Reklama

Kedy je ideálny čas na baby botox? Odborníčka vraví, že...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poznáte skincare trendy pre rok 2023? Týchto 8 musíte vyskúšať!
    Reklama

    bh

    Možno ste o minitoxe ešte nepočuli, ale keď povieme baby botox, to už znie povedome, však? Pre Gen Z nie je dilema, či naň ísť alebo neísť, ale kedy si dať prvý.

    Keď austrálska hviezda sociálnych sietí Anna Paul, ktorú sleduje na TikToku takmer 7 miliónov ľudí, postla video o baby botoxe, odštartovala novú mániu. Vtedy dvadsaťdvaročná influencerka porovnávala svoje fotky pred aplikáciou botulotoxínu a po nej. „Bože, veď som v osemnástich vyzerala ako šesťdesiatročná,“ smiala sa do kamery a pridala aj zábery z rôznych uhlov, aby bolo každému jasné, akou komplexnou premenou jej tvár od prvej dávky baby botoxu prešla. Posty s podobným obsahom, ako bol ten Annin, začali na sociálnej sieti rýchlo pribúdať – len na TikToku má #babybotox 6,7 miliardy zhliadnutí.  A keďže je generácia Z mimoriadne otvorená estetickým vylepšeniam na klinikách krásy, nemá problém ich priznať alebo sa rovno ich účinkami pochváliť, vznikol priestor na zákroky, ktoré sú adresované klientom pod 30 rokov. Možno si teraz poviete, že čo tie mladé krásne baby, ktorým ešte ani atrament na vysokoškolskom diplome poriadne nezaschol, robia vlastne na klinikách estetickej medicíny. Potrebujú vôbec niečo vylepšiť? Podľa odborníkov je pre mladú generáciu hlavným hnacím motorom kultúra selfie a túžba dosiahnuť tzv. instagram face.

    Ako taká instagramová tvár vyzerá, opísala v magazíne The New Yorker Jia Tolentino: „Je to mladá tvár, samozrejme, bez pórov, s vysokými lícnymi kosťami. Má mačacie oči, extra dlhé mihalnice, úhľadný nos a plné pery.“ Čiže kombinácia čŕt, ktoré sú pre väčšinu ľudí dosiahnuteľné len s filtrom alebo na klinike estetickej medicíny. A kým filtre na FaceTune nám pomôžu vytvoriť falošnú idealizovanú realitu, kliniky sa zas postarajú o to, aby sme sa k svojej insta tvári dopracovali aj v skutočnom živote. Detská psychiatrička Helen Eggerová však upozorňuje na to, že by sme sa nemali dať ošmeknúť filtrami: „Riziko nie sú len influenceri a celebrity, s ktorými sa bez ohľadu na ich autentickosť porovnávame. V poslednom čase vďaka používaniu filtrov porovnávame svoje skutočné ja s predstieraným obrazom seba samého.“ V praxi to vyzerá potom tak, že sa nedokážeme stotožniť s tým, ako vyzeráme bez filtrov a pri pohľade na neupravenú fotku sa cítime menejcenne.

    Nejde o vek, ale o stav
    Mnoho mileniálov a Gen Z však jednoducho nechce čakať, kým sa objavia prvé hlboké vrásky a miesto spoliehania sa na zázračnú kozmetiku sa rovno zveria do rúk profesionálov. A baby botox nebol nikdy taký žiadaný, ako je dnes. „Pred boomom sociálnych médií tvorila klientelu botoxu a výplní najmä staršia generácia žien, ktoré hľadali spôsob, ako zvrátiť a zastaviť starnutie. Teraz tvoria gro klientely mladé ženy na začiatku 20-ky, ktoré túžia vymodelovať tvár podľa svojich ideálov. Vždy keď sa nejaký look stane na sociálnych sieťach virálnym, začnú nám na recepcii bez prestania vyzváňať telefóny,“ zhrnula realitu dneška Marichu Evans, zakladateľka kliniky estetickej medicíny SkinLab Laser v Arizone. Nemusíme však chodiť ani za veľkú mláku, aj na Slovensku sa začal baby botox považovať za normu, hoci nie vždy ho klientke na klinike aj odporučia.

    „Spodná veková hranica je 18 rokov, teda vek, v ktorom žena dovŕši dospelosť. Ale hranica, kedy je botox vhodný, je veľmi individuálna. Niektoré mladé ženy majú už v osemnástke hlboké vrásky, kým iné majú hladké čelo aj pred tridsiatkou. S baby botoxom je preto vhodné začať vtedy, keď sa objavia prvé známky starnutia. Na druhej strane, ak s ním začnete v pravý čas, zmenší sa riziko, že sa vrásky prehĺbia a ich ošetrenie bude náročnejšie, a teda aj drahšie. Baby botox teda slúži ako prevencia jemných vrások a  klasický ako korekcia tých hlbších,“ hovorí MUDr. Eva Jankovich z kliniky ENVY.

    Rozdiel medzi bežným botoxom a baby botoxom spočíva len v samotnom dávkovaní. Pri klasickom ošetrení sa používa viac botulotoxínu, no nevýhodou je, že veľmi obmedzuje mimiku. Pri baby botoxe sa aplikuje nižšia dávka a mimika ostáva zachovaná. „Baby botox oceňujú najmä herečky, ktorým rejuvenizuje pleť, ale nehrozí pri ňom zamrznutá tvár. Pokožka vyzerá vypnutejšie a mimika ostáva. V súčasnosti je to najžiadanejšie ošetrenie, pretože hoci ženy túžia po omladení, stále chcú vyzerať prirodzene,“ dopĺňa doktorka Jankovich.

    Na vzostupe
    Dnes už sa nemusíme tváriť previnilo, ak si dáme vrásku-dve ošetriť. Napokon, podľa údajov Americkej spoločnosti plastických chirurgov sa aplikovanie botoxu zniekoľkonásobilo. Pre porovnanie – ešte v roku 2000 si dalo vpichnúť botulotoxín niečo pod 800-tisíc Američanov, o dva roky neskôr už toto číslo narástlo do miliónových rozmerov. A medzi rokmi 2010 a 2018 sa u ľudí vo veku od 20 do 29 rokov zvýšil počet botoxových procedúr takmer o 40 percent. Spolu so zvyšovaním dopytu po botoxe sa úmerne znižuje aj vek klientov. Austrálsky chirurg Jonathan Brown si dokonca dal vypracovať štúdiu, ktorej výsledky naznačujú, že klienti sú čoraz otvorenejší invazívnym ošetreniam a nemajú strach o nich verejne hovoriť. Kým ešte pred desiatimi rokmi sme váhali rodine a priateľom povedať, že sme si dali do tváre „niečo“ pichnúť, štúdia uvádza, že oproti minulosti až dvojnásobok klientov nemá problém zdôveriť sa s návštevou kliniky svojim blízkym. Dôvodom je nielen to, že botox a výplne sú dostupnejšie aj pre bežných zákazníkov, ale sú aj akceptovanejšie v spoločnosti.

    Hlavne to neprehnať
    Ako pri všetkom, aj pri botoxe platí staré známe menej je viac. Ako hovorí doktorka Jankovich: „Niekedy prídu za mnou klientky, ktoré si nechali botox pichnúť inde a nie sú spokojné s výsledkom. Pri niektorých lokalitách sú možnosti, ako im pomôcť, ale nie vždy je to jednoduché a vtedy je najvhodnejšie nechať účinky vyprchať. Je to otázka 4-6 mesiacov.“ Čo však vtedy, ak máme svoju predstavu, no lekárovi sa nepozdáva? „Väčšina žien si rada dá poradiť. Iste, môže sa stať, že má klientka predstavu, ktorá by jej viac uškodila, ako pomohla, vtedy sa ju však snažíme presvedčiť a ukázať jej prijateľnejšie riešenia,“ vysvetľuje lekárka.

    Botox – či už je to ten baby, alebo klasický – má svoje pravidlá a tiež riziká. To, že ho nemôže vykonávať každý, zrejme viete. Botulotoxínové injekcie patria do rúk len odborníkom s lekárskym vzdelaním alebo certifikátom o zaškolení. Aj tu sa však môžete stretnúť s nežiaducimi účinkami, napríklad s opuchom alebo modrinkou v mieste vpichu, bolesťami hlavy alebo s povisutým obočím. Vo vzácnych prípadoch môžete bojovať s únavou, rozostretým videním, žalúdočnou nevoľnosťou, prípadne s alergickou reakciou. Vtedy je na mieste návšteva lekára, ideálne aj s kópiou Informovaného súhlasu, ktorý ste pri aplikácii botoxu dostali.