Popraskané pery nie sú len chybičkou krásy, môžu značiť niečo oveľa horšie!
4. 11. 2023, 15:55 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:52)
Koža na perách je jemnejšia ako na krku či viečkach. Veľmi citlivo reaguje na zmeny vonkajšieho prostredia, ale odzrkadľujú sa na nej aj procesy v organizme. Popraskané pery môžu tak môžu upozorňovať aj na vážnejší vnútorný problém.
Zdroj: archív firmy
Zdroj: archív firmy
Zdroj: archív firmy
Galéria k článku
Na perách sa prejavujú alergie (vtedy sú bledšie), kvasinková infekcia (začervenané a boľavé kútiky), herpes (boľavá vyrážka vo forme pľuzgiera), Crohnova choroba (pery sú opuchnuté) a dokonca aj nedostatok vitamínov alebo onkologická choroba (vtedy sa na vnútornej strane pier tvoria afty). Každý tento prejav by ste mali konzultovať s lekárom. Samozrejme, s popraskanou kožou na perách za ním chodiť netreba, hoci ak sa zanedbá, cez rany v koži môžu do organizmu preniknúť cudzorodé organizmy.
Zdroj: shutterstock
Aj pery potrebujú hydratáciu
Prečo pery praskajú?
Keďže pokožka pier je veľmi jemná a krehká, ľahko sa vysuší a popraská. Pery nemajú mazové žľazy, a preto sa často narušuje ich celistvosť. Keďže majú veľké množstvo nervových zakončení, sú citlivé na tlak, bolesť, chlad i teplo. Suché pery sa vyskytujú aj u ľudí, ktorých trápi vrodená suchosť kože, alebo u pacientov s atopickým ekzémom, kde sú suché pery jedným z primárnych prejavov ochorenia.

Najlepšia prevencia
Najjednoduchší spôsob ochrany pier je prevencia, čiže dostatočná hydratácia v podobe tekutín a lokálna hydratácia v podobe balzamov, lekárskej vazelíny alebo prípravkov obohatených napríklad o aloe vera, ktoré majú navyše protizápalové účinky. Aby boli pery v dobrej kondícii, chce to aj kolagén, kyselinu hyalurónovú a prírodné oleje. „Kolagén je bielkovina, ktorá predstavuje základnú stavebnú hmotu pre naše podporné tkanivá. Slnečné lúče spolu s ďalšími vplyvmi prostredia a starnutím sa podieľajú na jej poškodzovaní až rozklade. Riešením môže byť zvýšená konzumácia potravín s esenciálnymi mastnými kyselinami a perorálne užívanie vysokokoncentrovaného morského kolagénu, ideálne v hydrolyzovanej tekutej forme,“ radí MUDr. Svetlana Šefčíková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pre Pharma MKL.
Lokálna starostlivosť
Chladnejšie dni si vyžadujú kozmetiku na báze oleja, ktorý na pokožke vytvára ochranný film a udržiava vlhkosť. Vhodný je kokosový, mandľový alebo avokádový olej, najlepšie v bio kvalite a vo vysokej koncentrácii. „Ak je olej kombinovaný aj s beta glukánom, pokožka je hydratovaná a chránená dvojnásobne. Zároveň sa rýchlejšie zregenerujú prípadné poškodenia, pretože beta glukán je osvedčený rejuvenizátor,“ dopĺňa Ing. Adrián Doboly z biochemického laboratória Natures.