×
#Lifestyle

Plánujete prerábku? TOTO sú najhorúcejšie trendy roku 2023

25.1. 21:44 Ak ste si do nového roka predsavzali, že si zrekonštruujete alebo osviežite hniezdočko, toto sú trendy, ktoré by ste do svojho bývania určite mali zakomponovať.

Nič nie je večné a interiérové trendy už vôbec nie. Dizajnéri každý rok prichádzajú s novými nápadmi a farebnými kombináciami, ktorými nás inšpirujú. Kým niektoré prvky sa rýchlo udomácnia, čoraz častejšie sa o slovo hlásia tie, ktoré rezonovali už pred rokmi.

Koberce
Pre niekoho lapač prachu a pozostatok socializmu, pre niekoho neodmysliteľná súčasť domácnosti. Tak či tak koberce v súčasnosti hlásia veľký návrat. V roku 2023 sú hitom farby, ktoré znamenajú sviežosť – jasnejšie odtiene terakotovej, oranžovej, čerešňovej červenej, žltej, limetkovej, a život interiéru dodá aj cviklová a nezabúdame ani na farbu roka Viva Magenta. Uprednostnite koberce z prírodných vlákien, ktoré pôsobia prirodzenejšie a zároveň chránia životné prostredie. Dobrou voľbou sú koberce v zemitých odtieňoch zo sisalu, z vlny a juty, ktoré majú výraznú textúru. Tento rok praje aj kobercom s dlhým vlasom a vracajú sa aj tie v štýle 70. rokov, ktoré ponúkajú hmatový pôžitok. Sú príjemne mäkké pod nohami a pôsobia exkluzívne. Azda najväčším trendom na rok 2023 sú koberce nevšedných tvarov. Štandardné pravouhlé koberce akoby miestnosť uzatvárali, preto dizajnéri radia siahnuť po oblých tvaroch, ktoré dokážu priestor „premostiť“.

Rybia kosť
Pamätáte sa na parketové podlahy so vzorom rybej kosti? Dnes skôr jedno z lákadiel staromestského bývania sa prenáša aj do novostavieb a milovníci ret­ra sa ho nemôžu nabažiť. Drevené, ale aj laminátové podlahy s týmto vzorom totiž zažívajú veľký návrat. Doposiaľ sa objavovali najmä v obývačke, spálni alebo kúpeľni, ale najnovšie si našli cestu aj do kuchyne. Originálny spôsob ukladania podlahy je nadčasový, preto určite nebude krokom vedľa. Vzor rybej kosti tvorí dynamiku priestoru – zdá sa opticky dlhší a väčší. Okrem podlahy je stromčekový vzor horúcim trendom kuchynských zásten. Či už zvolíte neutrálnu bielu, alebo odvážnejšie farebné kombinácie ako smaragdovú, určite trafíte do čierneho.

Vzor rybia kosť je trendy na parketách aj kachličkách.
Zdroj: unsplash.com

Teplé svietenie
V ostatných sezónach sa výrazne zväčšili svietidlá, v niektorých prípadoch sú masívne až rušivo nápadné. Keď svietidlá nezodpovedajú rozmeru miestnosti, je to síce neprehliadnuteľné, ale dizajnéri nadšení nie sú. Hlásajú preto, že osvetlenie sa vráti do bežných veľkostí a bude decentnejšie. Ak si rozmerom svietidla nie ste istí, platí pravidlo, že luster by nemal byť veľký ako jedálenský stôl pod ním. Zároveň však pamätajte, že lustre neslúžia len na osvetlenie miestnosti, ale aj ako dizajnový prvok. Veľký dôraz sa dnes kladie na teplotu osvetlenia. Po veľkom boome bieleho svetla je opäť trendom to teplé. Nielenže zútulňuje interiér, má aj lepší vplyv na ľudské zdravie. Industriálne žiarovky a príjemné tienidlá majú v roku 2023 zelenú.

Zbohom, boho!
V posledných mesiacoch či rokoch nás doslova opantalo prírodné šialenstvo prepojené s prvkami bohémskeho štýlu. Svetlé interiéry definované zmesou minimalizmu, prírodných materiálov a makramé však v roku 2023 budú miznúť. Organický trend vzrástol tak prudko, že dizajnéri očakávajú aj podobne prudký pokles. Ak ste teda nad týmto štýlom v domácnosti rozmýšľali, radšej od toho upustite. Trh je týmito podobami bývania doslova zahltený a ľudia sa budú chcieť odlíšiť. Neznamená to však, že prírodné materiály máte úplne vypustiť, práve naopak. Drevo, ratan, bavlna či kameň nikdy nevyjdú z módy a podobne je na tom zeleň. Doprajte si jej doma toľko, koľko len chcete. V kurze však nie je okno zaplnené desiatimi minikvetináčmi, ale veľké rastliny so zelenými listami, ktoré priestoru vdýchnu život a navodia exotický dovolenkový pocit.

Boho štýl je obľúbený, no podľa dizajnérov mu už hrá umieračik.
Zdroj: Shutterstock

Oblúky a huby
Už minulý rok dizajnové obchody zaplavili oblé dekorácie a vázičky a v trende kriviek pokračujeme. Nepravidelné tvary či oblúky hlásia veľký návrat. Estetika tohto renesančného prvku sa vracia nielen v architektúre, ale aj v nábytkovom dizajne. V interiéroch budú opäť vládnuť oblúky ako výklenky na poličky či priechody do jednotlivých miestností. Priaznivci oblúkov vravia, že vďaka zaoblenému tvaru miestnosť vyznieva jemnejšie, elegantnejšie, pevnejšie a opticky vyššie. Oblúk môžete v interiéri použiť v ktorejkoľvek miestnosti. Jeho dekoratívnu silu naplno využijete, keď do zaobleného výklenku umiestnite nábytok, televízor, police alebo zrkadlá, olemujete ním priestor kozuba alebo kuchynského digestora. Veľký návrat hlásia aj hríbové tvary. Nočná lampička alebo stojacia lampa s hríbikom je skvelá voľba, ktorá zútulní váš príbytok.

Oblúky v miestnostiach sú opäť IN.
Zdroj: Shutterstock

Black is the new black
Keď už sme pri čiernej… Touto farbou nikdy nič nepokazíte a v tomto roku to platí dvojnásobne. Najnovším kuchynským trendom je totiž dominancia čiernej. Tmavá pracovná doska či zástena dajú kuchyni punc nadčasovosti a elegancie. V matnej úprave pôsobia tajomne, vo vysokom lesku luxusne. Pre tých, ktorí nemajú odvahu použiť čiernu vo veľkom, dizajnéri radia túto farbu dávkovať opatrne, a to v podobe doplnkov. Čierny kuchynský drez alebo malé elektrospotrebiče v podobe rýchlovarnej kanvice, hriankovača, kávovaru sú „in“. Trendom ostáva aj myšlienka, že čím menej si toho na linku vyložíte, tým lepšie. Veľká voľná plocha pôsobí čisto a elegantne. V budúcom roku bude najžiadanejším materiálom v kuchyni kov. Súvisí to najmä s neustále narastajúcou popularitou industriálneho štýlu. Od úchytiek, skriniek až po drobné doplnky. Trendový bude aj kov v teplejších farebných podtónoch ako meď, zlato či mosadz, najmä v matných variantoch. Vedľa však nešliapnete ani s chladnejším kovom ako nikel a chróm, ktoré sa hodia k svetlejším farbám a modernému kuchynskému dizajnu. VIAC FOTO NÁJDETE TU!

Čiernou v roku 2023 nič nepokazíte.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/Cnh2r0qtSeV/