×
#Krása

Starostlivosť o pleť po lete: Doprajte jej vitamín C, kolagén a kyselinu hyalurónovú!

27.9. 10:10 Užili sme si leto a pokožku čaká ďalšia záťažová skúška – vlhké sychravé dni, občas mráz. Aby bola pleť v dobrej kondícii, potrebuje kolagén, kyselinu hyalurónovú, oleje a svoje urobia aj potraviny z kuchyne a bylinky.

Doprajte si kolagén

Blahodarné slnečné žiarenie, vďaka ktorému sme si dopriali aj dávku dôležitého vitamínu D, pripravilo pleť o slušnú dávku kolagénu. „Je to  bielkovina, ktorá predstavuje základnú stavebnú hmotu pre naše podporné tkanivá. Slnečné lúče spolu s ďalšími vplyvmi prostredia a starnutím sa podieľajú na jej poškodzovaní až rozklade. Riešením môže byť zvýšená konzumácia potravín s esenciálnymi mastnými kyselinami a perorálne užívanie vysokokoncentrovaného morského kolagénu, ideálne v hydrolyzovanej tekutej forme,“ radí MUDr. Svetlana Šefčíková, odborná konzultantka pre Pharma MKL.

Vitamín C rozjasní pleť.
Zdroj: Shutterstock

Dôležitý vitamín C

Čoraz viac klinických štúdií dokazuje význam perorálneho užívania hydroizolovaného kolagénu. Sú to molekuly malej veľkosti, ktoré sa cez tráviaci trakt dostávajú ďalej do celého organizmu a zabezpečujú kolagén na všetkých miestach, kde chýba. Vedci prišli aj na to, že vstrebávanie kolagénu podporuje vitamín C, takže sa odporúča užívať spolu s ním. Aj s podporou vitamínu C nejaký čas trvá, kým sa účinky užívania kyseliny hyalurónovej prejavia. Určite teda nezaškodí začať si ju dopriavať už koncom leta, aby bola pleť dobre hydratovaná v priebehu jesene a zimy.

autor:  Nina Nová