Valentín sa blíži, vyberajte srdcom!
Foto: Oriflame
#Krása

Parfumérka otvorene: Ako vzniká prestížny parfum a prečo nenosí vôňu, ktorú sama vytvorila

Valentín sa blíži, vyberajte srdcom!
Foto: Oriflame
#Krása

Parfumérka otvorene: Ako vzniká prestížny parfum a prečo nenosí vôňu, ktorú sama vytvorila

14.2. 14:00 Ako vzniká dobrý parfum? Jeho cesta vedie od Madagaskaru po Paríž.

Alexandra Carlin je jednou z mála francúskych parfumérov, na ktoré sa môžu módne značky spoľahnúť. V jej laboratóriu vznikli tie najprestížnejšie vône značiek Salvadore Dali, Tom Tailor, Givenchy, Boss, Amouage a teraz aj luxusné novinky Oriflame. Ako hovorí uznávaná odborníčka: "Na niektorých som pracovala sama a iné sú dielom nášho tímu."

My sme boli zvedaví, ako sa študuje parfumérstvo v Paríži?
"Ja som najskôr musela urobiť skúšky z chémie. Školu otvorili v roku 1970. Na začiatku parfumérstvo bolo remeslom výlučne pre mužov. Dedilo sa po generáciách. Až neskôr začali v tomto odbore pôsobiť ženy ako ja. Som skôr umelecký typ, a tak sa snažím vône vnímať pocitovo. O molekulách sme sa učili podrobne, tiež musíme poznať zloženie ikonických parfumov. No najviac ma na škole ovplyvnili ľudia, s ktorými som pracovala."

Je váš nos citlivejší ako ten náš?
"Mala som cit pre vône odjakživa. Ale je za tým aj veľa získaných informácií. Spoznávam veľa korenín, jedál, vôní z iných kontinentov. Napríklad často navštevujem Madagaskar. Je to krajina, odkiaľ čerpáme hlavné ingrediencie. Napríklad vanilku. Tam som spoznala ľudí, ktorí stoja pri úplnom zrode vôní. Tí vedia, ako rastlinu vypestovať, získať z nej vzácny vonný olej a my potom pracujeme s ich produktom."

autor:  Gabriela Šírová
Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra