Napriek našim neustálym snahám odborníci tvrdia, že už vzniknutej celulitídy sa zbaviť nedá. Zmierniť jej príznaky však áno, a to aj čisto prírodnými spôsobmi. My sme 5 z nich otestovali na vlastnej koži – doslova.
1. Zbavenie sa odumretých buniek, nie tuku
Nazdávali ste sa, že prvým bodom bude diéta na zbavovanie sa prebytočnej váhy? Regulácia telesnej hmotnosti je prospešná pre zdravie i pomarančovú pokožku, avšak na vznik celulitídy nemá vplyv. Jedná sa totiž o kožný problém, ktorý trápi dospievajúce dievčatá, modelky, mamičky i plnoštíhle či zrelé dámy bez ohľadu na vek či kilá.
Mnohé ženy v tomto pravdepodobne zmiatol pojem tukové bunky, ktorý sa pri pomarančovej pokožke často skloňuje. Práve tie totiž absorbujú tuk z krvných ciev a napínajú tkanivá spájajúce kožu so svalmi, čo vytvára nerovnomernú štruktúru.
Asi vás preto poteší, že pred chudnutím by ste mali uprednostniť prekrvenie pokožky a zbavenie sa odumretých buniek. My sme tak urobili soľnými telovými peelingmi s abrazívnymi účinkami od rodinnej značky Renovality.
2. Hydratácia zvonku aj zvnútra
Dodržiavanie pitného režimu je pre krásu našej pokožky skutočne dôležité. Dostatok tekutín však nestačí prijímať len zvnútra. Telo vyžaduje hydratáciu aj na povrchu. Pri pomarančovej pokožke to platí dvojnásobne.
Vyživiť ju do hĺbky sme sa rozhodli naturálnym spôsobom. Namiesto klasických krémov proti celulitíde, sľubujúcich spevnenie či dokonca zoštíhlenie, sme siahli po čistých rastlinných olejoch. Namiesto chémie totiž obsahujú starostlivo vyberané ingrediencie získavané zo semien, listov i koreňov rastlín, stromov i sviežeho ovocia, z ktorých sú vyrábané lisovaním za studena.
Silu prírody v boji proti pomarančovej pokožke dermatológovia využili vďaka telovému oleju CelluO. Obsahuje zmes mandľového, jojobového, mrkvového, hroznového, citrónového i feniklového oleja, ktorá je účinnou hydratačnou a antioxidačnou muníciou.
Fľaštička oleja je uzatvorená praktickým dávkovačom v podobe sklenenej pipety. Tekutina sa tak dávkuje a aplikuje skutočne jednoducho. Keďže nemáme citlivú pokožku ani alergie, olejček sme nanášali na problematické partie nezriedený. Vmasírovali sme ho do kože a nechali pôsobiť 15 minút. Po tomto časovom intervale sa odporúča telo zotrieť vlhkou handričkou, avšak olej je dobre roztierateľný a už pri aplikácii vniká do pokožky natoľko, že pri menšom množstve sa bez problémov a rýchlo vstrebáva.
Pokožka je po ňom hebká, prekrvená a hydratovaná, bez pocitu prebytočnej mastnoty. Nehovoriac o príjemnej vôni, ktorú sme si užili nielen pri jeho používaní, ale aj po ňom. Olejček má totiž aromaterapeutické vlastnosti a je preto vhodný do aromalampy.
3. Hĺbková masáž bankami pre zvýšenie cirkulácie krvi
Ešte lepšie výsledky sme však spozorovali pri skombinovaní olejčeka CelluO s bankami na telo, ktoré slúžia na intenzívnu masáž celulitídou vytrápenej pokožky. Prečo sa však odporúčajú práve ony?
V úvode sme spomenuli, že celulitída súvisí s nadpriemernou absorpciou tuku z krvných ciev. Efektívny spôsob ako jeho zachytávanie sa v tukových bunkách obmedziť je aj zlepšenie lymfatického toku a mikrocirkulácie krvi. Silikónové masážne banky na telo boli preto navrhnuté tak, aby prikladaním a stlačením vytvorili na koži podtlak, ktorý ju nadvihnutím premasíruje a prekrví. Na rozdiel od klasickej je táto masáž hĺbková a ľahko praktizovateľná z pohodlia domova.
My sme ju vďaka jednoduchej aplikácii využívali aj 2 – 3 krát do týždňa. Na čistú pokožku problematických partií treba naniesť spomínaný CelluO, hrejivý škoricový olej alebo akýkoľvek iný. Následne stačí banku priložiť, stlačiť a ťahať krúživými pohybmi po koži bez toho, aby z nej unikol vzduch. Napriek tomu, že je masáž príjemná aj pri väčšom podtlaku, banku odporúčame nestláčať príliš silno a nedržať ju na jednom mieste pridlho, najmä ak je vaša pokožka náchylnejšia k vytvoreniu podliatin.
Telo môže po relaxačnej masáži s bankami pôsobiť trošku začervenane, preto tento obľúbený rituál preferujeme praktizovať večer. Kožu totiž masáž prekrví, príjemne zahreje, viditeľne napne a na dotyk vyhladí. Či už na tele alebo na tvári, bankám sa poďakujú aj póry, ktoré podtlak ľahko vyčistí.
4. Obmedzenie kávy – mýtus či fakt?
Toho, že celulitíde neprospieva alkohol v pohári ani v kozmetických produktoch ste si pravdepodobne vedomé. Organizmus i pokožku zbytočne dehydruje a už roky sa špekuluje, či na nás odvodňujúco pôsobí aj káva. Čo sa pomarančovej pokožky týka, vedci nevedia s určitosťou povedať, či je lepšie s jej konzumáciou prestať, alebo nie. Jedno je však isté – voňavý olej z kávovníka má na našu pleť a telo len pozitívne účinky, takže v jeho vonkajšom používaní sa nemusíte vôbec obmedzovať.
5. Pohyb a zdravé stravovanie
Napriek tomu, že patríme k skupine žien, ktoré kožné problémy riešia skôr kozmetikou než zlepšením životného štýlu, celulitída nás prinútila svoje rozhodnutia prehodnotiť. Ak ste sa dočítali až sem, pravdepodobne motivuje k zmene aj vás.
Skúste si nájsť 15-30 minút denne na precvičenie problematických partií a okrem masáže rozprúďte krv v tele aj zvnútra. Do jedálnička zaraďte viac ovocia, zeleniny, vlákniny a menej soli či sladkých maškŕt. Spolu s nami tak môžete pomaranče na stehnách a zadočku vymeniť len za tie na tanieri.