Akné trpí 40 % žien v každom veku.
Foto: Shutterstock
#Krása

Akné trápi ženy v každom veku. Ako s ním zatočiť, aby nezostali stopy? Prehovorila odborníčka!

Akné trpí 40 % žien v každom veku.
Foto: Shutterstock
#Krása

Akné trápi ženy v každom veku. Ako s ním zatočiť, aby nezostali stopy? Prehovorila odborníčka!

10.12. 2019 13:00 Platí ešte tvrdenie, že pupáčiky nemáme nikdy vytláčať? Ako sa vlastne máme k tomuto problému postaviť?

MUDr. Iveta Hasová z kliniky Mediskin sa krásou pleti zaoberá do hĺbky. Ako rozlišuje rôzne nedokonalosti a čo odporúča na ich "liečenie"?

Jazvičky po akné sú strašiakom nielen pre ženy ale aj pre mužov. Kde robíme chybu, keď tento problém vzniká?
Akné sa zvykne charakterizovať ako chronická zápalová porucha vlasového váčku /folikulu/ a prídavnej mazovej žľazy a patrí k najčastejšie sa vyskytujúcemu ochoreniu kože. Hoci určitá miera postihnutia je priam prirodzená, psychické následky závažnejších foriem môžu viesť až k sociálnej izolácii.

A práve preto je veľmi dôležité, aby rodičia boli predvídaví a riešili problémy akné od ich vzniku, vďaka ktorým predídu nielen následkom u ťažších/hlbších foriem akné, ale aj vzniku neskorších psychických frustrácií.

Ktoré druhy akné sa nesprávne zhoja a prinášajú riziko zjazvenia?
V zjednodušenej miere možno akné rozdeliť na povrchové a hlboké formy. Čím hlbšie je lokalizovaný zápalový proces, tým náročnejšie prebieha hojenie a následná regenerácia. Následne vzniknuté jazvy sa charakterizujú ako atrofické, so stratou kolagénu v priebehu hojenia a nadobúdajú rozličné „vtiahnuté“ tvary, podobajúce sa písmenám M,V a U.

Ťažšie formy akné sú typické predovšetkým pre adolescentov, v dospelom veku sa zvyčajne stretávame s povrchovejšími formami. Avšak aj v prípade povrchovejších foriem pri neodbornej manipulácii môže dôjsť poškodeniu kože s následným vznikom jaziev. Odborná liečba a odborné  hĺbkové čistenie pleti by preto mali byť alfou a omegou úspešného výsledku.

autor:  Gabriela Šírová
Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra