×
#Krása

Prečo je najlepšie vážiť sa V PIATOK? Odhaľte s nami túto záhadu!

30.12. 2022 15:06 Po vianočných sviatkoch a pod vplyvom novoročných predsavzatí sa chceme prirodzene dostať naspäť do formy. Ukáže váha naozaj pravdivé číslo? Čítajte ďalej, možno vás upokojíme. 

Váženie sa môže javiť ako pomerne jednoduchá činnosť – naskočíte na váhu, uvidíte číslo, zoskočíte z váhy a idete ďalej. Je to však skutočne také jednoduché? Susan Bowerman, výživová expertka, sa pozrela na najčastejšie chyby pri vážení. Aj vy ich robíte? 

Váha na mäkkom podklade

Ak je totiž položená na koberci alebo inom nerovnom povrchu, je pravdepodobné, že vás neodváži presne. Pre správne váženie je dôležité mať váhu položenú na tvrdom povrchu, napríklad na parketách alebo dlažbe. Ak je totiž položená na koberci alebo inom nerovnom povrchu, je pravdepodobné, že vás neodváži presne.

Ak je totiž položená na koberci alebo inom nerovnom povrchu, je pravdepodobné, že vás neodváži presne.
Zdroj: Shutterstock

Telo ako celok

Majte na pamäti, že hmotnosť na konci dňa je len číslo. Možno viete, koľko vážite, ale v skutočnosti záleží aj na kompozícii vášho tela. Ak máte veľa svalov, tabuľkovo podľa výšky a hmotnosti môžete mať nadváhu. Analýza kompozície tela by však pravdepodobne odhalila zdravé percento telesného tuku a v realite primeranú hmotnosť. V opačnom prípade, niekto, kto vyzerá chudo, by mohol mať tabuľkovo primeranú váhu podľa výšky a hmotnosti, no napriek tomu by mohol niesť nezdravé množstvo telesného tuku.

Ako nezažiť v januári na váhe šok?
Zdroj: Shutterstock

Hmotnosť oblečenia

Zdroj: Shutterstock

Ak sa doma nevážite, možno nebudete vedieť, ako si prispôsobiť svoju telesnú hmotnosť v súvislosti s oblečením. Možno pridávate viac, možno menej... Jedna štúdia priniesla v tomto ohľade zaujímavé zistenia. Vedci štyrikrát počas jedného roka odvážili 35 žien a 15 mužov v ich bežnom oblečení a bez topánok. Následne spriemerovali hmotnosť oblečenia a tu je výsledok: pánske oblečenie bolo v priemere ťažšie ako dámske, a čo je zaujímavé, hmotnosť oblečenia sa počas celého roka príliš nemenila. Na základe týchto zistení prišlo ku konsenzu. Úprava hmotnosti oblečenia vychádza pre ženy na približne 0,8 kg a pre mužov na približne 1,2 kg.

Časté váženie

Zdroj: Shutterstock

Je normálne, že hmotnosť môže zo dňa na deň kolísať až o 2 kilá. Väčšinu výkyvov hmotnosti spôsobuje posun tekutín, no môžu tiež súvisieť s tým, čo ste nedávno skonzumovali. Napríklad, ak zjete na noc slané jedlo, vaše telo si môže uchovať nejaké extra tekutiny a preto môžete byť ráno ťažší. Ďalším dôvodom môže byť aj prílišné zníženie príjmu sacharidov ktoré môže spôsobiť dočasnú stratu vody. Tak sa na váhe môže zase objaviť nižšie číslo. Skúste porozumieť týmto výkyvom a nevážte sa tak často – ľahšie zistíte, či a ako vaša váha klesá. A ešte jedna rada pre ženy: vedzte, že zadržiavanie tekutín počas menštruačného cyklu môže vytvoriť falošný dojem, že ste pribrali. Možno by ste sa mali počas svojho cyklu váhe vyhnúť.

Vážite sa večer

Zdroj: Shutterstock

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí na váhu vyskočia viackrát za deň, pravdepodobne ste si všimli, že vaša váha sa môže v priebehu dňa meniť. Vyššia hmotnosť vo večerných hodinách okrem iného pochádza aj z potravín a tekutín, ktoré ste jedli celý deň. V ideálnom prípade by ste sa mali vážiť ráno po návšteve toalety a bez oblečenia.

Striedate váhy

Zdroj: Shutterstock

Myslíte si, že všetky váhy vážia rovnako, no často je to inak. „Mnohokrát sa stalo, že keď ku mne prišiel klient, postavil sa na váhu a skonštatoval, že doma toľko neváži. Váhy sa líšia, takže sledujte svoj pokrok pomocou údajov z jednej váhy," hovorí výživová poradkyňa Susan Bowerman. Reálna hmotnosť je jedna vec, no viac záleží na tom, či sa znižuje alebo zvyšuje. Ak sa vážite na tej istej váhe, získate lepší a presnejší prehľad o zmenách.

Vážite sa v pondelok

Zdroj: Shutterstock

Často ľuďom odporúčam, aby dali prednosť váženiu v piatok ráno pred pondelkom. Väčšina ľudí má počas týždňa konzistentnejšiu štruktúru stravovania ako cez víkend. Ak sa po celý týždeň snažili udržať svoje kalórie pod kontrolou, ich hmotnosť je často na najnižšom bode práve v piatok," radí odborníčka. A môže ísť zároveň aj o motiváciu pokračovať v zdravšom stravovaní aj cez víkend. Samozrejme, ak z tohto tempa cez víkend vypadnete, v pondelok ráno budete ťažší.

Vážite sa po cvičení

Zdroj: Shutterstock

Po tréningu existuje veľká šanca, že došlo k stratám telesných tekutín, čo sa odrazí aj na nižšej hmotnosti. Keďže nie ste dostatočne hydratovaní, získate skôr nepresný údaj o vašej telesnej hmotnosti. Jediným dôvodom prečo sa po cvičení vážiť je, že chcete mať pod kontrolou stratu tekutín. Niektorí športovci sa vážia pred a po cvičení, takže vedia, aký objem tekutín potrebujú na doplnenie strát. Každé kilo, ktoré cvičením stratíte, treba doplniť približne jedným litrom tekutín.

Máte zlú náladu

Zdroj: Shutterstock

Ak je váženie sklamaním, nenechajte tým ovplyvniť váš celý deň. Nezabúdajte, že vždy, keď sa vážite, jednoducho zachytíte jeden okamih. Treba to brať ako číslo, ktoré vám povie, ako na tom ste – nie kto ste! Neposudzujte svoj pokrok len podľa toho, čo hovorí váha. Z dlhodobého hľadiska vás každodenné zdravé návyky, ktoré si stanovíte, priblížia k vášmu cieľu. Preto sa zamerajte na všetky pozitívne zmeny a nechajte váhu váhou.

autor:  Monika Valentová

Video