Foto: Istockphoto
#Krása

Nový beauty trend sľubuje veľa: Všetko, čo potrebujete, je vazelína!

Foto: Istockphoto
#Krása

Nový beauty trend sľubuje veľa: Všetko, čo potrebujete, je vazelína!

26.1. 7:14 Kórejská pleťová starostlivosť je o niekoľko krokov dopredu a dlhodobo určuje trendy a postupy. Jedným z posledných trendov, ktoré sľubujú dokonalú, hladkú, hydratovanú pleť je slugging. O čo ide a prečo sa ho oplatí vyskúšať?

Nový trend vychádza z jednoduchého princípu – na tvár sa nanesie vrstva vazelíny, ktorá má zabrániť transepidermálnej strate hydratácie z pleti. „O transepidermálnej strate vody hovoríme, ak dochádza k vyparovaniu vody z najspodnejšej vrstvy kože (hypodermis) cez najvrchnejšiu vrstvu (epidermis alebo stratum corneum). Ide o proces, ktorý prirodzene reguluje naša koža, avšak faktory, ktoré ovplyvňujú funkciu kožnej bariéry môžu tento proces výrazne ovplyvniť. Ak dôjde k narušeniu kožnej bariéry, pleť môže vykazovať známky suchej, drsnej kože, alebo naopak, aknóznej pleti. Zmena môže byť spojená so svrbením až neprijemným pnutím najmä v zimnom období, pleť môže mať sklon k precitlivenosti, začervenaniu a zvýšenej náchylnosti k bakteriálnym, vírusovým alebo plesňovým ochoreniam,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Annamária Gurčíková z Envy kliniky.

Záchranca menom vazelína

Práve vazelína sa bežne využíva na liečbu a prevenciu suchej, drsnej či šupinatej pokožky so sklonom k svrbeniu, pri liečbe radiačnej dermatitídy, atopického ekzému, je vhodná na drobné rany a škrabance, na hydratáciu nechtov a nechtovej kožtičky a podobne. Vazelína vytvára na pleti až takmer slizovitú vrstvu a funguje na princípe vytvorenia fyzickej bariéry na povrchu pleti. Cieľom je maximalizovať hydratáciu kože a zabrániť úniku vlahy.

autor:  Nina Nová