Nebezpečné látky v kozmetike: Škodí pleti vrstvenie produktov?
30. 10. 2024, 11:12

Viete, čo obsahuje váš obľúbený krém či rúž? V kozmetike nie sú dôležité len účinky daného produktu, ale oveľa dôležitejšie je jeho zloženie. Na ktoré zložky by ste si mali dať pozor?
Odstrániť chémiu z kozmetiky je nemožné, každá jedna zložka lesku na pery, séra či šampónu patrí do skupiny nejakých chemických prvkov, má svoj názov aj vzorec. Ale nie je chémia ako chémia. Problém nastáva najmä vtedy, ak ide o umelo vytvorené chemické látky, ktoré nahrádzajú drahé prírodné zložky, ktoré prirodzeným spôsobom zabezpečujú konzistenciu, textúru, vôňu, stabilitu a ďalšie žiaduce vlastnosti kozmetiky.
Zdroj: profimedia
Zloženie produktov si pozorne prečítajte
Je drahšie lepšie?
Okrem látok, ktoré sú už preskúmané a ktorých množstvo je do nejakej miery povolené, je problémom v tom, že na koži či v organizme sa tieto látky sčítavajú. V jednom výrobku je síce maximálne povolené množstvo látky, ktoré by mohla mať negatívne účinky na zdravie či krásu, ale ak sa nachádza aj v druhom, treťom a ďalších výrobkoch, ktoré denne používate, hodnoty potenciálne dráždivej látky nebezpečne stúpnu. „Stávkou na istotu je prírodná kozmetika, ktorá je síce drahšia – pretože vypestovať a starostlivo spracovať rastlinu je časovo, energeticky aj finančne náročnejšie ako vyrobiť ich umelú náhradu –, ale máte istotu, že neobsahuje ropu, parabény či propylénglykol,“ povedala Katarína Demetriou z kozmeticko-farmaceutického laboratória Pharma MKL.
Zdroj: profimedia
Ak je to možné, dávajte prednosť prírodným zložkám.
Na zložení záleží
Na každom kozmetickom výrobku musí byť uvedené zloženie podľa INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Zložky majú anglický názov a sú zoradené podľa množstva v danom výrobku. To, čoho je najviac, je na prvom mieste. Každodenné vystavovanie pleti, pokožky, vlasov či nechtov potenciálne nebezpečným látkam môže spôsobovať viditeľné problémy na povrchu (podráždenie, zápal, fľaky, vysušovanie, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, zmena ich farby, ...), ale aj alergiu. Vylúčená nie je ani ich súvislosť s rozvojom niektorých chorôb vrátane rakoviny. Pri nežiaducej reakcii na akúkoľvek kozmetiku – dekoratívnu alebo telovú, ju okamžite prestaňte používať. Ak je problém akútny alebo pretrváva, určite treba navštíviť dermatológa. Za bezpečnejšiu a pritom rovnako účinnú ak nie účinnejšiu sa dnes vo všeobecnosti považuje prírodná kozmetika. Ale pozor, lebo nie všetko, čo sa tvári ako prírodné, také aj naozaj je.