam a nemáte pri ňom negatívne pocity,“ zdôrazňuje doktorka Skybová. Účinnosť cvikov môžete podľa nej zvýšiť tým, že si na seba naložíte kilovú, a ak zvládnete, tak i dvojkilovú záťaž.

  • Svoju lenivosť by ste mali prekonať 2 až 4-krát týždenne.
  • Bezprostredne po jedle sa radšej prejdite. Na hodinu tanca alebo aerobiku sa vyberte, až keď vám trochu pretrávi, takže približne po dvoch hodinách.
  • Každé cvičenie začnite desaťminútovou rozcvičkou, ktorá zohreje a uvoľní svaly.
  • Minimálna dĺžka intenzívneho tréningu je 30 minút. Až vtedy začne telo likvidovať tukové zásoby – v prvých minútach cvičenia totiž siaha po sacharidoch z krvi, pečene a svalov.
  • Napriek tomu, že budete totálne vyšťavená, cvičenie ukončite strečingom a uvoľňovaním.
  • Zvýšené spaľovanie tukov pretrváva ešte polhodinu až hodinu po tréningu, takže v tom čase nejedzte. Inak tento proces prerušíte a telo spapá menej z vašej „slaninky“. Povolené sú iba tekutiny bez energie, teda voda a minerálky.
  • Hýbať sa musíte aj vtedy, keď vás trápi výraznejšia nadváha či obezita. Vyberajte si cvičenia, ktoré nezaťažujú kosti a kĺby, napríklad v ľahu na podložke alebo vo vode.
Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra