Foto: Profimedia
#Krása

Prečo všetky zaručené diéty nefungujú

Foto: Profimedia
#Krása

Prečo všetky zaručené diéty nefungujú

6.2. 2009 11:00 Chceme schudnúť, ale priberáme. Držíme diéty, ale nechudneme. Jeme málo, ale ručička na váhe stojí. Nie je to divné?

Atkinsova, South Beach, francúzska, zónová, rozlišovacia, cambridgeská, austrálska, plážová, džúsová, banánová, kapustová... Zoznam diét je nekonečný. Ak očakávate, že vďaka EVE pribudne do vášho života ďalšia bombastická diéta, ktorá vás do týždňa pripraví o pätnásť kíl, sklameme vás. Chápeme, že si počas Vianoc zvyknete výdatne dopriať a potom sa chcete ultrarýchlo zbaviť nežiaducich tukových nánosov, ale urobíte lepšie, keď si pôjdete dať studenú sprchu. Diéty totiž NEFUNGUJÚ! ... a vy máte dosť rokov na to, aby ste to KONEČNE pochopili.

Jedlo, jedlo a zase jedlo.

O tom, že diéty sú jedným z najkatastrofálnejších výmyslov v dejinách ľudstva, je presvedčený aj špecialista na výživu MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy v Bratislave (www.akv.sk). Diéty podľa neho vyvolávajú rozmýšľanie a nie konanie. „V dôsledku diéty všetci rozmýšľajú najmä o jedle. Diéta ich donúti rozmýšľať o tom, čo majú jesť, keď nejedia to, čo jedia zvyčajne. A po čase začnú rozmýšľať aj o jedle, ktoré zvyčajne jedli, a teraz ho jesť nemôžu a ktoré im zrazu chýba. A končí sa to rozmýšľaním o tom, prečo vlastne nejedia to, čo by chceli jesť, až to nakoniec zase jesť začnú a všetko sa rozpadne.“ Vydržať celé dopoludnie len na pohári ovocnej šťavy či vajíčku by nedokázal ani asketický mních zo stredovekého kláštora. Ak sa o také niečo pokúša vystresovaná žena z dvadsiateho prvého storočia, je to síce obdivuhodné, ale zároveň nezmyselné. Utýrané telo i mozog s tým spokojné nebudú a je logické, že skôr či neskôr hodí drastickú diétu do kúta, poriadne sa na seba naštve a už po pár dňoch priberie všetko, čo stihla schudnúť, ba možno aj viac. Keď sa táto epizóda v jej živote niekoľkokrát zopakuje, stratí sebavedomie i motiváciu a bude sama seba presviedčať o tom, že nemá zmysel, aby sa o niečo snažila, pretože sa jej aj tak nepodarí schudnúť.

„Každému trvá rôzne dlhý čas, kým nastane rezignácia. Niekto skončí po troch diétach, iný ich otočí aj dvadsať. Keď to však človek robí zle, nemôže sa to podariť. Je to nebezpečné, pretože opakované veľké výkyvy hmotnosti môžu narušiť hormonálny i nervový systém. Mám pacientov, ktorým diéta alebo jojo efekt spustili depresiu, anorexiu, poruchy imunity či spánku.“ Aby bolo takých ľudí čo najmenej, pripravuje doktor Bukovský knihu Teraz to zíde s podtitulom Pravdy a klamstvá o chudnutí, ktorá by sa mala objaviť v kníhkupectvách už v januári.

Nenákazlivá epidémia.

Neznamená to však, že vám chceme nahovoriť, aby ste sa uspokojili s veľkosťou XL. Chudnite, ale nie zlým a neúčinným spôsobom. Nadváha a obezita totiž nie sú len estetický problém. Ovplyvňujú aj telesné i duševné zdravie a asistujú pri mnohých závažných chronických ochoreniach – ohrozujú srdce, cievy, metabolizmus i menštruačný cyklus, môžu prispieť k rozvoju cukrovky, onkologickým a kožným chorobám, problémom s kĺbmi, chrbticou či svalmi. Majú na svedomí aj mnohé psychické poruchy, vrátane nízkeho sebavedomia, sebaobviňovania, depresie, úzkosti, bulímie a anorexie. Hoci odborníci hovoria o epidémii obezity, nejde o nákazlivú pliagu. Nechytíte ju od svojej tučnej tety, ale u svojej tučnej tety. Dáte si zopár vynikajúcich koláčikov, ktoré napiekla, a namiesto toho, aby ste ich išli vybehať, sa spokojne oblížete a zalejete ich kávou so šľahačkou. Pri tom všetkom sa tvárite, akoby ste ešte ani raz nepočuli alebo nečítali, že základnou príčinou priberania je nadmerný energetický príjem. A nemusí to znamenať, že sa človek preje do prasknutia... v hre sú často energetické bomby v podobe čipsov, hranolčekov, tučného mäsa či zákuskov.

Celosvetová trauma.

Okrem vysokého energetického príjmu je problém v nevyváženosti stravy – v obľube Slovákov sú najmä tuky (odporúčané dávky prekračujeme až o 50 percent!) a cukry. Z čoho ešte Slovensko podľa doktora Bukovského najviac priberá? „Z negatívnych emócií a negatívneho prístupu k životu. Veľa ľudí preto hľadá uspokojenie a pocit odmeny v jedení.“ Okrem toho sa u nás podľa neho usídlila kultúra prejedania. Narodeniny, meniny, krstiny, svadba, kar, Vianoce či nedeľná návšteva sú významné príležitosti, ktoré sa nezaobídu bez poriadnej hostiny. „Jeme, keď nám je dobre, keď chceme, aby nám bolo dobre, aj keď nám je zle, smutno a sme nahnevaní... Je to veľmi nebezpečné, a aby sme to zakryli, voláme to slovenská pohostinnosť. V skutočnosti ide o spoločenský teror.“ Ak k tomu všetkému prirátame našu lenivosť a neustále sedenie na zadku, výsledok ani nemôže byť iný. Naša krajina však nie je výnimka. S nadváhou a obezitou zápasí po celom svete miliarda ľudí, pričom podľa odhadov by sa toto číslo malo do piatich rokov zvýšiť o ďalšej pol miliardy!

Ak musíš, tak musíš.

Keďže doktor Bukovský jednoznačne zavrhuje rýchle chudnutie podľa nezmyselných diét, nedalo nám nevysondovať, čo máme robiť v mimoriadnych situáciách. Napríklad v prípade, že sme dostali nečakanú pozvánku na dôležitý ples alebo oslavu a my jednoducho MUSÍME za každú cenu zhodiť tých pár kilečiek. Inak sa nezmestíme do tých nádherných a jedinečných šiat, ktoré nám visia v skrini. Niekoľkodňová hladovka raz ročne nás predsa nezabije! Alebo...???

„Nie som len proti rýchlym diétam. Som proti každému zlému chudnutiu. Existujú aj ľudia, ktorých redukčná diéta skutočne dokázala naštartovať na celoživotnú zmenu, ale je ich veľmi málo. Nakoniec svoj výsledný model životosprávy objavili aj tak sami a veľmi sa líši od pôvodnej diéty. Ale vráťme sa k vašim plesovým šatám... Nové ešte nekupujte! Schudnite, ako viete, ale na druhý deň po akcii si úprimne odpovedzte na otázku: Prečo potrebujem občas nečakane zhodiť niekoľko kilečiek?“ Keď sa vám niečo také stane raz za rok, vaše telo zvládne šok bez následkov. Ale ak sa v podobnej situácii ocitáte pravidelne, koledujete si o poriadny chaos. „Niekoľko dní hladovky môže v mozgu prepnúť pár okruhov opačným smerom a zobrať vám kontrolu nad jedením. Pár dní po plese nielenže dojete to, čo ste pred ním schudli, ale aj niečo navyše, lebo... ale veď to poznáte,“ upozorňuje špecialista.

Začiatok konca.

Pri svojom štíhlom snažení sa nedajte zlákať zázračnými urýchľovačmi chudnutia či spaľovačmi tukov. Ako nám potvrdil doktor Bukovský, zo všetkého, čo sa dnes ponúka, predáva či vnucuje, existujú seriózne údaje len o zelenom čaji a CLA (konjugovaná kyselina linolová). „Je dokázané, že môžu zvýšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov. Lenže ani tieto dva zázraky vám nepomôžu spáliť viac ako maximálne päť percent hmotnosti tukového tkaniva. Bez úpravy stravy a pravidelnej fyzickej aktivity to skutočne nejde.“ Keď vám to už pôjde a ručička na váhe konečne ukáže vytúžené číslo, nezačnite si myslieť, že je to KONIEC a boj ste definitívne vyhrali. Je to totiž len ZAČIATOK. Nie je ťažké schudnúť, ale udržať si hmotnosť. Aby ste sa po čase nedostali tam, odkiaľ ste prišli, neposielajte svoje kilá do horúcich pekiel násilím. „Spôsob, akým chudnete, do veľkej miery určuje, či sa vám dosiahnutú hmotnosť podarí udržať. Mali by ste dovoliť telu, aby sa postupne prispôsobilo. Zhadzujte tak, aby ste kedykoľvek počas chudnutia mohli odpovedať kladne na otázku: Môžem a chcem takto žiť do konca života?,“ zdôrazňuje odborník na výživu.

Potme a potichu

Zaujíma vás, z ktorého konca treba začať zhadzovať „pneumatiky“ pomaly a postupne a zdravo (a možno aj navždy)? Návod je jednoduchší, než ste si možno mysleli. Behať desať hodín denne nemusíte. Ani rátať jouly eurokalkulačkou. A „odsatie“ vašej peňaženky u plastického chirurga tiež nie je potrebné... MUDr. Igor Bukovský to pre EVU zhrnul do piatich bodov:

1. Skôr než začnete čokoľvek robiť, položte si otázky: Kde som? Ako som sa sem dostala? Kam chcem ísť? Odpovedať si môžete potme a potichu, takže si určite povedzte pravdu. Sama sebe. To veľmi pomáha.

2. Ak ste si priznali, že to, čo ste robili doteraz, vás stále vracalo do toho istého bodu: Musím chudnúť! Potrebujem nejakú účinnú diétu!, tak by ste mali začať hľadať „novú kľučku“. Ja ju nepredávam, ja len chcem povedať, že existuje a že múdry človek nerobí stále dookola tie isté chyby.

3. Ak ste žena, ktorá si chudnutie „vymyslela“, a stále dookola riešite nejaké dve-tri-štyri kilá, mali by ste si dať niekoľko týždňov oddychu od diét a násilného „stláčania pružiny“ vo svojom vnútri. Začnite sa venovať sebe, chodievajte na prechádzky alebo za kultúrou, kúpte si novú rodinnú hru, zapíšte sa do kurzu na niečo, čo ste vždy chceli robiť (keramika, tanec, jazyk) alebo začnite cvičiť (toto urobte, len ak vám to prinesie radosť a uvoľnenie, nie z povinnosti). Týmto spôsobom lepšie využijete svoju energiu, ktorou ste doteraz plytvali na diétovanie a negatívny vnútorný dialóg, uvoľníte sa, nájdete potešenie v iných veciach a možno sa tých odporných kíl zbavíte bez násilia.

4. V prípade, že chudnutie potrebujete zo zdravotných dôvodov (žena s obvodom pása viac ako 80 cm a muž s obvodom pása viac ako 94 cm), mali by ste „svoj tanier otočiť z inej strany“ a začať riešiť svoje zdravie a nie čísla na váhe. Naplánujte si rok-dva svojich vlastných „kúpeľov“ a každý deň urobte aspoň 3 veci pre svoje zdravie (okrem toho, že sa trikrát zdravšie najete). Ak si uvedomíte, koľko rokov ste svoje zdravie likvidovali, rok-dva „servisných opatrení“ nie je vôbec veľa.

5. Všetko ostatné je vec individuálna a vy na to prídete sama, alebo si dajte poradiť od niekoho, komu veríte. Vyberajte si však opatrne a nezverte sa do rúk hocikomu. Poradcu na chudnutie si zvoľte tak obozretne ako svojho kaderníka.

Štíhle rady

• Prvým predpokladom úspechu je určiť si reálny cieľ, napríklad zníženie hmotnosti o 5 až 10 percent.
• Aby ste začali chudnúť, musíte zosekať množstvo prijatých kilojoulov a zvýšiť telesnú aktivitu. Len tak dosiahnete minimálny úbytok svalov a maximálny úbytok tuku.
• Ak zjete denne o 2 000 kJ menej, do týždňa budete ľahšia o 0,5 kg (to je zároveň maximum, ktoré odporúčajú odborníci zhodiť za týždeň).
• Hýbte sa aspoň 30 minút denne. Nemusíte za každú cenu vypľúvať dušu vo fitku. Telesnú aktivitu môžete zvýšiť viacerými spôsobmi – auto parkujte ďalej od vchodu do práce, z MHD vystúpte o tri zastávky skôr, zabudnite na výťahy a eskalátory, počas večerných správ bicyklujte, prihláste sa do tanečnej školy...
• Každý deň si opakujte vetu: Ľudia, ktorí cvičia, majú rýchlejší metabolizmus a ich telo spáli za minútu väčšie množstvo kilojoulov (dokonca aj keď spia).
• Namiesto potravín bohatých na cukry a tuky si do nákupného košíka naložte zeleninu, ovocie, ryby, hydinu, celozrnné potraviny a nízkotučné mliečne výrobky.
• Pripíjajte si zeleným čajom, pretože alkohol spomaľuje chudnutie.
• Panvicu odneste do komory a vyložte ju na najvrchnejšiu policu. Vyprážanie oddnes neexistuje a vy poznáte iba varenie alebo dusenie v pare.
• Opakovanie je matka múdrosti: Jedzte 5-krát denne a po malých dávkach.
• Raňajky by mali tvoriť až 25 % denného energetického príjmu, takže si ich užite!
• Po 18. hodine si odložte zuby do pohárika (alebo si ich umyte). V prípade neutíšiteľného hladu si môžete rozbaliť iba nejakú zeleninku alebo ovocie.
• V noci neležte pred televízorom či na laptope, ale v posteli. Ak sa poriadne nevyspíte, vaše telo bude produkovať viac grelínu, teda hormónu vyvolávajúceho pocit hladu.
• Nájdite si v rodine, v práci alebo medzi kamarátkami spojenca, ktorý podporí váš boj s nepriateľskými vojskami tuku (a nebude vám potajomky závidieť).

Zvážte váženie

Stojíte na nej a netrpezlivo čakáte. O chvíľu nastane hodina pravdy. Bude to len 56,1 alebo až 56,6? Aké zbytočné stresy vám neraz spôsobuje váha! Ešte dnes ju vyhoďte z okna alebo poproste priateľa, aby ju aspoň na rok zamkol do trezoru. Čísla totiž nie sú dôležité. Ide o pocit. A o zmenu konfekčnej veľkosti. Lebo hmotnosť kolíše, ako sa jej zachce. Napríklad, ak sa večer poriadne napapáte alebo si doprajete veľa soli, ráno budete bez milosti ťažšia. Rovnako dopadnete aj dva-tri dni pred menzesom alebo okolo ovulácie, pretože zvýšená hladina estrogénu, ktorú v tom období máte, viaže v tele vodu. No a nebezpečenstvo stúpania hrozí aj vtedy, keď na váhu vyskočíte s partnerom, so županom či v nových lodičkách. (Množstvo vtipných informácií o vážení sa dočítate aj v pripravovanej knihe doktora Bukovského.)

EVA tip

Namiesto večere či raňajok si občas namiešajte BIO srvátkový koktail Amálka Linea – spoľahlivo zaženie vlčí hlad a pomôže vám pri chudnutí. Srvátka je zdrojom bioaktívnych látok, ktoré urýchľujú rozklad tukov a redukujú vznik tukového tkaniva. Okrem srvátkovej bielkoviny je v nápoji aj vysoký podiel vlákniny (zlepšuje činnosť tráviaceho traktu) a lecitínu (v bežnej strave ho prijímame nedostatok). Prirodzene sladký koktail bez pridaného cukru a chemických či konzervačných prísad si môžete vychutnať v čokoládovej alebo vanilkovej variácii. (Kúpite ho v lekárňach, biopredajniach alebo na e-shope.)

Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra