×
#Krása

Ruky môžete mať krásne ako topmodelka! Estetická klinika vie robiť zázraky

6.3. 7:13 Skôr než niekto začne skúmať tvár, uvidí vaše ruky. Sú hladké, pestované a pôvabné rovnako ako vy?

Pri rukách a prstoch rúk väčšinou záleží na funkčnosti a pacienti sa obracajú na chirurgov s poruchami pohyblivosti. No aj stav pokožky a vzhľad je dôležitý. S akými požiadavkami sa najviac ľudia hlásia, pokiaľ ide o ruky? Ako na estetickej klinike možno skrášliť lakte, predlaktia, chrbty rúk, okolie prstov či nechtov? Spýtali sme sa odborníčky MUDr. Barbory Brezovej, PhD., MPH, MHA, plastickej chirurgičky a špecialistky estetickej medicíny: „Nie nadarmo sa hovorí, že ruky a krk prezradia náš vek. Najčastejšou požiadavkou týkajúcou sa rúk v ambulancii estetického lekára je preto ich omladenie. Ženy trápi povolená koža, zmena turgoru kože, viditeľná žilová kresba, suchosť a pigmentové škvrny. So všetkým týmto si vieme poradiť. Ale moja rada je, že netreba tieto ošetrenia nechávať na starosť ako posledné.“

Metódy pre omladenie

Omladenie pokožky rúk sa vykonáva podobne ako na tvári alebo dekolte. Pokiaľ potrebujete nastimulovať kolagenézu, lekár siaha po Radiesse, prípadne novinke – tekutom kaprolaktane, či kyseline mliečnej. Všetky majú za úlohu stimulovať kolagenézu, čiže spevňovať pokožku. Pokiaľ potrebujeme dodať koži hydratáciu, siahame po kyseline hyalurónovej vo forme výplní či skinboosteru. Plastický chirurg vie prirodzenej plnosti a výžive tiež pomôcť pomocou fatgraftingu (čiže aplikácii tuku). Treba povedať, že ošetrenie rúk je naozaj takmer bezbolestné a nevyradí vás z bežného fungovania. Ak ide o výrazné pigmentové škvrny, určite platí – redukovať ich v zimnom období! To je ako stvorené na všetky laserové ošetrenia, IPL ošetrenia a peelingy.

Zvlhčovanie zvonka

Na rukách veľmi pokožka neochabuje. Máva skôr opačný problém – je tenká a namáhaná. Ako sa o ňu treba každý deň starať, aby sa udržala jej elasticita? V zimných mesiacoch treba viac dbať na zdravú kožnú bariéru. Zabezpečiť aj dostatočný pitný režim, pravidelné zábaly rúk/masky, kvalitná skincare, vyhnúť sa čiasticim prostriedkom a pri práci používať rukavice.

Nadmerná vlhkosť a potenie

Hyperhidróza dlaní, teda zvýšená potivosť dlaní, trápi mnohých ľudí. Aplikáciou botulotoxínu do dlaní a prstov sa dá toto nadmerné potenie zredukovať. Jednoduchá, aj keď mierne citlivá procedúra, ktorá vie veľmi pomôcť.

Poúrazová plastika

V špecializovanej oblasti plastickej chirurgie je možné riešiť aj deformity prstov a rúk, no to už je úloha pre nemocnicu alebo ortopedickú kliniku. Vyžadujú si dlhodobú cielenú liečbu a najmä súčinnosť rehabilitačnej liečby. ­

Pokožka rúk si vyžaduje pomoc zvonka, ocení pravidelnú hydratáciu.
Zdroj: Shutterstock
autor:  Gabriela Šírová