Jarné prebudenie pleti: Je prírodná kozmetika lepšia ako konvenčná?
15. 4. 2024, 11:12 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:54)
V čase jarného detoxu zvažujte používanie netoxickej kozmetiky bez syntetických a dráždivých zložiek, odporúča odborníčka na prírodnú kozmetiku Andrea Janitor.
Počasie sa mení po celý rok a má to vplyv aj na pleť a následnú starostlivosť. V zime suchý a chladný vzduch vysušuje pokožku a môže spôsobiť, že jemné linky a vrásky budú viditeľnejšie. Akými krémami teda začať jarnú rutinu? „Vhodné sú prípravky s ceramidmi, ktoré sú jednou z najdôležitejších zložiek lipidov našej pokožky. Pomáhajú zabrániť strate vlhkosti a podporujú zadržiavanie vody v koži, čo je mimoriadne dôležité práve pre suchú pokožku. Ich úbytok prichádza s vekom, ale príčinou sú aj vonkajšie faktory, ako chlad a vietor, nadmerné vystavenie UV žiareniu, agresívne čistiace prostriedky. Nedostatok ceramidov môže viesť k nadmernej suchosti, podráždeniu až atopickej dermatitíde. Ak bojujeme aj po zime so suchou a popraskanou kožou tela, dôležité je udržiavať ju hydratovanú. Hneď po umytí nanesieme hydratačný krém alebo ešte do vlhkej kože vmasírujeme telový balzam alebo maslo, prípadne olej,“ hovorí Andrea Janitor odborníčka na prírodnú kozmetiku z Mark face & body.
Zdroj: trumpeter
Odborníčka na prírodnú kozmetiku Andrea Janitor
Rozžiarujúci peeling
Po dlhej zime je dôležité urobiť si peeling. „Pravidelná exfoliácia pomáha pri suchosti kože, zbavuje ju odumretých buniek, prekrví ju a rozžiari. Hydratačné prípravky tak cez čisté póry ľahšie preniknú do kože. Nezabúdajme na jemný mechanický peeling v sprche aspoň raz týždenne, avšak nepoužívame ho na citlivú alebo podráždenú pokožku. Do pleťovej rutiny môžeme na jar zaradiť rozjasňujúce a detoxikačné masky. Voľbou môžu byť ílové a iné práškové masky z prírodných surovín, ktoré sa aktivujú pridaním vody. Zanechajú pleť žiarivú a sviežu. Funkciu jemného peelingu plnia aj konjac hubky, ktoré čistia a zároveň rozjasňujú pleť,“ odporúča odborníčka na prírodnú kozmetiku.
Zdroj: shutterstock
Starostlivosť o pleť by mala obsahovať aj pravidelný peeling.
Netoxická kozmetika
Aj v kozmetologickom odvetví sa začína pozornosť čoraz viac sústreďovať na prírodnú a netoxickú kozmetiku, ktorá je bez syntetických a dráždivých zložiek. Je to dôležité najmä preto, že pri každodennej starostlivosti o pleť a pokožku, ako aj pri jarných detoxikačných kúrach, používame množstvo rôznych prípravkov. Síce v každom prípravku sú regulované látky, napríklad konzervanty a ich koncentrácia v konečnom výrobku nesmie presiahnuť určitú stanovenú hranicu, no ak použijeme takýchto produktov viac, nevedomky si vytvoríme nežiaduci kumulovaný efekt. „Prírodná kozmetika dnes už pokrýva celú paletu produktov starostlivosti o pleť, telo a vlasy, dokonca i dekoratívnu kozmetiku. Nejde len o občasné „detoxikačné kúry“, ale o každodennú rutinu. Čistá prírodná a nontoxic kozmetika neobsahuje dráždivé a kontroverzné látky, ktoré by mohli mať na našej koži vedľajší efekt, v podobe podráždenia, vysušovania, dermatitídy a rôznych alergických prejavov. Predovšetkým neobsahuje syntetické parfumy, vysušujúce a iritujúce tenzidy, farbivá nahrádzajú extrakty z bylín alebo ovocné prášky,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku.
Zdroj: Midjourney/Norbert Skoupa
Pleťové oleje sú vítaným pomocníkom.
Hydroláty a oleje
Používaním šetrnej prírodnej kozmetiky sme šetrní nielen k pokožke, ale aj k nášmu telu. „Rannú aj večernú rutinu si vieme s prírodnou kozmetikou vyskladať s pomocou zopár jednoduchých produktov, napríklad hydrolát, olej, sérum a krém. Pritom hydrolát a olej sú veľmi všestranné produkty. Používame ich na hydratáciu pokožky, osvieženie, upokojenie, tonizáciu, dočistenie pleti, aj ako podklad pod pleťové oleje. U nás vo výrobe sú dokonca základom výroby ďalších produktov - sér a krémov, v ktorých nahrádzame a obohacujeme vodnú zložku práve hydrolátmi,“ radí odborníčka. Je však prírodná kozmetika rovnako účinná ako konvenčné kozmetické prípravky? „Mnohé aktívne látky na báze prírodných extraktov sa vyrovnajú svojimi účinkami konvenčným výrobkom. Prírodná kozmetika nie je teda len o šetrnosti, ale aj o účinnosti. Vrásky, starnutie pleti, kožné problémy ako akné, ekzémy, či lupiny vo vlasoch, dokážeme ošetriť aj prírodnou kozmetikou. Treba však dodať, že tak ako konvenčná, aj prírodná kozmetika nesie v sebe iritačný potenciál a môže u niektorých citlivých jednotlivcov spôsobiť alergické reakcie,“ upozorňuje odborníčka.