×
#Ľudia

Búrlivák a rebel Johnny Depp: Má 60 a začína odznova!

13.6. 21:32 Sám nevie, odkiaľ plynie jeho túžba provokovať, no bez debaty mu to ide aj na prahu dôchodkového veku. Prefackaný škandálmi, zbožňovaný najbláznivejšími režisérmi, milovaný divákmi. Johnny Depp je hereckou ikonou svojej generácie.

Chalan z plagátu

Po malých vedľajších úlohách to bol televízny seriál 21 Jump Street americkej stanice Fox, ktorý skutočne odštartoval hereckú kariéru Johnnyho Deppa a urobil z neho hviezdu 80. rokov. Takmer neznámy Depp si zahral úlohu nekonvenčného policajta v utajení a stal sa idolom celej generácie tínedžerov. Depp sa však v úlohe chalana z plagátov necítil dobre, po rokoch sa médiám priznal, že v tom čase bojoval s pocitom vyhorenia, no nemohol seriál opustiť kvôli jeho obrovskému úspechu. Imidž mladého rebela ešte viac posilnil, keď sa v roku 1993 objavil v hudobnom videoklipe k hitu Toma Pettyho - Into The Great Wide Open - v koženej bunde a na motorke.


Filmová hviezda

Aby sa Depp vyhol podobnej skúsenosti, akú mal so seriálom 21 Jump Street, začal si v nasledujúcich rokoch starostlivejšie vyberať úlohy. Nezaujímalo ho, či bude film úspešný alebo nie, chcel brať pološialené úlohy a nebyť typizovaný. Kalkul? Možno, ale vyplatil sa. Boli to práve 90. roky, ktoré sa stali zlatým obdobím Deppovej kariéry. Film Nožnicovoruký Edward znamenal začiatok jeho mimoriadne plodnej a tvorivej spolupráce s režisérom Timom Burtonom, ktorý mu vytváral charaktery priamo na telo. Ospalá diera a Sweeney Todd boli ďalšími príkladmi geniálnej spolupráce týchto dvoch hollywoodskych excentrikov, ktorí si voňali profesionálne, aj ľudsky. Depp bol v tom čase na vrchole svojich tvorivých síl. S francúzskou herečkou a speváčkou Vanessou Paradis počal dve deti, v roku 2001 kúpil celú dedinu neďaleko francúzskeho Saint Tropez a zdalo sa, že sa nemôže stať nič, čo by ho mohlo zastaviť. Opak bol ale pravdou. Na verejnosť čoraz viac prenikali správy o jeho problémoch s alkoholom.

Pirát nad priepasťou

Do nového tisícročia vstúpil Johnny Depp ako, dnes už legendárny, pirát z Karibiku a žal masový úspech. Vlastne ani nemal na výber, musel žiariť a zarábať. Inak by svoj nákladný životný štýl s luxusnými autami, veľkou jachtou, 40 zamestnancami a všetkými ďalšími chuťovkami, mohol len veľmi ťažko utiahnuť. Je pravda, že spôsob, akým Depp stelesnil postavu bláznivého pirátskeho kapitána Jacka Sparrowa, bol neotrelý a geniálny. S každým ďalším pokračovaním sa však značka kapitána Jacka Sparrowa čoraz viac vyčerpávala a už nevyvolávala také ovácie. Kritici začali tvrdiť, že Depp stratil svoj kumšt. Svojím výkonom v úlohe Sweeneyho Todda v rovnomennom filme Tima Burtona však Depp kritiku umlčal, keď v roku 2008 získal za svoj výkon Zlatý glóbus.

Verejné pranie špinavej bielizne

Roky 2018 - 2022 znamenali v kariére Johnnyho Deppa asi ten najnižší bod. So svojou bývalou manželkou Amber Heardovou sa pustil do bitky v bahne, ktorá sa odohrávala pred tvárami a ušami celého sveta, a to najskôr v bulvári, potom na súde. Prepralo sa všetko - násilie v manželstve, slovná agresia a núdza nebola ani o nechutné detaily zo života páru. Niektoré obvinenia proti Deppovi boli mimoriadne závažné, nakoniec ho vo všetkých bodoch obžaloby súd oslobodil a dvojica sa dohodla na vyrovnaní. Veľké znepokojenie však pretrvávalo. Depp prišiel o úlohy, vrátane kapitána Jacka a Gellerta Grindelwalda v úspešnej filmovej sérii "Fantastické zvery".

Svojský rocker

Dlho pred herectvom mal Johnny Depp veľkú lásku, ktorá ho sprevádza dodnes. Chlapec z Kentucky sa v skutočnosti chcel stať rockovou hviezdou, rovnako ako jeho idol Keith Richards a neskôr jeho priateľ Tom Petty. Spolu s hviezdnou kapelou, do ktorej patrí aj Alice Cooper, hrá Depp v súčasnosti v skupine Hollywood Vampires, ktorá je momentálne na turné v Európe a jeden concert by sa mal odohrať aj na Slovensku. Nuž, len čas ukáže, ako sa bude vyvíjať osud Johnnyho Deppa a akú etapu života naštartuje po šesťdesiatke.

Ako išiel čas so slávnym oslávencom, si pozrite v galérii