SOS pre vaše vlasy: Viete, ako si v zime zachrániť korunu krásy?
12. 1. 2024, 11:12 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:53)
Češete, maskujete, vyživujete a aj tak nič? Poškodené kadere dávajú zabrať nervom aj peňaženke, našťastie vieme, ako získať vlasy snov späť.
Poškodiť vlasy je veľmi jednoduché, ale ak príde rad na ich záchranu, to je už iná reč. Dokonca aj keď sa o vlasy poctivo staráte, nezanedbávate výživné masky a precízne ich češete, môžete bojovať s poškodenými suchými končekmi, ktoré sa zlomia kdesi v polovici dĺžky. Teraz prichádza základná otázka ako v istej reklame z 90. rokov – strihať či zlomiť nožnice a staviť na zázračný produkt, ktorý vás po pár použitiach premení na Rapunzel? Ani jedna odpoveď nie je úplne správna, ani nesprávna, pretože zdravý vlas potrebuje oboje – nožnice aj SOS produkty. A ak sa pristihnete, že si čoraz častejšie pozeráte „reels“ známych influenceriek s bujnou hrivou, máme pre vás prehľad, čo sa od nich oplatí kopírovať.
Trenie, šúchanie, ťahanie
Rozpustené vlasy sa denne namáhajú. Trú sa o oblečenie, zatrhávajú sa o zipsy búnd, v zime skrehnú a zlomia sa ešte ľahšie. A možno aj váš drobec vám rád pri zaspávaní žmolí vlasy. Alebo sa ich počas dňa príliš často dotýkate. Toto všetko plus nevhodné účesy alebo vlasové doplnky môžu stáť za rozštiepenými končekmi a poškodenými vlasmi. Úplný základ je preto kefa na vlasy, ktorá uľahčí rozčesávanie a nezamotá vlasy ešte viac. Vyberajte si špeciálne kefy určené na rozčesávanie bez ostrých hrotov, ktoré dráždia vlasovú pokožku.
Zdroj: Shutterstock
Avokádová maska je pre vlasy hotový zázrak.
Ako správna milovníčka krásy iste viete, že vlasy sa rozčesávajú od končekov, najmä ak máte vlnité, kučeravé či poškodené vlasy. Inak by sa mohli zauzliť. Postupujeme pekne prameň po prameni a najmä s citom. Násilné rozčesávanie oslabuje vlasové korienky a ničí končeky, rovnako ako nevhodná kefa či hrebeň. Druhý bod vo vašej rutine bude inventúra doplnkov – gumičky, ktoré ťahajú vlasy, sú tabu. Skúste saténové alebo o triedu vyššie „schrunchies“ s hodvábnym lemom. Aj účesy sa oplatí striedať, chvost pevne ukotvený každý deň v tom istom mieste je zárukou, že vám poškodí v danej dĺžke vlas. Voľný vrkoč zabezpečí, že vlasy nebudú vystavené ustavičnému mechanickému treniu.
Spánok na hodvábe
Ak ráno bojujete s hniezdom na hlave a zamotanými pramienkami, je najvyšší čas vymeniť tradičné obliečky za luxusný hodváb. „Hodvábne obliečky na vankúše drasticky redukujú trenie v porovnaní s inými materiálmi, ako je napríklad bavlna,“ hovorí uznávaný certifikovaný trichológ William Gaunitz. Podľa neho majú aj ďalší benefit, vďaka tomu, že neabsorbujú vlhkosť tak ako bavlna, udržujú pokožku hlavy aj samotný vlas lepšie hydratovaný. Plus, ráno sa nebudíte s „pokrčenou“ tvárou.
Oiling
Na „oilingovú“ metódu prisahajú všetky vlasové influencerky. Používanie olejov dokáže vzpružiť vlas a poskytne mu špeciálnu výživu. Podľa učenia ajurvéda by ste mali olejovať vlasy denne, ale do extrémov zachádzať nemusíme. Influencerka Negin Mirsalehi, ktorá stojí za značkou vlasových olejov Gisou, radí vlasy po olejovaní zamotať do uteráka alebo starého trička, aby vďaka teplu prenikli výživné extrakty hlbšie do štruktúry vlasu. Oleje môžete použiť na vlhké vlasy, počas dňa na suché alebo v noci na špeciálnu výživu.
To do & don´t list
Zabudnite na sušič, žehličku a kulmu - ak máte poškodené vlasy, horúčava im uškodí ešte viac. Nechajte vlasy voľne uschnúť na vzduchu a žehličku použite len výnimočne.
Zbohom, končeky – je to už raz tak, že keď je vlas poškodený, suchý, porézny, rozštiepený, nezlepí ho nič na svete. Pomôžu len nožnice. Nebojte sa, že prídete o dĺžku. Ozdravený vlas oveľa lepšie absorbuje vlasové kúry a SOS produkty. Raz za tri-štyri mesiace sa objednávajte na podstrihávanie, a to bez výnimky.
Pretrieďte kefy – všetky, ktoré ťahajú vlasy, zamotávajú ich alebo vám dráždia vlasovú pokožku, patria do koša.
Namiesto uteráka mikrovlákno – po umytí vlasy zabaľte do turbanu z mikrovlákna. Vyhnite sa drhnutiu vlasov bavlneným či frotírovým uterákom