Slnko je dobrý sluha, ale zlý pán! Poznáte najväčšie mýty o opaľovaní?
15. 4. 2024, 13:14 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:54)
Ako naozaj fungujú prípravky na opaľovanie? Koľko času na slnku nám stačí pre tvorbu vitamínu D? Ako predchádzať fotostarnutiu? Prečítajte si aj zaujímavosti na 4. strane.
Počas letných dní si vďaka slnečnému žiareniu dokážu naše telá vyrobiť napríklad dôležitý vitamín D. Vedeli ste však, že opálenie je v skutočnosti obranná reakcia kože? „Keď na kožu dopadá ultrafialové žiarenie, začnú bunky, ktoré sú tesne pod jej povrchom a nazývajú sa melanocyty, produkovať pigment zvaný melanín. Jeho úlohou je pohlcovať UV žiarenie. Tak pokožku chráni a zároveň ju sfarbuje dohneda,“ vysvetľuje dermatologička z Pharma MKL MUDr. Svetlana Ševčíková.
Čím svetlejší typ pokožky a vlasov máme, tým menej melanínu pokožka produkuje. To znamená, že je menej chránená a ľahšie sa spáli. „Je však mýtus myslieť si, že ľudia, ktorí majú dostatok melanínu, teda majú tmavé vlasy a zvyčajne ich opaľuje pekne dohneda, sa nemusia chrániť krémami pred UVA a UVB žiarením. Ich pokožka je pôsobením žiarenia rovnako ohrozená,“ upozorňuje lekárka.
Ako sa správne chrániť?
Iba opaľovací krém, ktorý dokáže chrániť pred oboma druhmi UV žiarenia, A aj B, možno považovať za funkčnú ochranu. „Relatívnou novinkou v oblasti ochrany pred slnečným žiarením sú krémy s homogénnym krycím filtrom novej generácie SunCat MTA, ktorý zabezpečuje spoľahlivú ochranu pokožky,“ hovorí Katarína Demetriou z farmaceuticko-kozmetickej spoločnosti Pharma MKL. „Ak opaľovací krém okrem tohto filtra obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, pokožka je nielen chránená, ale aj hydratovaná.“
Zdroj: Pharma MKL
Opaľovacie krémy prešli dlhým vývojom a ich zloženie je dnes bezpečnejšie
Tieň a oblaky ako ochrana? Mýtus!
Pobyt v tieni počas horúceho dňa – zvlášť medzi 11.00 a 15.00 hodinou – je určite dobrý nápad. Ale aj vtedy treba pokožku chrániť opaľovacím krémom. „Mnoho ľudí si stále myslí, že keď sú v tieni alebo keď slnko až tak nepáli, pretože sú na oblohe mraky, riziko spálenia nehrozí. Je to veľký omyl, ktorý môže mať zásadne negatívny vplyv na ich zdravie. Slnečné žiarenie totiž preniká aj cez oblaky, aj na tienisté miesto a je aj na horách,“ upozorňuje MUDr. Šefčíková.
Čím vyšší UV faktor, tým vyššia ochrana? Nie tak celkom...
Skratka SPF na opaľovacích krémoch vyjadruje schopnosť krému zachytiť a pohltiť UVB žiarenie. Dermatológovia odporúčajú v lete používať ochranné krémy s faktormi 30 a viac. Ale pozor, ochranný faktor 50+ neznamená, že pokožke nehrozí spálenie! „V skutočnosti sa miera ochrany opaľovacím krémom s SPF 30 až tak nelíši od SPF 50. SPF 30+ dokáže odfiltrovať až 96,7 % UVB žiarenia, kým SPF 50+ 98 % UVB žiarenia. Rozdiel v ochrane je teda minimálny,“ hovorí K. Demetriou.
Zdroj: Pexels
Leto praje pripraveným
Viete, prečo...
... koža pri opaľovaní predčasne starne? UVA lúče prenikajú cez nechránenú kožu do jej najhlbších častí, kde ničia bunky produkujúce kolagén. Bez neho je pokožka dehydrovaná a predčasne starne.
... môže byť dôsledkom opaľovania rakovina kože? Pretože UV lúče poškodzujú DNA buniek. Tie sa ďalej rozmnožujú, hoci sú nezdravé, degenerované.
... vznikajú na koži vystavenej nadmernému slnečnému žiareniu drobné zapálené pupienky? Ide o alergickú reakciu kože spôsobenú ultrafialovým žiarením. Alergia sa môže prejaviť aj vo forme drobných šupiniek, začervenaním kože a svrbením.