×
#Krása

Počasie vám nepraje? Poradíme, ako sa opáliť aj bez tridsiatok!

6.9. 22:05 Dovolenka v nedohľadne, počasie sa zbláznilo - ale opálené by sme predsa chceli byť! Bronzová pokožka sa dá dosiahnuť aj v kúpeľni a vôbec sa nemusíte obávať fľakov či oranžových podtónov.

Pamätáte si, keď sme sa v nádeji na krásne opálenú pokožku vystavovali samoopaľovacím nástrekom a trápili nás oranžové ruky po aplikácii špeciálnych krémov? Vďaka za malé dary, ale tie časy sú preč. Súčasné technológie a vylepšené zloženia ponúkajú ilúziu dokonale opáleného tela a minimum beauty prešľapov, ale má to svoje pravidlá.

Ako zo Saint-Tropez
Samoopaľovacie prípravky obsahujú látku DHA, teda dihydroxyacetón, čo je jednoduchý sacharid, ktorý reaguje s aminokyselinami v keratíne, a keratín sa zas nachádza v našej pokožke. Vďaka tejto reakcii pokožka zhnedne a my získame aspoň na pár dní krásne opálenie. Keďže však podľa vedcov DHA v kombinácii s UV žiarením stimuluje tvorbu voľných radikálov, minimálne 24 hodín po použití samoopaľovacích prípravkov by ste sa nemali vystavovať slnečným lúčom. Ak máte čerstvo po depilácii alebo holení, takisto počkajte aspoň dvanásť hodín, aby ste pokožku zbytočne nepodráždili. Tieto dve zásady sú kľúčové.

Základom kvalitného samoopálenia je dopriať si píling, ktorý odstráni odumreté časti kože a zároveň ju vyhladí. Opálenie tak bude rovnomernejšie a tón jednotný. Pred nanášaním samo­opaľovacieho prípravku telo hydratujte, najmä kolená, lakte, päty, ruky a členky. Hydratačný krém či telové mlieko nechajte dobre zaschnúť, pretože samoopaľovací prípravok chytá najlepšie na čistú suchú kožu. Teóriu máme zvládnutú, ide sa na prax. A tá je naozaj dôležitá.

Peeling je základ pred nanesením samoopaľovacieho prípravku.
Zdroj: shutterstock

Pena, mlieko, gél alebo...
Samopaľovacie prípravky majú rozličnú konzistenciu, takže si môžete vybrať podľa svojich preferencií. Hutnejšie krémy a mlieka oceníte, ak máte suchšiu pokožku, samoopaľovacie peny sa zas príjemne nanášajú a sú ľahšie. Spreje rýchlejšie zasychajú, ale ak ste v samoopaľovaní začiatočníčka, hrozí, že si ich nerozotriete rovnomerne a výsledok bude fľakatý. Na opálenie tváre s efektom sun-kissed si zamilujete samoopaľovaciu hmlu, ktorá je nelepivá, má ľahkú textúru, rýchlo schne a bronz vytvára postupne deň za dňom.
Dôležité je, aby prípravok dobre zaschol, takže vydržte aspoň desať-pätnásť minút, až potom sa oblečte do voľnejšieho odevu. Tesné oblečenie, ktoré prilieha na kožu, by mohlo výsledok opálenia zmeniť, spôsobiť fľaky a nerovnomernosti.

Použite rukavice
Niekedy stačí dlane dobre nakrémovať či použiť vazelínu (zvlášť v oblastí uší, obočia, línie vlasov), ale ak netúžite po oranžových škvrnách, pri nanášaní samoopaľováka sa oplatí použiť rukavice. Okrem silikónových zoženiete aj špeciálne, ktoré sa postarajú o rovnomerné nanesenie prípravku a ľahšie roztieranie. Navyše ich môžete používať opakovane. Ak sa vám predsa len podarilo zafarbiť si aj dlane a prsty, potierajte si škvrny vatovým tampónom namočeným v citrónovej šťave, prípadne si preventívne spolu so samoopaľovacím krémom kúpte odstraňovač opálenia.

V galérii sme si pripravili pre vás tipy na osvedčené samoopaľovacie prípravky.