×
#Krása

Páčite sa mu? Stačí si všímať TÚTO vec na jeho očiach!

28.2. 12:55 Vedeli ste, že farba dúhovky je jedinečná ako odtlačok prsta a dá sa z nej vyčítať 6x viac informácií, než z odtlačkov? Naše oči sú unikátnym orgánom, z ktorého sa dajú vyzistiť emócie, nálada, psychické rozpoloženie, ale aj to, či sa niekomu páčime.

Napriek tomu, že sú oči najmenšími orgánmi v ľudskom tele, zamestnávajú zhruba polovicu nášho mozgu. Vnímame nimi 80 % všetkých informácií, dokážu rozoznať až 10 miliónov farieb a patria medzi naše najaktívnejšie svaly. To je však len zlomok informácií, ktoré o nich vieme. Z jedného pohľadu ide o človeku zistiť jeho psychické rozpoloženie, náladu aj emócie. Mnoho z nás však prekvapí, že zreničky môžu byť tiež skvelým ukazovateľom vzájomnej príťažlivosti.

Pokiaľ nám niekto pripadá atraktívny, rozšíria sa nám zrenice zhruba o 45 %. Ak teda chcete zistiť, či sa vášmu nápadníkovi páčite, stačí sa zamerať na jeho zrenice. S pozeraním buďme ale opatrní. Uprený očný kontakt môže byť tiež známkou prevahy, nesúhlasu a niekedy aj zastrašovania.

Zreničky o nás veľa prezradia.
Zdroj: Shutterstock

Zrak však veľa napovie aj o našom zdraví. Zo zreničiek sa dajú zistiť ochorenia ako napríklad skleróza multiplex dokonca skôr, ako prídu prvé príznaky. Napriek tomu, že je zrak najdôležitejším zmyslom, veľa ľudí pravidelné preventívne prehliadky očí odkladá, alebo na ne vôbec nechodí. Pre riešenie väčšiny problémov je však prevencia kľúčová. Z toho dôvodu je nutné navštevovať svojho očného lekára či optometristu aspoň raz za dva až tri roky.

Vďaka pravidelným kontrolám zraku môžeme odhaliť očné vady, ktoré nemusia byť na prvý pohľad rozpoznateľné. Správna diagnóza a nasadenie liečby tak môže v niektorých prípadoch zrak aj zachrániť. Hoci sa stretávame aj s názormi, že napríklad šedý zákal by mal dozrieť, už v počiatočnom štádiu môže spôsobovať nepríjemnú prekážku vo videní a čiastočne viesť aj k strate priestorového videnia, preto je včasný zásah nutnosťou," vysvetľuje optometrista Martin Slaný.

Video